REFERAT_OWT_67__75.DOC

(10167 KB) Pobierz
Politechnika Białostocka Białystok dn

Politechnika Białostocka                                                           Białystok dn. 12. 03. 2002

Wydział Budownictwa i Inż. Środowiska                                   

Katedra Bud. Ogólnego i Prefabrykacji                                  Projekt opracowany przez:

 

                                                                                        Dariusz Gutowski   Daniel Dziemian

                                                                                                   Sebastian Jackowski

 

                                                                                                 Sem. IV   rok akad. 2001/2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OWT  67 – 75

Referat dot. systemu- technologii realizacji budownictwa uprzemysłowionego

 

 

 

 

 

 

 

Od 1967 roku w Polsce zapanował system OWT- 67;                                                                                         zbudowano w nim ponad 30% budynków,

przeważnie 5 i 11 kondygnacyjnych. Wersja OWT –75powstałą w wyniku dostosowania systemu do

zmienionego w tym czasie (1974 r.) Normatywu

Technicznego Projektowania. Wprowadzana była

stopniowo, gdyż wiązała się z tym potrzeba wymiany urządzeń technologicznych w wytwórniach prefabrykatów.

 

 

 

Wstęp- wiadomości ogólne

 

              OW –T (Oszczędnościowy Wielkopłytowy- Typowy) jest systemem konstrukcyjno- technologicznym budownictwa mieszkaniowego. Opracowany został w wyniku doświadczeń realizacyjnych podczas eksploatacji działającego w latach sześćdziesiątych systemu OW-1700. Jako koncepcja powstała w 1962 roku w Biurze Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Zespół autorski postawił sobie zadanie uzyskania takiego rozwiązania, w którym koszt 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania nie przekroczyłby 1700 zł.

              Ścienne płyty zewnętrzne składały się z dwu warstw betonu zbrojonego (fakturowej i wewnętrznej) przedzielonych izolacją termiczną z wełny lub styropianu. Skrajne warstwy połączone były zabezpieczonymi antykorozyjnie stalowymi wieszakami. W tym systemie największy tzw. moduł powierzchniowy miał wymiary 540 x 480 cm. Np. mieszkanie pięćdziesięcioparometrowe składa się z dwóch modułów, a ponieważ obrysem modułu są wyłącznie ściany nośne, nie można łączyć pomieszczeń leżących w różnych modułach. Płyty stropowe o grubości 14 cm opierały się na trzech ścianach nośnych grubych także na 14 cm. Taki układ mocno ogranicza jakiekolwiek przeróbki mieszkania. OWT-67 można rozpoznać dzięki charakterystycznym, widocznym z zewnątrz "filarkom". Robiono je już po zmontowaniu płyt między oknami na całej ich wysokości i okładano różniącą się od reszty elewacji okładziną z desek, płyt azbestowo-cementowych itp. OWT-67 stopniowo ewoluował w stronę typu bardziej otwartego.

              W1974 roku powstała wersja OWT 75. Wprowadzana była stopniowo gdyż wiązała się z tym potrzeba wymiany urządzeń technologicznych w wytwórniach prefabrykatów. Zmianą zasadniczą, mającą podnieść elastyczność systemu, było przyjęcie mniejszej modularnej kratki, tj. 1,2x1,2 m oraz wymiarów rozpiętości 2,4 ; 3,6 ; 4,8 ; 6,0m. Zachowano przy tym stałą głębokość traktu, tj. 4,8m . W ten sposób skok powierzchniowy przy projektowaniu różnych wielkości mieszkań wynosi odpowiednio 1,2x4,8 = 5,76m2 (mierzonym w osiach), czemu odpowiada w przybliżeniu 5,3m2 powierzchni netto.

 

 

Geneza systemu OWT-67.

 

              System konstrukcyjno technologiczny budownictwa mieszkaniowego OWT-67 powstał jako kontynuacja systemów OW-1700 i OW-1700K, pozytywnie ocenionych i zakwalifikowanych do ogólnopolskiego utypowienia przez Międzynarodowe Kolegium Ministrów d.s. Budownictwa Prototypowego.

System  OW-1700 powstał około 40 lat temu w okresie gdy w kraju zaczął dominować poglądy o konieczności bezwzględnego potanienia budownictwa, co wiązano z drastycznym obniżeniem jego standardu, co doprowadziło do realizacji regresyjnych jak np. scentralizowanie węzłów sanitarnych na kondygnacji, łazienki bez wyposażenia lub prowizoryczne podłogi.

Zespół autorski w składzie: W. Bacciarelli, J. Cyganecki, H. Frey, K. Lachert, Z. Sadowski, postawił sobie zadanie stworzenia takiego systemu budowania, który charakteryzowałby się z jednej strony postulowanym bezwzględnym obniżeniem kosztów, natomiast z drugiej strony pozwoliłby na realizację normatywnych, pełnowartościowych mieszkań z pełnym wyposażeniem.

W Systemach OW-1700, OW-1700K i OWT-67, różniących się między sobą szczegółami, podstawową wspólną cechą jest przyjęta koncepcja konstrukcyjno-technologiczna, która poprzedzona wszech­stronnymi analizami budownictwa tradycyjnego i uprzemysłowionego w kraju i za granicą dała podstawę do stworzeni? efektywnego, taniego i prostego w realizacji wielkopłytowego budowni­ctwa mieszkaniowego.

Efektywność systemu uzyskana została w wyniku:

- osiągnięcia maksymalnej wydajności produkcyjnej charakteryzującej się minimum: nakładów inwestycyjnych, miejsca produkcyjnego, składowisk, operacji transportowych oraz maksymalną wydajnością jednostkową,

-          stosowania minimalnej liczby elementów na izbę,

-          stosowania minimalnej liczby węzłów i połączeń,

-          maksymalnego wykorzystania nośności dźwigu montażowego.

W wyniku odpowiednich analiz metod produkcyjnych przyjęto do produkcji podstawowych części elementów konstrukcyjnych (ścian wewnętrznych i stropów) pionową wieloprzegrodową formę bateryjną.

Projektowanie układów konstrukcyjnych oparto na zunifikowanych modularnych powierzchniach, gwarantujących maksymalną unifikację elementów konstrukcyjnych, ograniczających jednak znacznie swobodę kształtowania dowolnych układów funkcjonalnych.

Pierwsze osiedla w systemie OW-1700 zrealizowano w Warszawie przy ul, Podleśnej i Marymonckiej oraz osiedle III w Koninie. Następne osiedla realizowano wg systemu OW- 1700K w Koninie i w Kaliszu. System ten różnił się od systemu OW-1700 tylko ścianami zewnętrznymi. W obydwóch systemach zrealizowano budynki 5-kondygnacyjne klatkowe i 11- kondygnacyjne w układzie korytarzowym z dźwigami osobowymi.

Pozytywna ocena tych realizacji w zakresie konstrukcyjno-technologicznym była podstawą do wprowadzenia w 1967 r. nowej, ulepszonej odmiany systemu o symbolu OWT-67, której głównym celem było poprawienie cech funkcjonalnych oraz dalsze podwyższenie stopnia uprzemysłowienia procesu budowlanego przy możliwie niskich kosztach.

 

Podstawowe założenia, zasady i cechy systemu

 

Podstawowymi założeniami systemu były:

a)      w zakresie funkcjonalnym:

-uwzględnienie pełnego katalogu mieszkań w budynkach 2- i 3-traktowych w kategoriach od M1 do M7,

-zróżnicowanie węzłów sanitarnych i wielkości kuchni

-przeprowadzanie zasady rozkładowości mieszkań

-zwiększenie powierzchni mieszkań do górnej granicy normatywu z 1959 r.

b)     w zakresie konstrukcyjno-technologicznym

-          technologia wielkopłytowa z minimalną liczbą elementów składowych na izbę, z przeważającą produkcją w pionowych formach bateryjnych.

-          Przyjęcie zbliżonych gabarytów dogodnych do produkcji, składowania, transportu i montażu dla głównych elementów konstrukcji

-          projektowanie modularne i maksymalna unifikacja elementów,

-          montaż jednostronny dźwigiem szynowym 80 Tm.

 

Ogólne zagadnienia typizacji funkcjonalnej

 

Przyjęty w założeniu system technologiczny wielkopłytowy musiał zakladać w stadium jego tworzenia odpowiednią dyscyplinę typizacyjną, niezbędną z technologiczno-konstrukcyjnego punktu widzenia.

W systemie OWT-67 podstawowym modułem powierzchniowym jest pole 540x480 cm

 

 

Zwężenie głębokości traktów pozwoliło uzyskać korzystniejsze rozwiązania funkcjonalne , co było jednym z podstawowych postulatów postawionych przy tworzeniu systemu OWT-67 w stosunku do rozwiązań pierwotnych.

W celu osiągnięcia możliwie najwyższej efektywności konstrukcyjno-technologicznej systemu przestrzegano trzech podstawowych zasad:

1)     maksymalnego zmniejszenia wydatku materiału podstawowego,

2)     maksymalnego zmniejszenia nakładu robocizny,

3)     minimalnego zapotrzebowania pracy sprzętu mechanicznego w produkcji, transporcie i montażu oraz maksymalne jego wykorzystanie.

W celu zmniejszenia ilości materiału zdecydowano, że minimalna  grubość elementów ściennych może wynosić 14 cm, co jest możliwe do osiągnięcia w pionowej formie bateryjnej. Forma ta umożliwia osiągnięcie maksymalnej sztywności elementów, co jest szczególnie ważne w okresie ich rozformowywania, gdy mają one jeszcze zbyt małą wytrzymałość.

Na podstawie analiz stwierdzono, że najlepiej można spełnić szereg warunków konstrukcyjnych, jeśli przyjmie się wymiar gabarytowy ścian 480x x 270x14 cm lub 540x270x14 cm, równy wy­miarowi gabarytowemu stropów 480x 270x14 cm lub 540x270x14 cm.

 

Podstawowe cechy systemu

 

 

Przyjęto układ konstrukcyjny w postaci 2- lub 3-traktowej przestrzennej skrzyni wielokomórko­wej, w której ściany zewnętrzne stanowią pasma podłużne, częściowo tylko wypełniające wysokość elementów skrzyni(rys:2).

System został opracowany w oparciu o zasady ko­ordynacji modularnej w budownictwie i dostosowa­ny do obowiązującej aktualnie w kraju prostokątnej siatki modularnej o module podstawowym m = 30 cm. Moduł ten przyjęto do kształtowania rzutów ele­mentów strukturalnych i segmentów budynków w planie jak również i w płaszczyźnie pionowej.               Podstawowym liniowym wymiarem modularnym jest wielkość równa 9 jednostkom modularnym (30 cm), tj. 270 cm. Wielkość tę przyjęto jako podsta­wowy wymiar wysokości kondygnacji brutto. Poza tym w systemie przyjęto kształtowanie struktural­ne w planie wyłącznie w oparciu o moduły powierz­chniowe w liczbie 3.

Moduły powierzchniowe utworzone są na bazie 3 modularnych wymiarów liniowych 270 cm, 540 cm i 480 cm. Są to następujące moduły powierzchniowe: 270 x 480 cm, 540 x 480 cm i 540 x 540 cm.  Maksymalne gabarytowe wymiary prefabrykatów wynoszą 540x270x30 cm.

Należy zaznaczyć, że obecnie w związku z zaistnia­łymi tendencjami został opracowany wariant syste­mu dla budownictwa niskiego o wysokości 1-2 kon­dygnacji, obejmujący  budownictwo  jednorodzinne.

Budynki wielorodzinne mają z reguły pełne pod­piwniczenie. Budynki średnio wysokie (11 kondy­gnacji) mają pomieszczenia techniczno-gospodarcze zlokalizowane na 12 kondygnacji.

                            Budynki są wyposażone we wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne, a mianowicie: wod.-kan., gazową, c.o., świetlną i teletechniczną. Wprowa­dzono jedynie 1 rodzaj węzła sanitarnego lokalizowany w określonych z góry miejscach na działkach funkcjonalnych.

Podstawowe rozwiązanie dostosowane jest do zaopatrzenia w centralną ciepłą wodę. Wariant systemu przewiduje zaopatrzenie w wodę ciepłą z piecyków gazowych wieloczerpalnych.

Instalacje centralnego ogrzewania, poza lokalizacją „wymuszoną" pionów, nie mają żadnych ograniczeń.

Instalacje elektryczne mają określone zasady roz­prowadzania pionowego linii zasilających na klatkach schodowych i rozprowadzania lokalnego w poszcze­gólnych mieszkaniach, dostosowane do przyjętych koncepcji konstrukcyjno-technologicznych systemu.

Maksymalny ciężar nominalny elementu prefa­brykowanego wynosi 5850 kG. Stosunek ciężaru średniego do maksymalnego ciężaru elementu wy­nosi ok. 0,6. Grubość ścian środkowych i stropów wynosi 14 cm.

 

Ogólne zasady projektowania konstruk­cyjnego

Podstawą konstrukcji budynków są trzy zasadnicze elementy strukturalne:

           element 1  (5,40x4,80 m) stosowany w bu­dynkach  dwutraktowych  i  w traktach zewnętrz­nych  budynków trzytraktowych,

           element 2 (5,40 x 5,40 m) stosowany w trakcie środkowym  budynków  korytarzowych  (trzytrak­towych),

           element 3 (2,40x4,80 lub 2,70x5,40 m) występujący w zasadzie jako element komunika­cyjny w budynkach klatkowych niskich lub kory­tarz w budynkach korytarzowych.

Każdy z podstawowych elementów struktural­nych jest konstrukcyjnie samodzielny, ma ściany nośne usytuowane w osiach prostokątnej siatki modularnej oraz wypełnienie poziome płytami stropowymi lub wypełnienie elementami klatki schodowej, decydujące o jego geometrycznej nie­zmienności. Elementy te zestawiane są w zespoły strukturalne dwu- lub trzyszeregowe według sche­matów podstawowych podanych na rys. 3. Odpo­wiednio zestawione zespoły strukturalne tworzą segmenty budynków i budynki.

System OWT-67 w obecnym etapie uwzględnia możliwość realizacji budynków mieszkalnych o wy­sokości 5 i 11 kondygnacji w układach dwu- lub trzytraktowych konstruowanych wg schematów podanych na rys. 3.

Ściany środkowe (podłużne i poprzeczne) są utworzone z elementów W, ściany zewnętrzne podłużne z elementów Z, ściany zewnętrzne po­przeczne z elementów ściennych WZ.

Przepony poziome skrzyń utworzone są z elemen­tów stropowych S, natomiast w komórkach klatek schodowych — z elementów KB i KP oraz ewen­tualnie Dz i KU.

 

 

Zagospodarowanie funkcjonalne elementów strukturalnych

 

Działka podstawowa

 

Konieczność pod­niesienia w systemie powierzchni mieszkań do górnej granicy NTP spowodowała spłycenie działki podstawowej w stosunku do OW-1700 z 5,40 do 4,30 m z jednoczesnym przesunięciem mieszkań o jedną kategorię niżej. Tak więc mieszkanie M2 stało się mieszkaniem M1 mającym powierzchnię mniejszą o ok. 3 m2. Dwie działki dały mieszkanie M4, trzy — M7. Kategorie pośrednie uzyskano ana­logicznie do OW-1700 przez podział pola podsta­wowego na 2 pola składowe i stosowanie różnych kombinacji zestawów.

 

 

 

Podział wewnętrzny pola podstawowe­go

 

Punktem wyjścia do podziału było ujednolice­nie gabarytów elementów funkcjonalnych i usta­lenie miejsc ich występowania.

Dzięki temu było możliwe określenie miejsc przejść poziomych i pionowych dla wszystkich ty­pów mieszkań, co umożliwiło z kolei stosowanie stałych zestawów elementów prefabrykowanych. Zróżnicowanie rozwiązań w tym wypadku nastę­powało na podstawie zmiennego ustawiania lekkich elementów np. ścianek działowych.

Pola składowe mieszkań są oparte na trzech schematach podziału pól podstawowych z węzłami sa...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin