EPIDEMIOLOGIA CHORÓB ZAKAŹNYCH.doc

(36 KB) Pobierz
EPIDEMIOLOGIA CHORÓB ZAKAŹNYCH

 

EPIDEMIOLOGIA CHORÓB ZAKAŹNYCH

Przyczyny przełomu:

§         Postęp naukowy ogólny i w medycynie - odkrycie zarazków i leków – środków antyseptycznych i dezynfekcyjnych.

§         Opracowanie i zastosowanie szczepionek i szczepień ochronnych ludności.

§         Stworzenie podstaw epidemiologii naukowej i organizacja skutecznie działających jednostek przeciwepidemicznych przy administracjach państw, miast – izolacja osób chorych, przerywanie dróg szerzenia się zarazy między ludźmi, izolowanie i chowanie zmarłych, higiena spożywanej wody, gotowanie żywności.

§         Odkrycie i masowe wprowadzenie antybiotyków i innych leków przeciwbakteryjnych.

§         Podniesienie poziomu wiedzy zdrowotnej, sanitarnej i higienicznej ludności.

§         Podniesienie stopy życiowej całej ludności i związanej z tym ochrony środowiska – wodociągi, kanalizacja, asenizacja i utylizacja odpadów i śmieci.

§         Wprowadzenie w oparciu o demokratyczne prawa jednostki odpowiednich przepisów prawnych dotyczących ochrony zdrowia wszystkich członków społeczeństwa.

RODZAJE WSPÓŁŻYCIA DROBNOUSTROJÓW Z ORGANIZMEM

§         Brak drobnoustrojów – abakterioza – sytuacja biologiczna, a nie rodzaj współżycia  np. płody wewnątrz macicy, prawie zupełny brak drobnoustrojów  po długotrwałej antybiotykoterapii.

§         Symbioza – zjawisko wzajemnego wspierania potrzeb życiowych  przez dwa lub więcej organizmy, albo mikroorganizm i organizm np. przez wytwarzanie witamin.

§         Komensalizm – rodzaj współżycia  - drobnoustrój wykorzystuje składniki pokarmowe i miejsce w organizmie nie uszkadzając go.

§         Pasożytnictwo – pasożyty lub drobnoustroje zdolne do niekorzystnego działania chorobotwórczego na organizm.

§         Biocenoza – zbiór mikroorganizmów w organizmie,  utrzymujących się ilościowo i jakościowo w stanie korzystnej równowagi biologicznej. O korzystnym znaczeniu  biocenozy mikroorganizmów dla organizmu człowieka przekonano się podczas antybiotykoterapii, która niszczyła bakterie symbiotyczne i komensalne wywołując awitaminozę, grzybice.

PODSTAWOWE POJĘCIA W EPIDEMIOLOGII CHORÓB ZAKAŹNYCH

Zarazek = drobnoustrój chorobotwórczy – czynnik etiologiczny choroby zakaźnej – szerokie pojęcie – obejmuje bakterie, wirusy, pierwotniaki i grzyby. Zarazki są pasożytami przystosowanymi do życia w organizmie człowieka lub zwierzęcia.

Rezerwuar zarazków – środowisko ludzkie i zwierzęce wraz z warunkami naturalnymi na ograniczonym terenie, w którym krąży   drobnoustrój wywołujący określoną chorobę.

Zasiedlenie  - przeniesienie się do organizmu noworodka ( dotychczas jałowego) drobnoustrojów symbiotycznych i komensalnych na skórę i błony śluzowe.

Źródło zakażenia (pierwotne) –organizm ludzki lub zwierzęcy w którym występują i rozmnażają się drobnoustroje chorobotwórcze i które przedostając do otaczającego środowiska mogą zakażać dalsze wrażliwe organizmy. Źródłem zakażenia mogą być :

§         chorzy ludzie i chore zwierzęta,

§         nosiciele (zdrowi i ozdrowieńcy),

§         zwłoki ludzi lub zwierząt przez krótki czas po śmierci,

§         zwierzęta poddane ubojowi.

Źródło zakażenia wtórne, okresowe, krótkotrwale - to mikrośrodowisko wodne i glebowe lub pokarmowe (lody, mleko, produkty mięsne), w którym drobnoustroje chorobotwórcze  (dostające się ze źródeł pierwotnych) rozmnażają się w chwilowo dogodnych dla nich warunkach (ciepło, lato). Źródła te ulegają zwykle naturalnej likwidacji po wyczerpaniu pożywienia, zmianie temperatury lub wilgotności powietrza.

Nosicielstwo – stan równowagi immunobiologicznej wytwarzającej się  między drobnoustrojem a zakażonym organizmem. Osobę bez objawów chorobowych, ale wydalającą zarazki z kałem, moczem, plwociną lub złuszczającą się skórą nazywamy nosicielem.

Podział nosicieli:

§         Nosiciele zdrowi - nie chorowali – typowy obraz zakażenia bezobjawowego.

§         Nosicielstwo przedchorobowe – przed ujawnieniem się choroby (wzw B, AIDS ).

§         Nosicielstwo ozdrowieńców – po przebytej chorobie – stałe lub okresowe.

Drogi szerzenia się zarazków i drobnoustrojów:

Drogi bezpośrednie:

§         Droga łożyskowa w czasie ciąży

§         Droga pochwowa w czasie porodu

§         Kontakty bezpośrednie- pocałunki, stosunki płciowe, podawanie ręki

§         Ukąszenia i zadrapania przez zwierzęta

§         Kontakty bezpośrednie z chorym podczas badań
i zabiegów lekarsko – pielęgniarskich

Drogi pośrednie :

§         Droga powietrzno – kropelkowa i powietrzno – pyłowa

§         Droga pokarmowo – wodna, lub tylko pokarmowa lub wodna

§         Przedmioty codziennego użytku w tym droga jatrogenna ( niezamierzone przenoszenie przez narzędzia używane podczas rozpoznawania i leczenia chorób - igły, strzykawki, instrumenty skopowe)

§         Gleba – laseczki beztlenowe

§         Owady – muchy, kleszcze, wszy, pchły, komary, pluskwy, stawonogi

Wrota zakażenia – mogą to być wszystkie otwory naturalne ciała ludzkiego oraz uszkodzona skóra, przez które dostają się zarazki  do organizmu z otaczającego środowiska.

Okres wylęgania – czas od wniknięcia zarazka do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów chorobowych.

Epidemia – nadmierna zapadalność na określoną chorobę w określonej czasowo i terytorialnie populacji.

Endemia – występowanie choroby wśród ludności na określonym terenie w natężeniu utrzymującym się przez wiele lat na podobnym poziomie.

Pandemia – epidemie szybko rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych, obejmujących swoim zasięgiem kilka państw, jeden z kontynentów lub cały świat.

Gospodarz – organizm kręgowca lub bezkręgowca, który jest wrażliwy na zakażenie określonym drobnoustrojem – zarazkiem.

Przenosiciel – stawonóg lub kręgowiec, który przenosi zarazki z jednego gospodarza na innych – mechanicznie lub w narządach wewnętrznych.

Łańcuch epidemiczny – kolejne etapy przenoszenia się drobnoustrojów z jednego gospodarza na drugiego, tego samego lub innego gatunku. W tym przypadku występują: źródło zakażenia, droga lub drogi przenoszenia i wrota zakażenia albo organizm wrażliwy. Łańcuch  taki może być jednoogniwowy, gdy między źródłem zakażenia i wrażliwym organizmem pośredniczy jeden element środowiska (woda, krople śluzu, kleszcze) lub wieloogniwowy, gdy pośredniczy w nim więcej elementów.

Sanityzacja -  czynność prowadząca do zmniejszenia ilości drobnoustrojów – wietrzenie pomieszczeń, mycie rąk, ciała, zamiatanie, odkurzanie, wycieranie na mokro, malowanie ścian, pranie bielizny, filtrowanie powietrza.

Deratyzacja – odszczurzanie - dotyczy szczurów i myszy, które są często nosicielami lub przenosicielami drobnoustrojów.

Dezynfekcja czyli odkażanie – zespół czynności zmierzających do zabicia zarazków chorobotwórczych.

Dezynsekcja - niszczenie szkodliwych dla człowieka owadów, pajęczaków, skorupiaków – drogi przenoszenia zarazków. Najczęściej jest to odwszawianie, walka
z muchami, pchłami, komarami i kleszczami.

Kordon sanitarny – przymusowe i całkowite przerwanie wszelkiej łączności z obszarem objętym epidemią określonej, ostrej i niebezpiecznej choroby zakaźnej – cholera, dżuma, żółta  gorączka, dur plamisty; dawniej ospa prawdziwa.

Kwarantanna – odosobnienie i poddanie obowiązkowej obserwacji lekarskiej zdrowych ludzi  ( i zwierząt ), którzy zetknęli się z chorymi lub przyjechali z terenów endemicznych, gdzie panują choroby wysoko zakaźne.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin