2013-03-24-tvn24-pl-jest-chlopcem-ale-chce-byc-dziewczynka.txt

(3 KB) Pobierz
Jest chłopcem, ale chce być dziewczynkš. 6-latka walczy o swoje prawa

Ma na imię Coy i dopiero szeć lat, ale jedno wie na pewno: choć urodziła się jako chłopiec, czuje się dziewczynkš. Sprawa stała się głona w całej Ameryce, po tym jak rodzice Coy rozpoczęli spór z władzami edukacyjnymi, bo te zabroniły jej korzystać w szkole z toalety dla dziewczynek. W sprawę Coy zaangażowali się prawnicy, politycy i organizacje walczšce o prawa osób transseksualnych.

6-letnia Coy, ubiera się i zachowuje jak wszystkie inne dziewczynki w jej wieku. Problem w tym, że urodziła się chłopcem.

- Zaczęlimy zauważać drobne znaki, gdy była jeszcze bardzo mała, gdy tylko nauczyła się mówić, jasno dała do zrozumienia, że jest dziewczynkš - mówi Kathryn Mathis, matka Coy.

Od tego czasu, mimo męskiej budowy ciała, wszyscy traktujš Coy jak dziewczynkę, wszyscy z wyjštkiem szkoły w Kolorado, która pierwszoklasistce zabroniła korzystać z damskiej toalety

- To jest dyskryminacja, zmuszanie jej do korzystania z oddzielnej ubikacji, z której nie korzystajš inne dzieci, albo zmuszanie jej do używania toalety dla chłopców. To jest nie w porzšdku - uważa Jeremy Mathis, ojciec Coy.

Trudne do zaakceptowania
Relacje o małej dziewczynce, która walczy o swoje prawa, obiegły całš Amerykę. Po raz pierwszy bowiem, tak małe dziecko, publicznie, walczy o prawo do okrelenia swojej płci. W Nowym Jorku sprawš zajęli się prawnicy, którzy pomagajš osobom transseksualnym.

- Coy nie wolno korzystać z damskiej toalety, nie jest traktowana jak inne dziewczynki, a tylko o to jej chodzi. Prawo stanu Kolorado jasno mówi, że uczniowie transseksualni majš równe prawa i mogš korzystać z toalety, zgodnie z tym, z jakš płciš się identyfikujš - wyjania Noah Lewis, prawnik.
Od stycznia Coy nie chodzi do szkoły, uczy się w domu.

Wydział edukacji obstaje jednak przy swoim, decyzje motywujšc tym, że "gdy Coy będzie dorastać, a męskie organy będš rozwijać się razem z resztš ciała, dalsze korzystanie z damskiej toalety może być trudne do zaakceptowania dla niektórych rodziców i uczniów".

"Czas, by dzieci przestały się wstydzić"
Laverne Cox, aktorka i działaczka na rzecz praw osób transseksualnych z uwagš ledzi losy Coy, bo tak, jak ona urodziła się w męskim ciele, i jak mówi czas najwyższy, by dzieci mogły przestać się wstydzić, tego, kim naprawdę sš.

- Po częci trochę jej zazdroszczę tak wspaniałych rodziców, którzy jš popierajš i przy niej stojš. Gdy ja byłam dzieckiem, otaczał mnie chaos. Wiedziałam, że jestem dziewczynkš, ale wszyscy mówili mi, że jestem chłopcem - wspomina Cox.

W sprawie Coy od trzech miesięcy trwa wymiana listów i prawniczych pism, a dziewczynka nie chce wrócić do szkoły, która traktuje jš, jak chłopca

- Chcemy tego, co najlepsze dla Coy, chcemy, żeby miała takie same możliwoci, jak inne dzieci, żeby mogła wrócić do szkoły, gdzie będzie traktowana na równi z innymi, bez dyskryminacji i przeladowania - mówi matka Coy. 

Jak wynika z badań uniwersytetu stanu Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych mieszka około siedmiuset tysięcy osób transseksualnych.

ródło: http://www.tvn24.pl/jest-chlopcem-ale-chce-byc-dziewczynka-6-latka-walczy-o-swoje-prawa,314015,s.html
Zgłoś jeśli naruszono regulamin