Kocham Cię, lubię Cię - o uczuciach i sposobach ich okazywania (scenariusz spotkania integracyjnego).doc

(35 KB) Pobierz
Zajęcie otwarte z zakresu pojęć matematycznych, przeprowadzone w grupie 5latków,

SCENARIUSZ SOTKANIA INTEGRACYJNEGO

(dla pięciolatków)

 

Temat: Kocham Cię, lubię Cię- o uczuciach i sposobach ich okazywania.

 

Cele: dziecko

- zna tradycje Walentynkowe, oraz postać św. Walentego jako uosobienie dobra

- rozpoznaje swoje uczucia i dostrzega je u innych

- układa obrazki z części

- buduje atmosferę przyjaźni, potrafi współpracować z rówieśnikami

- komunikuje się w grupie za pomocą słów, mimiki i gestów

- ozdabia balonik symbolami walentynkowymi

 

Materiały:

- ciekawostki o Dniu św.Walentego

- obrazki i kartki walentynkowe (rozsypanki)

- baloniki

- pisaki

- serduszka z papieru samoprzylepnego

- kolorowe sznureczki

 

Metody pracy:

- samodzielnych doświadczeń i poszukiwań

- słowna

- oglądowa

 

Przebieg:

 

1.       Powitanie: Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”:

Dzieci przy muzyce witają się ze sobą gestem i słowami: lubię Cię, ładnie wyglądasz, miło mi Ciebie poznać, itp.

 

2.       Zapoznanie z historią i tradycjami obchodzenia Dnia Św Walentego.

 

Dzisiejszy dzień to dzień zakochanych. A czy wiecie, dlaczego nazywamy go Walentynkami?

             

a) Tradycja obchodzenia dnia św. Walentego wywodzi się z Angli, jeszcze z czasów średniowiecznych.

- Wierzono, iż dzień 14 luty to dzień, w którym ptaki łączą się w pary.

Legenda głosi, że w czasie, kiedy w Europie jest jeszcze zima, na Wyspach Brytyjskich rozpoczyna się okres wicia gniazd przez niektóre gatunki ptaków. A że gniazdo buduje się dla ukochanej, więc już teraz ptaszki szukają partnera. Człowiek obserwuje przyrodę, i tak jak ptaki szuka swojej miłości.

-  Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych, Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciółki i podpisał go: „od Twojego Walentego".

Walenty był księdzem w starożytnym Rzymie. Okrutny cesarz zakazał ślubów, aby zmusić mężczyzn do tego, żeby wstępowali do armii, a nie dbali o swoje rodziny.  Ksiądz zasłynął  z tego, ze mimi zakazu udzielał potajemnie ślubów. Został nakryty i ukarany śmiercią. Gdy był w więzieniu zaprzyjaźnił się z córką strażnika, a przed śmiercią przekazał jej list, który podpisał „Od twojego Walentego”.Od tej pory tak zakochani podpisują walentynki. .

Właśnie z Wysp Brytyjski pochodzi pierwsza kartka walentynkowa, przechowywana w Muzeum Brytyjskim. W 1415 r książę Orleanu Karol  wysłał ją do swojej żony, kiedy był więźniem w Tower. 

- W średniowieczu rycerze obdarowywali damy swego serca walentynkami w postaci piernikowych serduszek.

 

b) W czasach współczesnych Walentynki obchodzi się na wiele sposobów, czy wiecie jak?

- zakochane osoby wysyłają anonimowe kartki, wyznając sobie miłość

- wręczają drobne upominki tym, których kochają zabawki, słodycze itp.)

  

c) W niektórych krajach europejskich:

- w Anglii- dawniej dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły grupkami od domu do domu   i śpiewały piosenki o miłości

- W Walii - zakochani obdarowywali się dawniej drewnianymi łyżeczkami w dzień 14 lutego, które najczęściej dekorowano serduszkami, kłódkami, kluczami

- w innych krajach chłopak dawał w prezencie swojej dziewczynie części garderoby (piękny ciuszek)

 

3.    Układanie obrazków - rozsypanek o tematyce walentynkowej:

Dzieci tańczą, podskakują przy muzyce. Każde ma naklejone serduszko. Na sygnał dobierają się kolorami, wg propozycji nauczycielki ( tworząc drużyny):

- w jednym kole po jednym z każdego koloru.

- takie same kolory

Następnie drużyny (każdy kolor) otrzymują rozsypankę, którą muszą wspólnie ułożyć.

 

4.    Zabawa „Balonik”:

Dzieci stoją w kole. Przy muzyce podają sobie balonik, reagując ruchem na komentarz prowadzącej (balonik jest bardzo ciężki, jest gorący, parzy, wiatr go porywa itp.).

 

5 .               Ozdabianie baloników symbolami walentynkowymi, za pomocą markerów, serduszek z papieru samoprzylepnego, kolorowymi sznurkami, wstążeczkami itp.

 

6.  Zabawa przy piosence: „Kocham Cię tak”:

Dzieci w parach tworzą koło. Chłopcy stoją w środku, dziewczynki na zewnątrz. Po każdym odśpiewaniu zwrotki dziewczynki przesuwają się o jednego partnera w lewo.

 

Kocham Cię tak!    (dzieci tulą się do siebie)

- Jak?                      (rozkładają ręce )

Jak ptaka ptak.        (machjąc rękoma obracają się dookoła siebie)

- Tak?                      (podnoszą ręce do góry)

I chcę ciebie kochać wciąż, wciąż, wciąż..      (klaszczemy trzy razy w kolana, potem trzy razy w ręce partnera)

A jeśli ty.                (pokazujemy partnera)

Co?

Nie kochasz mnie.   ( machamy palcem)

To?

Zapomnij o mnie proszę cię.      (ręce składamy w geście obrazy)

O nie!

 

„ Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin