Scenariusz zaj[1].Wiosenna wycieczka.doc

(40 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla dzieci sześcioletnich

Scenariusz zajęć dla dzieci sześcioletnich

 

Temat: Wiosenna wycieczka

 

Cele:

Dziecko

- aktualizuje wyobrażenia desygnatów nazw wypowiadanych oraz samodzielnie czytanych;

- przyporządkowuje rośliny i zwierzęta (reprezentowane przez nazwy) do odpowiedniego środowiska przyrodniczego;

- dostosowuje ruch do tempa i rytmu muzyki;

- rozpoznaje i określa odtwarzane z kasety magnetofonowej dźwięki;

- wykazuje inwencję w zabawach twórczych i naśladowczych.

 

Metody :

-         rozmowa, objaśnienia,

-         pokaz,

-         gimnastyka twórcza R. Labana,

-         zadań stawianych do wykonania.

 

Forma: zajęcia z całą grupą

 

Środki dydaktyczne:

Magnetofon, nagrania magnetofonowe, czapka i różdżka czarodziejska, kartki z wyrazami, plecaki, woreczki śniadaniowe, sylwety żab i bociana na patyczkach, sylwety żaby i bociana bez elementów identyfikujących.

Przebieg zajęcia:

 

1.     Zabawa twórcza „Czarodziej”

Chętne do pełnienia roli czarodzieja dziecko wkłada czapkę i bierze do ręki różdżkę. Pozostałe dzieci tańczą przy muzyce. Gdy muzyka milknie, zatrzymują się – czarodziej wypowiada zaklęcie, zmieniając je w dowolną rzecz. Dzieci przybierają pozy w taki sposób, by oddać charakterystyczne cechy wyglądu zewnętrznego przedmiotu, postaci, obiektu.

Przy każdym powtórzeniu zabawy następuje zmiana czarodzieja.

  1. Krótka rozmowa na temat czarodziejskiej mocy wyobraźni.
  2. Zaproszenie do zabawy: „Wycieczka do lasu i na łąkę”.
  3. „Wybieramy suchy prowiant”.

Dzieci podchodzą do stolików oznaczonych napisami: Bułki, Napoje, Owoce. Przygotowany prowiant to tekturowe koła z napisami informującymi, co to jest, np. bułka z miodem, z serem, z pasztetem itp.; sok wiśniowy, pomarańczowy, malinowy itp.; gruszka, jabłko, winogrono itp. Dzieci wybierają to, na co mają ochotę, wkładają do woreczków śniadaniowych, następnie do plecaków (własnych, przyniesionych z domu).

  1. „Wyruszamy na wycieczkę”.

Dzieci ustawiają się parami i idą śpiewając piosenkę pt. „Wiosna”.

  1. „Na dworcu kolejowym”.

Dzieci zatrzymują się i słuchają dźwięków odtwarzanych z kasety magnetofonowej. Określają źródło ich pochodzenia i jednocześnie miejsce, w którym mocą wyobraźni się znalazły. „Wsiadają do pociągu” i „jadą” przy muzyce, dostosowując tempo ruchu  do tempa muzyki. „Wysiadają z pociągu”, ustawiają się parami i wychodzą z „dworca”.

  1. „Przejście przez szosę”.

Dzieci zatrzymują się i na podstawie słyszanych dźwięków (nagranie magnetofonowe), stwierdzają, że przed nimi jest szosa.

Odpowiadają na pytanie n-lki: „Co trzeba zrobić, żeby bezpiecznie przejść na drugą stronę?”.

Spoglądają w lewą stronę, w prawą, w lewą, ustalają, czy można przejść (n-lka włącza magnetofon – słychać odgłos jadącego traktoru, następnie sygnał karetki pogotowia). Powtarzają czynności i przechodzą, gdyż szosą już nic nie jedzie.

  1. „Gdzie jest łąka i las?”

Po drugiej stronie szosy – niespodzianka. Jest polana (dywan), lecz nie ma lasu i nigdzie nie widać łąki. Las i łąkę trzeba stworzyć. Dzieci otrzymują karteczki z nazwami roślin i zwierząt. Komponują z nich obraz lasu i łąki na tablicach magnetycznych osłoniętych zieloną krepiną.

  1. „Wdychamy leśne powietrze”

Dzieci, spacerując po „lesie”, słuchają śpiewu ptaków (nagranie magnetofonowe) i oddychają głęboko, wciągając powietrze nosem, wypuszczając ustami.

  1. Zabawy ruchowe:

a.      „Czworonożne i skrzydlate”

N-lka wymienia nazwy zwierząt. Gdy padnie nazwa zwierzęcia skrzydlatego (ptaka, owada), dzieci naśladują sposób poruszania się i charakterystyczne dźwięki; gdy jest to nazwa czworonożnego ssaka, płaza, gada – siadają „na trawie”.

b.     „Kto dalej rzuci?”

Dzieci zbierają wyimaginowane szyszki i rzucają nimi.

c.      „Kto wyżej skoczy?”

Dzieci podskakują, starając się dosięgnąć „gałęzi”.

  1. „Mycie rąk przed jedzeniem”.

N-lka pokazuje dzieciom tekturkę w kształcie koła z napisem, który dzieci odczytują: „Woda do mycia”; naśladuje lanie wody, dzieci podstawiają ręce, myją je i suszą, strzepując krople szybkimi ruchami.

  1. „Śniadanie na leśnej polanie”.

Dzieci „zjadają” przyniesiony „prowiant”, starając się robić to tak sugestywnie, by można było poznać, co jedzą. Po posiłku – udzielenie dzieciom pochwały za nie zaśmiecanie środowiska lub krótka rozmowa na ten temat (zależnie od tego, co zrobiły z woreczkami i papierkami).

 

  1. „Na łące”.

Dzieci przechodzą na „łąkę”. N-lka pokazuje im wyciętą z białego papieru sylwetkę bociana. Na pytanie: „Co to może być?” – dzieci wysuwają hipotezy, weryfikując je jednocześnie w swobodnej dyskusji. Odpowiadają na to samo pytanie, obserwując sylwetę żaby. Podają propozycje wykonania kukiełek: żab i bociana. N-lka, oceniając stopień zainteresowania dzieci, umożliwia im wykonanie czynności lub daje gotowe kukiełki.

  1. Inscenizacja piosenki pt. „Bocian i żaby”.
  2. „Powrót do przedszkola”.

Dzieci sprawdzają, czy na łące i w lesie nie zostały jakieś śmieci. Wracają do przedszkola wybranym przez siebie środkiem lokomocji – naśladują sposób poruszania się oraz dźwięk wydawany przez dany pojazd.

  1. Zakończenie zabawy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin