Lekcja 15.doc

(40 KB) Pobierz
Lekcja 15

Lekcja 15

Przygotowanie projektów do eksportu w formacie AutoCAD

W trakcie eksportu rzutu budynku ArchiCAD uwzględnia jedynie widoczne warstwy wyświetlone na bieżącej kondygnacji. W wypadku jeśli nasz projekt zawiera więcej niż jedna kondygnacja, musimy wyeksportować je osobno.

 

Pomocne może okazać się utworzenie kombinacji warstw, które mają być uwzględnione przy eksporcie - w ten sposób zaoszczędzimy pracy osobom, dla których przygotowujemy eksportowany plik.

Im więcej warstw i elementów będzie widoczne - tym rozmiar pliku będzie większy. Jeśli przygotowujesz plik do nagrania na dyskietkę lub wysłania pocztą elektroniczną - ogranicz liczbę widocznych elementów do niezbędnego minimum.

 W trakcie eksportu elementy ArchiCADa są zamieniane w elementy AutoCADa - linie, łuki i bloki.

Wszystkie wypełnienia ArchiCADa są zamieniane na proste elementy składowe - przez co otrzymany plik może być poważnie powiększony.

Przed wykonanie eksportu w wybieramy komendę Opcje/Opcje wyświetlania i dokonujemy następujących zmian:

·         z listy Grubość linii wybieramy opcję Najcieńsze

·         z listy Wypełnienia ścian wybieramy opcję Bez wypełnień

·         z listy Wypełnienia wieloboków wybieramy Kreskowanie wektorowe

Tak przygotowany plik zapisujemy poleceniem Plik/Zapisz jako... Dodatkowo ustawiamy opcje Ekspert:

·         pozostaw wyłączoną opcję Dodaj dodatkowe dane do jednostek DXF/DWG

·         wybierz opcję Przestrzeń modelu

·         pozostaw wyłączoną opcję Dopasuj kolory do tablicy barw AutoCADa

·         dokładnie sprawdź jaką wersją dysponuje osoba, dla której przygotowujesz plik. Podajesz ją w liście Aplikacja docelowa. Jeśli nie jesteś pewien wybierz wersję 12-tą

·         jeśli wysyłasz swój plik do geodetów lub drogowców - w oknie Utwórz jednostkę rysunkową DWG/DXF z: podaj wartość 1000.000 mm. Jeśli wysyłasz plik do architektów 1.000 mm

·         w liście Buduj warstwy DWG/DXF w oparciu o wybierz opcję Warstwy jeśli chcesz zachować własny układ warstw. Możesz także przetestować inne ustawienia

Import rysunków w formacie AutoCADa

Za względu na różną filozofię pracy w obu pakietach, rysunki AutoCADa wczytane do ArchiCADa należy traktować bardziej jako podrys i punkt wyjścia do dalszego opracowania. AutoCAD nie jest programem obiektowym i nie zawiera danych na temat elementów konstrukcyjnych spotykanych w ArchiCADzie.

Niektóre z opisanych czynności można zautomatyzować, wykorzystując plik konfiguracyjny AutoCADa ulokowany w katalogu Dodatków. Jest to jednak praktycznie rozwiązanie jeśli otrzymujemy pliki AutoCADa tylko z jednego źródła, z identycznymi ustawieniami.

ArchiCAD potrafi odczytać pliki DWG w wersjach 12, 13 i 14. Jeśli to możliwe. zalecane są pliki w wersji 14.

Plik wczytujemy poleceniem Plik/Otwórz... które powoduje wyświetlenie okna dialogowego. Wybieramy w nim opcję wczytania pliku DWG i zaznaczamy interesujący nas plik. Uruchamiane jest kolejne okno dotyczące opcji importu. Podobnie jak w wypadku zapisu wchodzimy w opcję Ekspert.

·         Zaznaczamy opcję Dopasuj kolory do tablicy barw AutoCADa

·         w liście opcji Symboli DWG/DXF zaznaczamy opcję Rozbij ale zachowaj grupowanie. Jest to najbezpieczniejszy wybór dla małych i średnich projektów.

·         w oknie zamiany jednostek wpisujemy 1000.000 mm jeśli praca trafiła do nas od geodetów, 1.000 jeśli od architektów i inżynierów

·         w punkcie Czytaj entycje DXF/DWG z: zaznaczamy opcję Przestrzeń modelu.

Jeśli nie udało się odczytać dostarczonego pliku, możesz przetestować inne ustawienia konfiguracji. Dodatkowo w pakiecie ArchiCADa znajdziesz podręcznik dotyczący konwersji między AutoCADem i ArchiCADem

Zanim jednak odwołasz się do tego podręcznika możesz sprawdzić następujące elementy:

·         Wyświetl wszystkie warstwy - mogły być one wygaszone przed zapisaniem pliku AutoCADa

·         Sprawdź paletę współrzędnych. Jeśli okienka wypełnione są gwiazdkami lob pojawia się notacja naukowa, to zaimportowany rysunek znajduje się bardzo daleko od początku układu współrzędnych. W takim przypadku rysunek może pojawić się jako kilka małych kropek. Powiększ je - a następnie postaraj się przenieść projekt w rozsądniejsze miejsce - bliżej początku układu współrzędnych.

·         sprawdź opcję wczytywania danych z Przestrzeni papieru

·         jeśli pojawia się komunikat ma temat brakujących plików X-ref, wskaż te pliki, jeśli je masz. Jeśli nie zostały Ci dostarczone przez autora pliku - skontaktuj się z nim.

·         wypróbuj importu dla różnych wersji AutoCADa

Po wczytaniu pliku sprawdź czy dobrze określiłeś skalę. Najprościej wykonasz to, mierząc jakikolwiek znany Ci element (drzwi, ścianę itp). Jeśli wymiar jest prawidłowy - rysunek został poprawnie przeskalowany przy wczytaniu. Jeśli pojawiły się błędy (najczęściej o rząd wielkości) zaimportuj plik z innymi ustawieniami skalowania.

Jeśli zaimportowany plik chcesz używać jako własny projekt, powinieneś zapisać go w formacie ArchiCADa. Dodatkowo wskazane jest dołączenie go do Twojego pliku szablonu, w celu przeniesienia typowych ustawień i preferencji.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin