SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ.doc

(39 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1-3

 

Opracowała: Iwona Korbiel 1252M

 

TEMAT: ”Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”

 

CEL OGÓLNY:

1. Nabycie elementarnych umiejętności  o ratowaniu zdrowia ludzkiego

2.Poznanie sposobów udzielania pierwszej pomocy.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń

- wie, jakie są objawy złamań otwartych i zamkniętych;

- potrafi unieruchomić złamaną nogę, rękę;

- wie, ja mogą być konsekwencje poruszania złamaną kończyną;

- wykorzystuje chusty trójkątne i koc termiczny w działaniu praktycznym;

- rozumie potrzebę niesienia pomocy innym;

-  zna numery alarmowe pogotowia, straży pożarnej, policji;

- rozumie konieczność przywołania osoby dorosłej, bądź wezwania karetki pogotowia

 

METODY: słowna, czynna, poglądowa

 

FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: film, chusty trójkątne, koc termiczny apteczka, ilustracje przedstawiające różne rodzaje złamań.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      Powitanie z uczniami.

2.      Obejrzenie bajki pt. ,,Wagary”.

3.      Rozmowa na temat bajki.

4.      Rodzaje złamań

 

Pokazanie ilustracji z różnymi rodzajami złamań i w jakich okolicznościach może dochodzić do złamań.

Złamania dzielimy na:

-          zamknięte - gdy skóra wokół złamanej kości jest nienaruszona

-          otwarte- gdy dochodzi do rozerwania skóry a kość może zostać narażona na zanieczyszczenia z zewnątrz

Omówienie  jak możemy rozpoznać, że nastąpiło złamanie:

·         nienaturalne położenie;

·         nienaturalne ruchy;

·         powstanie ,,stopni” w obrębie złamania;

·         widoczne części kostne

·         ból, obrzęk;

·         niemożność poruszania i obciążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku złamania kończyny

·         Zatamowanie widocznego krwawienia;

·         Uszkodzonej części ciała nie możemy poruszać niepotrzebnie;

·         Musimy wezwać pogotowie

·         Okrywamy poszkodowanego kocem termicznym

Demonstracja na wybranej osobie  sposobu  unieruchomienia nogi oraz ręki przy pomocy chusty trójkątnej.

Uczniowie samodzielnie przy pomocy chusty trójkątnej zakładają sobie wzajemnie opatrunki unieruchamiające .

Pierwsza pomoc w przypadku złamań otwartych

 

Ranę okryć jałowym opatrunkiem bez nacisku na nią

Co się stało?

Uczniowie dobierają ilustracje przedstawiające różne rodzaje złamań do odpowiedniego podpis

 

  1. Rozpakowanie paczki

 

  1. Co to jest?

Pokaz dzieciom pudełeczka z narysowanym czerwonym krzyżem,  dzieci podają swoje propozycje co to jest. Wspólnie ustalają, że jest to apteczka. Rozmawiają na temat przydatności apteczki.

 

  1. Sprawdzenie zawartości apteczki

Sprawdzenie co jest w środku. Dzieci wyciągają poszczególne składniki apteczki, próbują je nazwać i powiedzieć do czego służy. Pomoc w ustaleniu prawidłowej nazwy jeśli dzieci nie wiedzą co to jest i prawidłowe zastosowanie.

  1. Odczytanie składu apteczki

·         Bandaż

·         Bandaż elastyczny z zapinką.

·         Jałowe kompresy gazowe

·         Maseczka do sztucznego oddychania usta-usta .

·         Rękawiczki jednorazowe

·         Nożyczki

·         Agrafka

·         Chusta trójkątna

·         Koc termoizolacyjny

·         Kamizelka odblaskowa

·         Plaster z opatrunkiem

·         Plaster bez opatrunku na rolce

·         Latarka

  1. Zagadki obrazkowe.

 

Dzieci otrzymują obrazki przedstawiające różne sytuacje, nauczyciel opisuje co się wydarzyło i co mamy zrobić. Zadaniem uczniów  jest wybranie z apteczki tego  co będzie im potrzebne w danej sytuacji:

 

Obrazek 1: ,,Na ulicy leży rower, a obok Bolek, my chcemy zabezpieczyć miejsce wypadku i swoje bezpieczeństwo” – latarka, kamizelka odblaskowa.

 

Obrazek 2: ,, Lolek ma krwawiącą ranę na nodze” – bandaż, plaster z opatrunkiem, jałowe kompresy, plaster na rolce.

 

Obrazek 3: ,, Lolek spadł z drzewa i chyba złamał sobie rękę?”. – chusta trójkątna, koc termiczny

 

  1. Moja apteczka

 

Dzieci dostają kartę papieru z narysowanym pojemnikiem. Rysują wewnątrz pudełka ład apteczki

 

  1. Wezwanie pomocy

 

Utrwalenie umiejętności wzywania pomocy. ( chętne dzieci próbują wezwać pomoc wykręcając numer pogotowia  z telefonu stacjonarnego lub numer alarmowy biorąc komórkę, wołają o pomoc osobę dorosłą)

 

8.      Zakończenie zajęć -  spotkanie z ratownikiem medycznym- zaproszonym gościem- wspólna dyskusja i rozdanie odznak :”Małego ratownika’

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin