NIEPEWNOSC.doc

(60 KB) Pobierz

NIEPEWNOŚĆ:

Pytania:

1)       Co to jest moduł Younga?

Moduł Younga (E) inaczej moduł odkształcalności liniowej albo moduł sprężystości podłużnej. Wielkość uzależniająca odkształcenie liniowe materiału od naprężenia jakie w nim występuje.

Moduł Younga jest hipotetycznym naprężeniem, które wystąpiłoby przy dwukrotnym wydłużeniu próbki materiału, przy założeniu, że jej przekrój nie ulegnie zmianie (założenie to spełnione jest dla hipotetycznego materiału o współczynniku Poissona υ=0).

2)       Jak wygląda wykres zależności wydłużenia od naprężenia?

W szerszym zakresie odkształ­ceń, zależność naprężeń od od­kształceń dla stali (ma przebieg podobny do przedsta­wionego na rysunku. Wyróżniamy tu kilka obszarów: OA - obszar proporcjonalnego wzrostu naprężeń do odkształceń, w którym spełnione jest prawo Hooke'a. W obszarze AB odkształcenia są jeszcze sprężyste, tzn. po usunięciu naprężenia odkształce­nie wraca do zera, lecz nie zachodzi tu już proporcjonalność. Obszar BC, pra­wie równoległy do osi odciętych, w którym materiał staje się podobny do ciasta i potocznie mówimy, że „płynie"; jest to tzw. obszar plastyczności. W obszarze tym wywiązuje się sporo ciepła na skutek przesuwania się wzajemnego mikro-kryształów materiału, a uprzednio wypolerowana powierzchnia pręta staje się matowa. Powyżej punktu C materiał czyni jak gdyby ostatni wysiłek, aby się oprzeć siłom rozrywającym, następuje znów wzrost naprężeń. W punkcie D naprężenie osiąga największą wartość, czyli granicę wytrzymałości. Tu mate­riał przestaje się wydłużać równomiernie tak, że w pewnym punkcie powstaje tzw. „szyjka", czyli miejscowe przewężenie. Przy ciągłym odkształcaniu na­prężenia spadają, krzywa zagina się i następuje zerwanie (punkt D').

3. Prawo Hooke`a

Odkształcenie jest wprost proporcjonalne do wywołującej je siły.

4. jednostka modułu Younga?

Pa

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin