strzelczyk - Kopia.doc

(99 KB) Pobierz
Program logoterapii dziecka z wada wymowy (rotacyzm)

 

Urszula Strzelczyk

 

Programy terapeutyczne

 

Jednym z podstawowych zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły jest wspieranie wszechstronnego rozwoju ucznia, wyposażenie go w wiedzę, umiejętności oraz postawy cenione i pożądane w społeczeństwie.

              Do realizacji tych zadań konieczne jest nie tylko opracowanie programów dydaktyczno-wychowawczych i profilaktycznych, lecz także programów terapeutycznych.

              Programy terapeutyczne kierowane przede wszystkim do uczniów z niepowodzeniami szkolnymi spowodowanymi zaburzeniami rozwoju sfery:

·        emocjonalno-społecznej,

·        ruchowej,

·        wzrokowej i słuchowej

oraz

·        mowy.

Poniżej przedstawiam jedną z propozycji programów terapeutycznych opracowanych pod moim kierownictwem przez słuchaczy kursu kwalifikacyjnego Terapia pedagogiczna na warsztatach na temat metodyki nauczania początkowego oraz poświęconych zajęciom korekcyjno-kompensacyjnym i wyrównawczym dla dzieci z zaburzeniami w nauce czytania i pisania. Kurs ten był zorganizowany i prowadzony przez nasz ośrodek.

Programy są skierowane do nauczycieli prowadzących zajęcia korekcyjno-kompensa-cyjne z dziećmi przejawiającymi trudności w czytaniu. Głównymi celami programów są: usprawnianie narządów artykulacyjnych do prawidłowej wymowy, techniki czytania oraz doskonalenie czytania ze zrozumieniem. Są one osiągane poprzez stosowanie:

·        metod czynnościowych, eksponujących, aktywizujących, relaksacyjnych oraz wizualizacji, afirmacji itp.,

·        sposobów pracy: indywidualnej, zbiorowej, zespołowej, treningów zaburzonych funkcji, harmonii emocjonalno-społecznej,

·        środków dydaktycznych, aktywizujących czynności zewnętrzne i wewnętrzne ucznia w procesie nauki czytania, rozwijających i pobudzających zainteresowania czytelnicze oraz wspierające i inspirujące uczniów w treningu ich zaburzonych funkcji wzrokowych, słuchowych, ruchowych i emocjonalno-społecznych.

Treści programowe zawierają cele, materiał, działania terapeutyczno-dydaktyczne oraz przypuszczalne osiągnięcia. Mogą być modyfikowane, rozszerzane lub uzupełniane w zależności od indywidualnych potrzeb ucznia z trudnościami w nauce czytania.

Nauczyciele terapeuci opracowują indywidualne programy terapeutyczne dla swoich uczniów. Na ich podstawie planują działania pedagogiczne, dzięki którym uczeń ma szansę wrócić do normalnego procesu dydaktyczno-wychowawczego klasy i szkoły.

Przedstawiona propozycja obejmuje tylko zaburzenia wymowy. Ma pomóc młodym stażem nauczycielom w organizacji ich czynności terapeutycznych i dydaktycznych. Mam też nadzieję, że innych nauczycieli pobudzi do aktywnych i twórczych działań edukacyjnych.

W następnym numerze Forum Nauczycieli” postaramy się przedstawić inne, również ciekawe propozycje programów terapeutycznych do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i dydaktyczno-wyrównawczych.

 

Program logoterapii dziecka z wadą wymowy

(rotacyzm)

 

Uwaga! Terapię zaburzeń wymowy można prowadzić indywidualnie lub zespołowo w zależności od rodzaju i nasilenia zaburzeń.

 

I. Ogólna charakterystyka problemu

Rotacyzm (łac. Rhotacismus) jest to nieprawidłowa wymowa głoski r. Wyróżniamy trzy formy wadliwej wymowy tej głoski. Są to:

1.      Deformacja (rotacyzm właściwy) tworzenie dźwięku nie występującego w systemie fonetycznym danego języka. Na skutek zmiany miejsca artykulacji (głoska r powstaje m.in. w wyniku drgań języczka, warg, policzków) brzmienie r jest zdeformowane. Rotacyzm właściwy ma wiele postaci; należą do nich rerania:

·         języczkowe,

·         wargowe,

·         międzyzębowe,

·         policzkowe,

·         podniebienne,

·         gardłowe,

·         nosowe,

·         boczne,

·         krtaniowe,

·         językowo-wargowe,

·         językowe boczne,

·         świszczące.

2.      Substytucja (pararotacyzm) zastępowanie głoski innymi głoskami wymawianymi prawidłowo. Większość dzieci zaczyna wymawiać głoskę dopiero około 3 – 5 roku życia, wcześniej zastępując ją innymi, łatwiejszymi głoskami, np.: j, l, ł, d, w (rotacyzm rozwojowy). Jeżeli zjawisko to trwa dłużej niż do 6 7 roku życia, staje się patologią i jest symptomem opóźnionego rozwoju mowy w zakresie artykulacji.

3.      Elizja (mogirotacyzm) opuszczenie głoski r jako jednego ze składników wyrazu (r = 0). Może być zjawiskiem rozwojowym, bądź – gdy się przedłuża – patologicznym.

 

II. Opis przypadku

              Uczennica klasy pierwszej, która prawidłowo artykułuje wszystkie głoski za wyjątkiem fonemu r. Inteligentna i bystra dziewczynka, nie mająca żadnych trudności w nauce. Rodzina pełna i funkcjonująca prawidłowo.

 

III. Diagnoza logopedyczna

              Rotacyzm właściwy występujący w postaci rerania języczkowego. Drgania wykonywane są przez języczek znajdujący się na końcu podniebienia miękkiego. Podniebienie miękkie jest uniesione i zamyka przejście do jamy nosowej. Język nie bierze udziału w artykulacji. Prawidłowa budowa narządów artykulacyjnych i aparatu fonacyjnego; brak wady zgryzu; orientacyjne badanie słuchu – prawidłowe; słuch fonemowy w normie. Oddech płytki, tor oddechu nieprawidłowy dziecko ma nawyk oddychania ustami.

 

IV. Logoterapia

              Terapia rotacyzmu języczkowego polega na usprawnianiu czubka języka dziewczynki, a także wykształceniu u niej prawidłowego nawyku oddychania.

 

Cel główny programu: prawidłowa artykulacja głoski r

Cele szczegółowe programu:

1.      Przygotowanie narządów artykulacyjnych do prawidłowej realizacji głoski r.

2.      Właściwa praca logopedyczna.

3.      Utrwalenie wywołanego dźwięku.

4.      Automatyzacja wywołanego dźwięku.

Cele

szczegółowe

Materiał

Przewidywane osiągnięcia

1.    Przygotowanie narządów artykulacyjnych do prawidłowej wymowyoski r.

 

·      ćwiczenia usprawniające narządy mowy: żuchwy, warg, języka i podniebienia miękkiego;

·      ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia w dmuchaniu na pasek papieru i wymawianiu: t, a następnie: trr;

·      ćwiczenia dolnej szczęki;

·      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin