Opcja stanowiąca w dzisiejszych komputerach raczej historyczną ciekawostkę. Jej włączenie (Enabled) powodowało rezerwację obszaru pamięci powyżej 15 MB (przedział 15-16). Oznaczało to, że obszar ten nie mógł być obsłużony przez cache. Wymagały tego niektóre karty rozszerzeń pracujące na magistrali ISA. Wobec zaniku obecności tej magistrali w coraz większej rzeszy obecnie produkowanych płyt głównych opcja ta nie ma obecnie praktycznie żadnego znaczenia. Zalecane ustawienie: Disabled. Ciekawostka: w niektórych konfiguracjach zdarzały się sytuacje, w których uaktywnienie "Memory Hole" powodowało "zniknięcie" całej pamięci powyżej 16 MB.
Memory Hole At 15M-16M - Niektóre stare karty rozszerzeń miały własną pamięć RAM, której przypisywane były adresy odpowiadające obszarowi od 15 do 16 MB. Aby było możliwe uruchomienie takiej karty, konieczne jest włączenie (Enabled) opisywanej funkcji . Niestety, powoduje to jednocześnie ograniczenie dostępnej dla systemu operacyjnego pamięci RAM do zaledwie 15 MB. W trakcie normalnego użytkowania komputera należy pozostawić tę opcję zablokowaną (Disabled ).
Mode ustala tryb adresowania przestrzeni dysku twardego. Optymalnym ustawieniem jest parametr "Auto" (BIOS odczyta niezbędne dane dotyczące adresowania bezpośrednio z samego dysku). Pozostałe z opcji ("CHS", "LBA" oraz "Large") można próbować ustawić, gdy dysk jest nieprawidłowo adresowany przez BIOS. Objawia się to najczęściej błędnie zwracanym rozmiarem dysku. W przypadku bardzo starych dysków twardych (o liczbie cylindrów mniejszej od 1024) zalecane jest ustawienie adresowania w trybie CHS (Cylinder, Head, Sector), a następnie ręczne wprowadzenie poszczególnych parametrów (liczby cylindrów - Cylinders; liczby głowic - Heads i sektorów - Sectors). Niezbędne informacje dotyczące tych parametrów powinny znajdować się na samej obudowie dysku. W przypadku BIOS-ów Awarda w wersji 4,51PG szczegółowe ustawienia dysków twardych (jak m.in. liczba cylindrów, głowic itp.) można wprowadzić z głównego ekranu kategorii "Standard CMOS Setup". Jeżeli nie występuje tu konfiguracja automatyczna należy wybrać opcję LBA
Umożliwia takie ustawienie, by komputer był "budzony" zdalnie przez użytkownika za pomocą modemu , który musi być wyposażony w tzw. Boot-ROM. Opcja ta umożliwia dostęp do komputera poprzez np.: internet i po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania zarządzanie nim .
MODEM Use IRQ "podpowiada" BIOS-owi, z jakiego przerwania korzysta zainstalowany w komputerze modem. Możliwe jest w połączeniu z opcją Modem Ring Resume zdalne obudzenie "dzwonkiem telefonu" komputera ze stanu uśpienia .
Opcja umożliwia "obudzenie" komputera ruchem myszki.
MPS (Multi-Processor Specification) dotyczy wersji specyfikacji, zgodnie z którą będzie obsługiwany system wieloprocesorowy. Opcja ma znaczenie tylko w systemach wyposażonych w dwa i więcej procesorów. Obowiązują dwie wersje tej specyfikacji: 1.1 i 1.4. Większość systemów operacyjnych dobrze obsługuje wieloprocesorowość w standardzie 1.1, ale tylko nowsze (począwszy od Windows 2000) radzą sobie bez problemów z wersją MPS 1.4. Jeśli tak jest to powinniśmy używać właśnie tej wersji, jednak pamiętajmy - gdy system jej nie obsługuje, efektem może być odłączenie drugiego procesora. Zawsze warto więc sprawdzić, czy rzeczywiście drugi CPU został przez system odnaleziony i uaktywniony.
Uaktywnia/dezaktywuje interfejs MIDI, jaki był używany przez karty SoundBlaster(tzw. emulowany SoundBlaster)
Ustawia adres wejścia/wyjścia dla emulowanego interfejsu MIDI.
Msec - zobacz Typematic Delay
Ustaw w nim opcję Maximum, Enabled lub HDD MAX. W wyniku tego transmisja danych będzie wykonywana w grupach wielosektorowych,co jest znacznie efektywniejsze od przesyłania każdego sektora oddzielnie. Opcja ta nie ma znaczenia podczas pracy w systemie Windows, który komunikuje się z dyskami, omijając BIOS, jednak zwiększa wydajność dysku w DOS-ie i skraca czas wczytywania systemu.
Grociu85