SOCJOLOGIA_EDUKACJI______________________________________________________________________________________________________________________14.docx

(16 KB) Pobierz

SOCJOLOGIA EDUKACJI                                                                                                                      14.11.2011

WYKŁAD – DR MUSIELEWICZ

Kto to jest młody?

Podstawowe czynniki :

·         Wiek

·         Rozwój społeczny

·         Rozwój psychiczny

·         Tradycje kulturowe.

Kryterium w kategorii społecznej:

·         Każda grupa jest potrzebna bo stanowi źródło zmian w świecie dorosłych.

·         Niezadowolenie z funkcjonowania świata dorosłych.

·         Zmuszają świat dorosłych do pewnych refleksji, do pewnych zmian.

Model życia społecznego. Różne postawy.

Najczęstsze wartości :

·         Alocentryczne (przyjaźń)

·         Prospołeczne (rozumienie, docenianie spraw w szerszym rozumieniu)

·         Przyjemnościowe

·         Związane z pracą

·         Edukacyjne

·         Związane z władzą

·         Kulturalne

·         Obywatelskie

·         Rodzinne

·         Materialne.

Badania wykazują ,że młodzież manifestuje chęć zmiany warunków i domaga się większej wolności w rozstrzyganiu spraw indywidualnych i społecznych (w mniejszym stopniu chce być wychowywana). Tradycyjne pola konfliktów dotyczą światów idei , modeli życia społecznego i możliwości awansu czy zmiany stanów posiadania. Młodzież a przynajmniej niektóre jej grupy chętnie przejmują rolę liderów, w sytuacjach zawodowych, wymagających radykalnej reformy stylu pracy czy organizacji pracy. Przewaga młodzieży w wyższych pozycjach w pracy niż dorośli, starsi. Przewaga wynika : z biegłej znajomości technologii, z szerszej wiedzy (języki, kontakty, wiedza naukowa i potoczna, wyjazdy), geograficzna zmiana w relacjach społecznych.

Style życia narzucali ludzie starsi młodszym a teraz jest odwrotnie - ludzie młodsi starszym.

Walka pokoleń ujawnia się w ideologiach życia, wizjach przemian i ich celów. Np. kwestia wolnego rynku, kwestie aksjologiczne. Mają charakter między pokoleniowy i wewnątrz pokoleniowy.

Następuje szybkie zróżnicowanie szans i pozycji życiowej młodzieży. Grupy zarządzające i grupy rządzone, wśród młodzieży mamy podgrupy.

Ludzie dorośli rezygnują z kształtowania modelu życia młodzieży. – Szybkość i dynamika zmian zachodzących w życiu społecznym do których ludzie starsi nie są przygotowani i obawiają się ich.

Ludzie młodzi mają potrzebę tworzenia swoistych grup rówieśniczych. Czynniki wyznaczające tendencje do grupowania się młodzieży :

·         Wraz z dojrzewaniem biologicznym jednostki rodzi się w niej poczucie odrębności w stosunku do dzieci i dorosłych. Jednostka szuka nowej grupy, która go zrozumie.

·         W okresie dorastania rodzi się potrzeba samodzielności i niezależności.

·         Wymiary dorastania dziecka rodzice stawiają mu coraz większe wymagania, którym nie zawsze może ono w dostateczny sposób sprostać. Szuka rówieśników gdzie temu sprosta.

Żeby grupa funkcjonowała ważne są cele:

Cele wspólne- indywidualne lecz osiągane wspólnie.

Cele zespołowe-  wymagana jest dla ich osiągnięcia zespołowa działalność całej grupy. Możliwość wspólnego przeżywania, sukcesów i porażek.

Grupa młodzieżowa i nie tylko ma swoje ośrodki skupienia : miejsce spotkań, nazwa, klub, sygnały (hasła, nazwy, które wyrażają coś np. okrzyk), insygnia i odznaki, obrzędy inicjatywy pokazujące w jaki sposób będziemy kogoś przyjmować do grona.

Funkcje grupy rówieśnicze:

1st    MAKROSPOŁECZNE – społeczeństwo wyznacza dla danych grup, albo jak są w społeczeństwie odbierane. Cele : A)Egalitaryzacja struktury społecznej oraz pokonywanie barier tworzonych przez stereotypy. B) Egalitaryzacja kultury i dystrybucji wartości – kontakty młodzieży pochodzącej z różnych grup o poziomie kulturalnym i systemach wartości. C)Przekazywanie do środowiska młodzieżowego oraz utrwalanie w nim niektórych schematów nierówności społecznej.

2nd  MIKROSPOŁECZNE – Organizacja czasu wolnego. Spełnienie zaplecza emocjonalnego i społecznego. Krystalizacja systemu wartości. Polaryzacja ról męskich i żeńskich. Znaniecki  mówił 70 lat temu: „Młodociany osobnik zajmuje stanowisko podporządkowane i wyrabia w sobie tylko te strony swej osobowości społecznej, które na tym stanowisku mogą się czynnie objawiać. W grupie rówieśników natomiast występuje w roli równouprawnionego członka z którym inni liczą się nie tylko jako z przedmiotem swego działania lecz również jako z podmiotem społecznym.”

Typologia grup:

Ze względu na spoistość grupy :

·         Grupy zwarte- ścisłe zależności, często się spotykają

·         Grupy luźne-

Ze względu na społ podstawe funkcjonowania grup :

·         Związki celowe- reguły, statuty, zasady

·         Związki spontaniczne – nie dysponujące żadnymi zasadami

 

Ze względu na typ więzi:

·         Grupy formalne

·         Grupy nieformalne

Ze względu na płeć

·         Grupy jednorodne

·         Grupy mieszane

Ze względu na wiek :

·         Homogeniczne – rówieśnicy

·         Heterogeniczne – różny wiek

 

O sile wpływu danej grupy na jednostkę decyduję liczba i ranga pragnień zaspakajana w ramach jej organizacji.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin