SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRAKTYKI ZE STUDIÓW.doc

(37 KB) Pobierz

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

 

Data: 7.12.2004r.

Klasa: I gimnazjum

Prowadzące: Iwona Semik, Katarzyna Zątek

Temat: Położenie prostych i odcinków

Czas trwania zajęć: 45 minut

 

 

CELE:

 

1.      DYDAKTYCZNE

Uczniowie:

·         Rozróżniają i nazywają rodzaje położeń prostych i odcinków (równoległe i prostopadłe)

·         Prawidłowo zapisują formułę matematyczną dla położenia równoległego i prostopadłego

·         Prawidłowo odczytują formuły zapisane na tablicy

·         Wskazują odcinki równoległe w figurach geometrycznych

·         Potrafią sprawdzić czy proste (odcinki) są równoległe czy prostopadłe przy użyciu przyrządów geometrycznych (linijka, ekierka)

·         Mierzą długości odcinków i porównują je

 

2.      WYCHOWAWCZE

·         Zwracanie uwagi na właściwe zachowanie się uczniów podczas lekcji

·         Motywowanie uczniów do podejmowania działań zmierzających do rozwiązania zadań im przydzielonych

 

3.      REWALIDACYJNE

·         Doskonalą koordynację wzrokowo – ruchową podczas rysowania

·         Rozwijają logiczne myślenie

 

 

METODY:

·         Słowne ( rozmowa wyjaśniająca)

·         Oglądowe (pokaz)

·         Praktycznego działania (ćwiczebne)

 

FORMY:

·         Grupowa

·         Indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         Karteczki z narysowanymi równoległymi odcinkami

·         Karteczki z narysowaną figurą geometryczną

·         Karteczki z narysowanymi odcinkami (równoległe, prostopadłe)

·         Przyrządy geometryczne

·         Kolorowa kreda

 

 

 

 

PRZEBIEG:

 

I.                   CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.      Przywitanie się z uczniami

2.      Sprawdzenie obecności

3.      Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzedniej

4.      Wprowadzenie do tematu lekcji

a) przypomnienie wiadomości o prostej

·         Wybrany uczeń rysuje prostą na tablicy, opisuje ją

·         Próba ustalenia co to jest prosta

·         Nauczyciel podaje prawidłową definicję prostej

 

      b) utrwalenie wiadomości o odcinku

·      Wybrany uczeń rysuje odcinek i opisuje go

·      Próba ustalenia co to jest odcinek

·      Nauczyciel podaje prawidłową definicje odcinka

 

II.                CZĘŚĆ ZASADNICZA

1.      Wprowadzenie położenia równoległego na przykładzie prostej i odcinka

·      uczniowie mierzą odległość odcinków narysowanych na kartce, które wcześniej rozdał im nauczyciel. Zwrócenie uwagi na to, że odległość między nimi jest taka sama.

·    Nauczyciel wyjaśnia co to są odcinki równoległe- w oparciu o rysunek na tablicy z użyciem kolorowej kredy

2.      Zapis tematu na tablicy

3.      Wprowadzenie zapisu na oznaczenie odcinków równoległych i wyjaśnienie go

4.      Odczytywanie innych zapisów z tablicy

5.      Prezentacja sposobu sprawdzania czy proste lub odcinki są równoległe przy pomocy linijki i ekierki- ćwiczenie tej umiejętności na tablicy

6.      Praca indywidualna z kartami pracy

·      Każdy uczeń otrzymuje kartkę z  narysowanymi figurami geometrycznymi

·      Uczniowie sprawdzają, które odcinki w tych figurach są równoległe i zaznaczają je na kolorowo

·      Zapisują formułę matematyczną zgodnie z oznaczeniami na rysunku

7.      Wprowadzenie położenia prostopadłego na przykładzie odcinka i prostej 

·         Wyszukiwanie kąta prostego i zaznaczanie go na kolorowo

·         Sprawdzanie za pomocą przyborów geometrycznych położenia prostych i odcinków

·         Poprawny zapis formuły matematycznej

III.             CZĘŚĆ KOŃCOWA

·         Podsumowanie wiadomości

·         Zadanie zadania domowego

·         Podziękowanie za pracę i pożegnanie

                 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin