bez_gotowania.doc

(43 KB) Pobierz
claudia.pl

Szybka dieta bez gotowania

2 KG W TYDZIEŃ

Jeśli nie lubisz stania przy kuchni, pitraszenia i zmywania garnków, ta dieta jest właśnie dla ciebie. Z gotowych produktów, które masz pod ręką, owoców, surowych warzyw i niesłodzonych soków każdego dnia możesz skomponować pięć niskokalorycznych posiłków.

W twojej kuchni powinny się znaleźć owoce, warzywa, konserwy rybne, kukurydza i zielony groszek w puszkach, szynka z indyka, biały chudy ser, mleko, jogurty naturalne i sucharki bez cukru lub chrupkie razowe pieczywo, soki owocowe i warzywne. Dieta zawiera 1200 kcal i składa się ze: śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Nawet jeśli groziłoby ci przekroczenie dziennego limitu kalorii, z żadnego z posiłków nie możesz rezygnować. Nie zapomnij zamienić cukru na słodzik i mleka pełnego na odtłuszczone.

Śniadanie
Powinno być sycące i zawierać 25-30 procent całej dziennej dawki 1200 kalorii. Tworząc własny śniadaniowy zestaw potraw, które lubisz, zwróć uwagę, aby składał się z produktów zbożowych (płatki, muesli, chleb razowy chrupki), pełnowartościowego białka (jaja, mleko, chudy ser i wędliny), warzyw lub owoców.

Nasze propozycje
Kawa naturalna z 50 ml mleka, 2 kromki chrupkiego pieczywa: jedna z plasterkiem szynki, druga cienko posmarowana rozgniecionym chudym białym serem, mały banan. 200 ml odtłuszczonego mleka wymieszanego z 2 łyżeczkami kakao i 3 łyżkami płatków zbożowych oraz mandarynka. Kawa z 50 ml mleka, 150 g jogurtu light i jeden tost razowy. Herbata, jogurt z 3 łyżkami płatków zbożowych, kiwi.

Drugie śniadanie
Najbardziej wskazane jest wypicie szklanki (250 ml) soku owocowego bez cukru, np. pomarańczowego, jabłkowego, grejpfrutowego czy porzeczkowego. Jeśli lubisz soki z warzyw, możesz pozwolić sobie na wypicie aż 2 szklanek soku marchwiowego albo pomidorowego.

Obiad
Kierując się własnym gustem i fantazją, komponuj sałatki (na każdy dzień tygodnia inną) z ulubionych surowych warzyw. Aby danie było pełnowartościowe i bogate w białko, do warzyw dodaj rybę wędzoną lub z puszki, wędlinę drobiową, biały lub żółty ser o niskiej zawartości tłuszczu.

Nasze propozycje
Surówka z selera i rzeżuchy: 300 g selera i 2 jabłka zetrzyj na tartce do warzyw o dużych oczkach. Delikatnie wymieszaj z pokrojoną rzeżuchą. Wszystko posól i polej jogurtem (2 łyżki) wymieszanym z odrobiną chrzanu. Jedz z wędliną z drobiu.

Sałatka z pomidora i sera: do pokrojonego w plasterki dużego pomidora (200 g) dodaj 150 g sera feta light, pieprz turecki, ząbek czosnku, zioła aromatyczne, sól, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, pół łyżeczki soku z cytryny. Wszystko wymieszaj i odstaw na chwilę do lodówki.

Podwieczorek
Pora na przekąskę. Masz do wyboru: obrany owoc, 150 g jogurtu light, szklankę soku pomidorowego, marchewkę albo deser z marchwi. Zetrzyj 200 g marchwi, dodaj łyżeczkę soku z cytryny, 2 łyżki jogurtu, łyżeczkę miodu i szczyptę cynamonu. Dokładnie wszystko wymieszaj.

Kolacja
Nie możesz z niej rezygnować, gdyż nie jest dobrze iść spać z pustym żołądkiem. Powinna być lekkostrawna i składać się z pełnowartościowego białka z warzywami, owocami i odrobiną produktów zbożowych.

Nasze propozycje
Kanapka z żytniego razowego chleba z plasterkiem szynki z indyka
i pomidorem. Sałatka z pomidora, cebuli, jajka i tuńczyka w oliwie (150 g) doprawiona sokiem z cytryny. Sałatka z owoców południowych, jagód lub truskawek z dodatkiem serka waniliowego homogenizowanego (150 g); kromka chleba grahama.

Warzywa na surowo
Są sprzymierzeńcem w walce z otyłością. Zawierają dużo błonnika, witamin i mikroelementów. Podawane w surówkach i sałatkach stanowią podstawowe danie w jadłospisie.

Cebula
Ma bardzo dużo witaminy C. Dzięki zawartości krzemu i cynku wzmacnia włosy i paznokcie. Chcąc złagodzić jej ostry smak i zapach, należy sparzyć ją wrzątkiem lub skropić cytryną.
100 g = 31 kcal (średnia cebula 15 kcal) .

Czosnek
Jest bogaty w żelazo, fosfor, potas i wapń. Działa antyseptycznie i zapobiega chorobom krążenia ? obniża poziom cholesterolu we krwi. Intensywnego zapachu można się pozbyć, spożywając po posiłku natkę pietruszki.
100 g = 147 kcal (ząbek czosnku 7 kcal).

Marchew
Zawiera cynk, beta-karoten i niewielkie ilości witaminy C.Sprawia, że cera staje się śniada; ma zbawienny wpływ na włosy i paznokcie. Doskonała do sałatek, zup, potraw mięsnych i soków.
100 g = 26 kcal (średnia marchew = 10 kcal).

Seler
 

Bogaty w witaminy E, C, PP, potas, sód i magnez. Działa uspokajająco i przeciwzapalnie. Wspaniale komponuje się w surówkach z innymi warzywami oraz jabłkiem.
100 g korzenia = 21 kcal.

Papryka
Zawiera witaminę C i witaminę A, wapń i żelazo. Wzmacnia odporność organizmu, chroni przed zwapnieniem naczyń krwionośnych oraz poprawia wzrok. Pobudza wydzielanie soków trawiennych.
100 g czerwonej papryki = 29 kcal, zielonej 17 kcal.

Pomidor
Zawiera witaminy A, B, C, żelazo i magnez. Ma właściwości przeczyszczające, chroni przed rozwojem chorób serca i nowotworów. Jest niezastąpiony do kanapek zup i zapiekanek.
100 g = 15 kcal (średni pomidor ? 7 kcal).

Sałata
Dostarcza witaminy A, witamin z grupy B, żelaza i magnezu. Chroni przed nowotworami, miażdżycą i ma właściwości uspokajające. Można ją przechowywać nie dłużej niż 5 dni w lodówce.
100 g (średnia główka) = 14 kcal.

Zielona fasolka
Posiada dużo witaminy C i A, potasu, wapnia, żelaza i błonnika. Wzmacnia serce. Jeśli strąki są łatwe do przełamania, to znak, że jest świeża.
100 g = 27 kcal.

Niezastąpione owoce
Dostarczają składników odżywczych, mają także walory smakowe. Dzięki nim nie tylko schudniesz, ale także poprawisz wygląd skóry. Mają bowiem właściwości oczyszczające. Są bogate w witaminy, sole mineralne, wodę i błonnik pokarmowy. Zawierają niewielką liczbę kalorii. Owoce z dużą ilością miąższu działają przeczyszczająco.

Kalorie w 100 gramach:
banana - 80
gruszki - 47
jabłka - 58
malin - 63
pomarańczy - 41
śliwki - 66
truskawek - 35

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin