"Wiosenne zabawy"- scenariusz zajęć o charakterze muzykoterapii
„Wiosenne zabawy”- zajęcie o charakterze muzykoterapii Opracowała: Agata Pagacz Cele ogólne: Odreagowanie napięć psychiczno-fizycznych, odprężenie i poprawa koncentracji, zdobycie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu, wzbogacenie doświadczeń słuchowych, doskonalenie płynności ruchów. Cele szczegółowe: Dziecko potrafi nawiązać kontakt i współpracę z partnerem i grupą, umie odczuwać klimat muzyki i doświadcza jej w sposób aktywny, umie pobudzać własną wyobraźnię i wyrażać ją poprzez swobodną improwizację ruchową, jest zrelaksowane i pogodne. Pomoce: Magnetofon, kasety z nagraniami: „Taniec i ruch” KLANZA, „Fire circles” Vangelis, małe chustki dla każdego dziecka, duża chusta do zabaw KLANZA, dzwonki. Przebieg zajęć: CZĘĆŚ I: ODREAGOWANIE 1. „Powitanie”. Wspólny śpiew piosenki: Wszyscy są witam was, powitania już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy. Raz, dwa, trzy. 2. „Powitanie słońca”. Taniec pobudzający przy muzyce. Dzieci ustawione w kole trzymają się za ręce. - Część I: 16 kroków przeplatanki po obwodzie koła w prawą stronę. - Część II: Nie trzymając się za ręce, cztery kroki do środka koła z unoszeniem rąk do góry i okrzykiem: „Oooooo!”. Cztery kroki powrót na miejsce, ręce opuszczone. 3. „Rozwijanie pączków”. Zabawa rozluźniająca w parach przy muzyce. Dziecko-pączek przykuca lub leży, dziecko- promyk słońca ostrożnie i powoli rękami otwiera pączek. 4. „Podmuchy wiatru”. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem chustek. Dziecko trzyma przed sobą chustę i dmuchając na nią stara się poruszyć lekko najpierw prawy róg, potem lewy, a na końcu mocnymi dmuchnięciami wprawia w ruch całą chustę. 5. „Taniec kwiatów”. Improwizacje taneczne. Dzieci indywidualnie tańczą z chustami w rytm pogodnej muzyki. 6. „Przebudzenie misiów”. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie całego ciała. Dzieci- misie poruszają najpierw głową, potem rękami, nogami, a na końcu potrząsają całym ciałem. CZĘŚĆ II: ZRYTMIZOWANIE 7. „Taniec misiów”. Ruchowa ilustracja piosenki „Hoki-poki”. Dzieci w rytm muzyki wykonują ruchy o których mówi piosenka. 8. „Rytmiczne impulsy”. Ćwiczenia rytmiczne. Dzieci ustawione w kole przekazują kolejno jedno drugiemu wzór rytmiczny podany przez prowadzącą. 9. „Taniec pogoda”. Rytmizacja gestykularna przy muzyce. Dzieci wraz z prowadzącą rytmicznie powtarzają słowa i wykonują odpowiednie ruchy: - pada deszcz, pada deszcz- potrząsanie rękami uniesionymi do góry; wieje wiatr, wieje wiatr- kołysanie uniesionymi nad głową rękami; burza- klaśnięcie; błysk- tupnięcie; burza- klaśnięcie; błysk- tupnięcie; tęcza- zataczanie rękami półkola nad głową. 10. „Parasol”. Zabawa z wykorzystaniem dużej chusty. Wszystkie dzieci trzymają chustę, chodzą po obwodzie koła i śpiewają piosenkę „Pada deszczyk”. Na sygnał tamburyna dzieci przerywają piosenkę, a prowadząca mówi, kto może schować się pod chustę. Np. -chowają się osoby, których imię rozpoczyna się na głoskę „a”: -te, które mają siostrę; -te, które lubią pływać; CZĘŚĆ III: UWRAŻLIWIENIE 11. „Zabawy z piłką”. Zabawa z wykorzystaniem chusty. Dzieci delikatnie poruszają chustą tak aby piłka nie wypadła. 12. „Masaż”. Zabawa odprężająca w parach. Dziecko wykonuje masaż na plecach kolegi stosując ruchy wynikające z treści wiersza. Idzie pani: tup, tup, tup, (na przemian uderzamy w plecy końcami palców) dziadek z laską: stuk, stuk, stuk, (uderzamy jednym palcem) skacze dziecko: hop, hop, hop, (uderzamy dłonią) żaba robi długi skok. (uderzamy opuszkami palców w dwie odległe części pleców) Wieje wietrzyk: fiut, fiut, fiut. (dmuchamy w szyję) Kropi deszczyk: puk, puk, puk, (delikatnie stukamy wszystkimi palcami) Deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup, (uderzamy dłońmi zwiniętymi w miseczki) a grad w szyby: łup, łup, łup.(lekko uderzamy pięściami) Świeci słonko, (ruchem okrężnym gładzimy dłonią plecy) wieje wietrzyk, (dmuchamy we włosy) pada deszczyk. (stukamy palcami) Czujesz dreszczyk? (lekko szczypiemy w kark). 13. „Duże i małe misie”. Bieg i powolny chód przy akompaniamencie dzwonków. CZĘŚĆ IV: RELAKS 14. „Na polanie”. Dzieci leżą na kocykach lub siedzą w wygodnej pozycji. Prowadząca czyta tekst na tle cichej muzyki. Wyobraź sobie, że jesteś małym, maleńkim, puszystym misiem. Misiem z miękkimi włoskami i czarnym, błyszczącym noskiem. Spacerujesz po leśnej polanie. Świeci słońce, jest ciepło i jasno. Powietrze tutaj jest czyste. Czujesz zapach kwiatów, które rosną na polanie. Och! Jak tu jest przyjemnie. Możesz wygodnie położyć się na miękkim posłaniu z pachnącego sianka. Jest dobrze. Promyki słońca delikatnie dotykają twojej twarzy i przyjemnie rozgrzewają całe ciało. Wieje ciepły, lekki wiatr, który cicho szeleści listkami. W oddali słychać radosny śpiew ptaków. Jest dobrze....................Jest bezpiecznie........................ Jest przyjemnie i spokojnie................ ......................... ......................... ......................... ......................... .......... A teraz znowu trzeba stać się dzieckiem. Zginamy rączki i prostujemy je. Raz, dwa, trzy. Głęboko oddychamy. Raz, dwa, trzy. Teraz otwieramy oczy. I każdy z nas jest znowu dzieckiem. Miś został w lesie, a my tak jak on czujemy się dobrze. Jesteśmy wypoczęci i radośni. 15. „Pożegnanie” Wspólny śpiew piosenki: Wszyscy są żegnam was, pożegnania już czas. Pójdę ja, pójdziesz ty. Raz, dwa, trzy. Raz, dwa, trzy.
edytka.szmit