Strinati - Wprowadzenie do kultury popularnej - roz. I.doc

(27 KB) Pobierz
D

D. Strinati – Wprowadzenie do kultury popularnej – Kultura masowa i kultura popularna (r. I)

 

·         Kultura masowa i społeczeństwo masowe

 

Cechy społeczeństwa i kultury masowej (wynikające z urbanizacji i industrializacji):

- wykorzenienie przywiązania do ziemi

- destrukcja zwartych społeczności wiejskich

- upadek religii

- sekularyzacja społeczeństw zw. z przyrostem wiedzy naukowej

- zmechanizowana, monotonna i alienująca praca fabryczna

- życie w wielkich miastach wśród anonimowego tłumu

- mała integracja moralna

 

Industrializacja i urbanizacja prowadzą do zjawiska atomizacji – w społeczeństwie masowym wzajemne relacje między ludźmi upodabniają ich do atomów w związkach fizycznych (przypadkowe, przelotne, umowne i sporadyczne kontakty itp.). Społeczeństwo masowe nie może dostarczyć podstaw ładu społecznego i harmonii moralnej. Upadek pośredniczących organizacji społecznych (wieś, rodzina, kościół) wiąże się z utratą tożsamości, brakiem ukształtowanej moralności i zachowań społecznych. Bez owych organizacji jednostki są podatne na manipulację i wykorzystanie przez mass media i kulturę popularną.

 

·         Debata nad kulturą masową

 

Kultura masowa to kultura popularna tworzona przez masową technikę przemysłową i sprzedawaną dla zysku masowej publiczności konsumentów. Jest to kultura komercyjna, produkowana masowo dla masowego rynku, zestandaryzowana, sformalizowana, powtarzalna i powierzchowna. Głównym jej determinantem jest dochód, jaki przynosi. Kulturze masowej brak intelektualnego wyzwania i symulacji, zadawala się fantazją i eskapizmem. Zaprzeczając wysiłkowi myślenia – upraszcza i spłyca realny świat, dostarcza łatwych i spłaszczonych rozwiązań.

·         Kultura masowa i amerykanizacja

 

Amerykanizacja (wg Arnolda):

- tendencja do fragmentaryzacji (nieobecność centralnego autorytetu w rodzaju arystokracji czy państwa, które kieruje, naucza i ustanawia standardy)

- uprawianie banału (kulturalna i moralna degeneracja społeczeństwa, nieobecność standardów doskonałości)

 

·         Krytyka teorii kultury masowej

 

Stanowisko elitarystyczne – zakłada, iż kulturę popularną czy masową można rozumieć i interpretować wg zasad estetyki i smaku elit kulturalnych i intelektualnych; sądy elitarystyczne nie traktują ani alternatywnych interpretacji kultury popularnej ani wartości przez nie reprezentowanych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin