SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 – LETNICH
1. TEMAT: „Niespodzianka dla babci i dziadka”
2. CEL OGÓLNY:
- zapoznanie dzieci z krainami geograficznymi – górami i morzem oraz charakterystycznymi dla tych środowisk zwierzętami.
3. METODY:
Słowna – rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa – pokaz, obserwacja,
Czynna – stawianie zadań do wykonania.
4. FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
5. CZAS REALIZACJI:
Około 30 min
6. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p.
Sytuacje edukacyjne
Zakładane efekty
(cele operacyjne)
Środki dydaktyczne
„Witam Was”[1] – powitanie piosenką
Dzieci:
- śpiewem witają nauczyciela;
- potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę;
- potrafią ruchem pokazać treść piosenki;
- aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach;
„Radosne powitanie” - zabawa ruchowa (wg Weroniki Sherborne)
Dziecko:
- przez ruch uczy się świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego;
- uczy się dzielenia przestrzeni z drugim człowiekiem i nawiązywania z nim kontaktu;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo);
- kształtuje postawę szacunku wobec drugiego człowieka.
Ćwiczenie opracowane na podstawie: Sherborne W.: „Ruch rozwijający dla dzieci” Wydawnictwo PWN, Warszawa 1999.
„Samolot” – odczytanie przez nauczyciela wiersza dotyczącego podróży samolotem.
- aktywnie słucha nauczyciela;
- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo).
Tekst wiersza Władysława Broniewskiego „Samolot”[2].
„O marzeniach babci i dziadka” – rozmowa z dziećmi dotycząca marzenia, jakim jest lot samolotem inicjowana pytaniami nauczyciela: „Czy wy również chcielibyście polecieć samolotem?”, „ „Jak myślicie, czy babcia i dziadek z okazji zbliżającego się ich święta również wybrali by się w taką podróż?” itp.
- aktywnie włącza się w rozmowę;
- potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat;
- udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela;
- wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek – oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.
Zabawa muzyczno -ruchowa „Lecimy samolotem” – podczas, gdy dzieci słyszą podkład muzyczny poruszają się w jego rytm imitując lot samolotem, gdy podkład cichnie – dzieci (samoloty) lądują.
- aktywnie uczestniczy w zabawie;
- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk);
- doskonali swoją spostrzegawczość;
- rozwija swoją motorykę;
- „hasło” podane przez nauczyciela potrafi zilustrować ruchem.
Podkład muzyczny: utwór nr 8 „Le Bastringlo” z płyty KLANZY „Tańce i zabawy dla grupy”, odtwarzacz CD.
„Spotkanie z górami” – powitanie dzieci wierszem „Góry, nasze góry” Janiny Porazińskiej, prezentacja zwierząt żyjących w polskich górach z wykorzystaniem aktywności dzieci.- wspólne układanie krajobrazu górskiego z wykorzystaniem gotowych szablonów zwierząt. Czytanie globalne nazwy poznanej krainy (GÓRY).
- potrafi nazwać i rozpoznaje na ilustracji zwierzęta żyjące w polskich górach;
- potrafi globalnie przeczytać nazwę poznanej krainy -„góry”;
Wiersz J. Porazińskiej[3] „Góry, nasze góry”. Namalowany krajobraz górski, na podstawie którego tworzyć będziemy krajobraz górski; gotowe szablony zwierząt żyjących w polskich górach: niedźwiedź, wilk, lis, jeleń, sowa, dzik, ryś, kozica, orzeł bielik oraz hodowana przez ludzi owca.
Zabawa muzyczno – ruchowa „Lecimy samolotem” - podczas, gdy dzieci słyszą podkład muzyczny poruszają się w jego rytm imitując lot samolotem, gdy podkład cichnie – dzieci (samoloty) lądują.
„Nad morzem” – powitanie fragmentem utworu Majki Jeżowskiej „Na plaży”, gra dydaktyczna - rozpoznawanie na ilustracji zwierząt żyjących nad morzem, zabawa ruchowa „Spacer po plaży” – dzieci spacerują po sali przedszkolnej (plaży) w rytm muzyki, gdy muzyka ustaje - dzieci podnoszą z ziemi „dary morza” – muszle, kamyki itp. Czytanie globalne nazwy poznanej krainy (MORZE).
- potrafi nazwać i rozpoznaje na ilustracji zwierzęta zamieszkujące polskie morze;
- potrafi globalnie przeczytać nazwę poznanej krainy -„morze”;
Utwór M. Jeżowskiej „Na plaży”. Gotowy morski krajobraz – ilustracja zawierająca sylwety zwierząt, które można spotkać nad polskim morzem: mewa, foka, morświn, meduza, śledź itp…; muszelki, kamyczki – wykorzystane podczas zabawy ruchowej, utwór muzyczny podczas którego dzieci spacerują po sali utwór nr 11 „Biserka” z płyty KLANZY „Tańce i zabawy dla grupy”, odtwarzacz CD.
„Wycieczka dla babci i dziadka” – rozmowa podsumowująca „magiczną podróż” przedszkolaków. Pytania nauczyciela skierowane do dzieci: „Czy ta magiczna podróż się Wam podobała?”, „Co zapamiętaliście z podróży?”, „Czy chętnie zabralibyście Wasze babcie i dziadków z okazji ich święta na taką wycieczkę?”.
„Bilet dla babci i dziadka” – praca plastyczna. Dzieci wykonują pięknie zdobione bilety dla swoich babć i dziadków na podróż bądź to w góry, bądź to nad polskie morze – zdobiąc swoje prace wizerunkami zwierząt, które podczas dzisiejszych zajęć poznały
- rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni);
- rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych;
- rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej – pracuje nad starannością wykonania pracy.
- kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia.
Kartki z bloku technicznego, kredki świecowe i ołówkowe, klej, papier kolorowy, nożyczki, bibuła karbowana oraz gotowy napis „bilet dla babci i dziadka”…
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci
- potrafi wyrazić swoje emocje;
Szablony twarzy z różną mimiką...
ab_cdef_88