Co Polacy wiedzą o oleju i jego zastosowanie.doc

(74 KB) Pobierz

Co Polacy wiedzą o oleju i jego zastosowaniu
w kuchni


Polacy do smażenia używają najczęściej oleju lub oliwy z oliwek (81% wskazań) - wynika z badania Omnimas* zrealizowanego przez TNS OBOP. Zdecydowanie rzadziej sięgają po takie tłuszcze, jak smalec (33%), margaryna (28%) czy masło (11%).

Najczęściej niewłaściwie wykorzystywanym tłuszczem jest olej słonecznikowy. Prawie co trzeci Polak (32%) używa go do smażenia, mimo że oleje zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe pod wpływem wysokiej temperatury łatwo ulegają utlenianiu i powinny być wykorzystywane tylko do surówek/sałatek (na zimno).

Wśród Polaków największą popularnością cieszy się olej określany jako uniwersalny (wymieniony przez 48% respondentów jako najczęściej używany rodzaj oleju). Następne w kolejności są takie tłuszcze, jak: olej słonecznikowy (22%), olej rzepakowy (21%), oliwa z oliwek (6%) i olej sojowy (2%). Wszystkie rodzaje olejów używane są przez badanych zarówno do surówek/sałatek (na zimno), jak i do smażenia (na gorąco).
1% badanych nie spożywa/nie używa żadnego rodzaju oleju jadalnego, a 4% nie wie, jaki rodzaj oleju jest wykorzystywany w ich domu.

rodzaje oleju

Z badania także wynika, że większość z nas, niezgodnie ze sztuką kulinarną i zasadami zdrowego odżywiania się, uzupełnia w czasie smażenia ubywający olej świeżym. Jednocześnie tyle samo osób (77%) wie, że nie wolno kilkakrotnie używać tego samego oleju do smażenia.

Ponad połowa badanych Polaków (57%) jest również błędnie przekonana o tym, że olej zawiera cholesterol. Natomiast tylko 41% wie, że ze względów zdrowotnych oleje są zalecane dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Ponadto, 45% respondentów twierdzi błędnie, że wszystkie oleje nadają się do smażenia potraw.

Co ciekawe Polacy nie wiedzą również, że rodzimy olej rzepakowy należy do grupy olejów o podobnych właściwościach co „śródziemnomorska oliwa z oliwek”. Jedynie 32% respondentów wiedziało, że olej rzepakowy jest jej polskim odpowiednikiem.

Badanie zostało zrealizowane w ramach badania Omnimas w dniach 5-7 czerwca 2004 r. na reprezentatywnej grupie 1003 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

źródło: TNS OBOP

Fundacja Weston A.Price

Dieta zdrowych ludów prymitywnych i społeczeństw nieprzemysłowych nie zawiera rafinowanej ani nienaturalnej żywności takiej jak rafinowany cukier lub olej kukurydziany, biała mąka, puszkowane jedzenie, pasteryzowane, homogenizowane, oczyszczone lub niskotłuszczowe mleko, rafinowane lub utwardzane oleje roślinne, koncentraty białkowe, sztuczne witaminy lub toksyczne dodatki i barwniki.
Wszystkie tradycyjne kultury spożywają jakiś rodzaj białka i tłuszczu zwierzęcego pochodzącego z ryb, owoców morza, ptactwa wodnego i lądowego, zwierząt lądowych, jaj, mleka i jego przetworów, gadów i owadów.

Prymitywne i tradycyjne diety mają wysoka zawartość enzymów pochodzących z surowych produktów mleczarskich, surowego mięsa, nieprzetworzonego miodu, owoców tropikalnych, olejów pozyskiwanych na zimno, wina i niepasteryzowanego piwa, owoców naturalnie konserwowanych w procesie laktofermentacji, owoców, napojów, mięsa i przypraw.

Całkowita zawartość tłuszczu w tradycyjnych dietach waha się pomiędzy 30% a 80% ale jedynie około 4% kalorii pochodzi z  wielonienasyconych tłuszczy naturalnie zawartych w ziarnach, roślinach strączkowych, orzechach, rybach, tłuszczu zwierzęcym i
warzywach. Zachowana jest równowaga pomiędzy tłustymi kaloriami w postaci nasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Tradycyjne diety zawierają prawie jednakowa ilość kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3.

Te tłuszcze bogate w składniki pokarmowe, odżywiały zdrowe populacje przez tysiące lat:
- Masło
- Łój wołowy i barani
- Smalec
- Tłuszcz kurzy, gęsi i kaczy
- Oleje kokosowe, palmowe i sezamowe
- Olej z oliwek tłoczony na zimno
- Olej lniany tłoczony na zimno
- Oleje z ryb morskich

Te nowo wytworzone tłuszcze powodują nowotwory, choroby serca, zaburzenia w działaniu układu odpornościowego, bezpłodność, niezdolność do nauki, kłopoty z dorastaniem i osteoporozę:
- Wszystkie tłuszcze utwardzane (hydrogenizowane)
- Olej sojowy, kukurydziany i szafranowy
- Olej bawełniany
- Olej rzepakowy
- Wszystkie tłuszcze podgrzewane do wysokich temperatur w procesie wytwarzania lub smażenia.

ZALECENIA ŻYWIENIOWE
Używaj tylko tradycyjnych tłuszczów i olejów, włączając w to masło i inne tłuszcze zwierzęce, oliwę typu „virgin” (z pierwszego tłoczenia na zimno), tłoczony na zimno olej lniany i sezamowy oraz oleje tropikalne – kokosowy i palmowy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin