Pierwsze wiosenne ptaki.doc

(37 KB) Pobierz
Pierwsze wiosenne ptaki

Pierwsze wiosenne ptaki
 

Nic tak wspaniale nie oddaje uroków wiosny jak śpiew pierwszych wiosennych ptaków. Po cichej i spokojnej zimie, podczas której świat przyrody zapada w długi sen, ptasi świergot brzmi jak najpiękniejsza muzyka. Spróbujcie czasem wsłuchać się w tę muzykę, a zobaczycie jaka to frajda.



Najbardziej charakterystyczny odgłos wydaje kukułka. Rozpozna go każde dziecko, bo jest to po prostu zwyczajne "ku-ku, ku-ku". Kukułka to dość leniwy ptaszek, a może bardzo zapracowany. W każdym razie na zbudowanie gniazda nie starcza jej czasu. Swoje jajka podrzuca do gniazd innych ptaków, które wysiadują je jak swoje. Mała kukułeczka najczęściej wykluwa się jako pierwsza, więc zanim przybrani rodzice zorientują się, że nie jest podobna do reszty rodzeństwa, jest już duża i może zacząć samodzielne życie.



Co innego bocian. On nikomu nie podrzuci swojego jajka, bo nie zmieściłoby się w żadnym gnieździe. Jest jednym z największych polskich ptaków. Swoje siedziby buduje na dużych wysokich drzewach, słupach, kominach i dachach. Chociaż na zimę odlatuje do ciepłych krajów, co roku wraca do swojego gniazda. Bocian to wielki elegant. Prawie cały jest biały. Ma tylko niewielkie czarne dodatki na końcach skrzydeł. Dziób i nogi bociana są czerwone. Na pewno rozpoznacie go na wiosennym niebie. Przyglądajcie się dobrze, bo pierwsze bociany mogą pojawić się już w marcu. Stare powiedzenie mówi, że kto pierwszy zobaczy bociana w locie, będzie miał szczęście przez cały rok.



Dużo trudniej będzie Wam wypatrzyć skowronka. Jest niewiele większy od wróbla, a jego piórka są koloru ziemi. Zresztą mieszka również w ziemi w niewielkiej jamce, dlatego trudno w ogóle go zauważyć. Ale jego śpiewu nie sposób nie usłyszeć. Jest wyjątkowo zdolnym ptasim artystą. Potrafi śpiewać nawet przez godzinę, choć zwykle trwa to dużo krócej. Skowronek śpiewa głośno i bardzo melodyjnie, co chwilę zmieniając dźwięki, a przy okazji wznosi się tak wysoko, że wkrótce znika w przestworzach, a jego śpiew nadal słychać.



Jeżeli nie uda Wam się usłyszeć skowronka, to może posłuchacie słowika. Słowiki mają tę cechę rzadko spotykaną u innych ptaków, że lubią dawać koncerty wieczorem i w nocy, gdy większość ptaków milczy. Słowik na swoje mieszkanie wybiera zwykle bardzo gęste niskie zarośla. Jeżeli zatem zobaczycie gdzieś krzak, który wyjątkowo ładnie śpiewa, prawdopodobnie jest on schronieniem słowika.



Jeszcze jeden popularny i bardzo przyjacielski ptaszek przylatuje do nas wiosną. Jest to jaskółka. Mamy w Polsce różne rodzaje jaskółek. Najbardziej znana, bo zawsze trzyma się najbliżej ludzi, jest dymówka. Dymówka najlepiej czuje się na wsi, buduje gniazda we wnętrzach budynków gospodarczych. Ma piórka w pięknych kolorach, z wierzchu czarne błyszczące, a od spodu białe. W miastach łatwiej spotkać oknówkę, która nazywa się tak, bo na swoje siedziby wybiera miejsca przy oknach. Gniazda jaskółek to bardzo ciekawa sprawa. Są pozlepiane z kawałków gliny i mają kształt połówki kuli wciśniętej pod dach lub w róg okna z bardzo niewielkim otworem wejścia. Czasem aż trudno uwierzyć, że zwinne jaskółki potrafią się tamtędy przecisnąć.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin