SCENARIUSZ ZABAWY AND I-III.doc

(64 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ DLA KLAS 1-3

SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ DLA KLAS 1-3  
(W zabawie brało udział 100 osób.)

Temat: Andrzejki klasowe – wspólna zabawa uczniów klasy trzeciej z przedszkolakami.

Cele:

- zapoznanie z tradycjami andrzejkowymi,
- poznanie wróżb,
- kształtowanie współpracy grupowej,
- rozwijanie fantazji i wyobraźni,
- integrowanie grupy i stworzenie miłej atmosfery,
- kultywowanie ludowych tradycji poprzez przypomnienie najpopularniejszych wróżb oraz przysłów związanych z andrzejkami,
- ćwiczenie pamięci, doskonalenie pięknej mowy, rozwijanie poczucia rytmu.

Metody - sytuacyjna, zadaniowa, zabawowa.

Formy – indywidualna, grupowa, zespołowa.

Pomoce: rekwizyty do wróżb i rekwizyty do dekoracji sali, Księga wróżb, identyfikatory z papieru samoprzylepnego, opaski ze znaczkiem na głowę, monety 1 groszowe, świece, gałązki wiśni, kartki z różnymi zawodami, kolorowe karteczki, kartki z imionami, kolorowe obrazki, karteczki napisane atramentem sympatycznym, karty do gry, cukierki, talerzyki i różne przedmioty.

Miejsce zabawy - sala udekorowana przez dzieci, korytarz.

Uczestnicy – uczniowie z klasy III a, dzieci z Przedszkola nr 14.

Dekoracje - na dużej granatowej tablicy zawieszona jest postać czarownicy lecącej na miotle, na tle księżyca w pełni. Towarzyszy jej czarny kot. Wokół rosną mroczne bezlistne krzewy i lata pełno nietoperzy i sów. W dali widać zamek.

 

PRZEBIEG ZABAWY

Powitanie 

Powitanie przez nauczyciela zaproszonych gości

Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Dzieci otrzymują identyfikatory z papieru samoprzylepnego jako karta wstępu i przyklejają do ubrań, na głowy wkładają opaski z kolorowym znaczkiem.

Dzieci tworzą duże koło. W oddali słychać narastający szum wiatru. Do koła wbiegają dzieci, które rozglądają się i machając pelerynami rozbiegają się po sali. Szum wiatru milknie.

Dziecko I:  
Patrzcie, patrzcie co się dzieje,  
wyszli z bajek czarodzieje.

Dziecko II:  
Wystrojeni w peleryny,
czarodziejskie stroją miny.

Dziecko III:
Jak to wróżki zobaczyły,
już za nimi popędziły. 

Dziecko IV:
Już orkiestra gra bajkowa,
że aż wszystkim puchnie głowa.

Dziecko V:

Dziś Andrzejki i czy wiesz,

że kiedy wieczór andrzejkowy

rzuci na nas swoje czary,

wróżbie każdy wierzyć jest gotowy.

W ostatnim dniu listopada

powróżyć sobie wypada,

by przyszłość poznać choć troszkę.

 

Dziecko VI:

W noc św. Andrzeja

wszystkim z wróżby nadzieja.

Lecz wiedzcie, że wróżby

czas poddaje swojej próbie.

Wróżba to tylko zabawa

na dobry los nadzieja.

 

Przybliżenie tradycji andrzejkowego wieczoru. Wszyscy siadają w kręgu. Wróżka czyta krótką historię andrzejkowych tradycji:

 

Nauczyciel: A teraz wróżka Kasia zapozna Was z historią andrzejkowych tradycji.

 

Wróżka Kasia:

Jak co roku w listopadzie zgodnie z tradycją obchodzimy wieczór andrzejkowy. Wywodzi się on z ludowej tradycji. Troska o zapewnienie sobie powodzenia i szczęścia towarzyszyła wszystkim ludom przez wieki. Aby zrozumieć czy zjednać sobie siły przyrody, stosowano liczne wróżby zabiegi magiczne i zaklęcia. Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, rozpoczynała się niegdyś na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada - wigilia św. Andrzeja. Tradycja ta pochodzi prawdopodobnie ze starożytnej Grecji. Zaczęto Andrzeja uważać za rozdawcę mężów, a dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom.

 

Wróżka Magda i Kasia:

Możemy zaczynać wróżby andrzejkowe.

Każdy jest ciekawy co wywróży

dalekie podróże czy prezentów moc?

Czary - mary, hokus - pokus,

taki wieczór jest raz w roku.

Wosk się topi, wosk się leje,

dzięki wróżbie masz nadzieję.

To tradycja, wieczór stary

hokus - pokus, czary - mary.

Wszyscy:  
„Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać”.

Dziecko VII:
W Wigilię św. Andrzeja wszyscy wróżymy sobie,
zgadujemy co los przyniesie mnie i Tobie.  

Wszyscy:
Przybyliście tu do nas nasi mili,  
byście się z nami pobawili.
Pośpiewali, powróżyli,
miło i wesoło czas spędzili.

Dzieci w kole odpowiadają:
„Andrzeju, Andrzeju - ty czarów i dobrej zabawy patronie.
Przyszliśmy po wróżby i prosimy o nie!”

Wróżka Magda i Kasia:
Aby nasze życzenia spełniły się nauczymy Was „andrzejkowego” zaklęcia, które będziemy powtarzali przed każdą wróżbą.

Zaklęcie:
Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Wróżka Kasia i Magda: 
ZAPRASZAMY DO WRÓŻB.

1. Losowanie kolorów
Dzieci siedzą w kręgu, losują karteczki w sześciu kolorach. Karteczki roznoszą wyznaczeni uczniowie. Następnie wstają uczniowie, którzy wylosowali dany kolor, a wróżka czyta z „Księgi wróżb”, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory.

Wróżka Magda:  
Zapraszamy do wróżby Losowanie kolorów. Najpierw wypowiemy zaklęcie:

Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Nauczyciel: Siedzimy w kręgu, losujemy kolorową karteczkę. PROSZĘ ZACHOWAĆ KOLOROWE KARTECZKI, NIE WOLNO ICH WYRZUCAĆ. Posłuchajcie co oznaczają wylosowane kolory. Wróżki przekażą Wam te informacje.

Wstaną osoby, które wylosowały czerwoną karteczkę,
Wstaną osoby, które wylosowały fioletową karteczkę itd.

- Kasia - czerwony - Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty.
- Magda - fioletowy - Za dużo się kłócisz. Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół ciebie bardziej kolorowe.
- Kasia - zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu dla pieszych. Jeśli będziesz uważał to nic złego ci się nie przytrafi.
- Magda - niebieski - Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.
- Kasia - biały - Pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.
- Magda - żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, a zimą noś zawsze czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.

2. Losowanie imion sympatii

Dzieci siedzą w kręgu, losują karteczki z imionami dziewczynek i chłopców.

Wróżka Kasia: Zapraszamy do wróżby Losowanie imion sympatii. Najpierw wypowiemy zaklęcie:

Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Nauczyciel: Siedzimy w kręgu, losujemy karteczkę z imionami: Chłopcy losują imiona dziewczynek, a dziewczynki imiona chłopców. Przeczytajcie wylosowane imiona. Zachowajcie karteczki na pamiątkę. 

3. Jaki wygląd będzie miała sympatia

Dzieci siedzą w kręgu, losują karteczki z wyglądem sympatii.

Wróżka Magda: Zapraszamy do wróżby Jaki wygląd będzie miała sympatia? Najpierw wypowiemy zaklęcie:  

Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Nauczyciel: Siedzimy w kręgu, losujemy karteczki. Przeczytajcie po cichutku co jest napisane na karteczkach. Zachowajcie karteczki na pamiątkę. 

4. Wróżba z butami 
Dzieci zdejmują but z lewej nogi. Buty te kolejno wędrują po sali. Który pierwszy wyjdzie za drzwi wskazuje osobę, która pierwsza wyjdzie za mąż, czy też się ożeni.  

Wróżka Kasia: Zapraszamy do Wróżby z butami. Najpierw wypowiemy zaklęcie:

Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Nauczyciel: Zdejmujemy but z lewej nogi. Buty te kolejno wędrują po sali. Który pierwszy wyjdzie za drzwi wskazuje osobę, która pierwsza wyjdzie za mąż, czy też się ożeni.  

5. Losowanie zawodów „Kim będę?”
Aby dowiedzieć się, jaki zawód będą dzieci wykonywać w przyszłości, losują karteczki a następnie każde z nich głośno odczytuje wylosowany zawód.

Wróżka Magda: Zapraszamy do wróżby Losowanie zawodów „Kim będę?” Najpierw wypowiemy zaklęcie:  

Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Nauczyciel: Siedzimy w kręgu, losujemy karteczki. Przeczytajcie - jaki zawód będziecie wykonywali w przyszłości. Chętni czytają głośno.

6. Magiczne liczby  
Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą od 1 do 7. Następnie wstają wszyscy uczniowie, którzy wylosowali daną liczbę, a wróżka z „Księgi wróżb” odczytuje, co mówią liczby o tych osobach.  

Wróżka Kasia: Zapraszamy do wróżby Magiczne liczby. Najpierw wypowiemy zaklęcie:  

Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Nauczyciel: Siedzimy w kręgu, losujemy karteczkę z liczbami. Posłuchajcie co oznaczają wylosowane liczby.

Wstaną osoby, które wylosowały karteczkę z jedynka,
Wstaną osoby, które wylosowały karteczkę z dwójką itd.

- Magda - 1 - Twoje ulubione kolory to: żółty, złoty i pomarańczowy. Szczęśliwym kamieniem jest bursztyn. Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu. Niedługo spełni się twoje marzenie.
- Kasia - 2 - Twoje ulubione kolory to odcienie zieleni. Pomyślność przynosi ci perła. Jesteś osobą łagodną i wrażliwą, ale bardzo wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne. Gwiazdy mówią, że będziesz miał wspaniałe wakacje.
- Magda - 3 - Twoje ulubione kolory to błękit i szary. Szczęśliwym kamieniem jest szafir. Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem. Czasem jednak zachowujesz się zbyt gwałtownie i trudno z tobą wytrzymać. Czeka cię wspaniała podróż.
- Kasia - 4 - Twoje ulubione kolory to czarny i czerwony. Szczęśliwym kamieniem jest ametyst. Jesteś osobą dynamiczną i lubisz ruch na świeżym powietrzu. Można powierzyć ci swoje tajemnice - nikomu nie wygadasz. Będziesz miał bardzo pracowity rok.
- Magda - 5 - Twoje ulubione kolory to biały i różowy. Szczęśliwym kamieniem jest diament . Jesteś osobą impulsywną, ale bardzo inteligentną. Posiadasz dar bezbłędnego oceniania nowych ludzi. Zawsze sprawdzasz się w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego przyjaciela.
- Kasia - 6 - Twoje ulubione kolory to niebieski i fioletowy. Szczęśliwym kamieniem jest turkus. Jesteś osobą serdeczną, towarzyską i bardzo uczciwą. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasem trudno ci podjąć ważną decyzję. Musisz bardziej dbać o swoje zdrowie, bo czeka cię dużo przeziębień.
- Magda - 7 - Twoje ulubione kolory to szary i brązowy. Szczęśliwym kamieniem jest agat. Jesteś romantykiem i uwielbiasz spacery w górach. Czasami jesteś roztargniony i gubisz różne drobiazgi. Pójdziesz na wspaniałe przyjęcie urodzinowe.

7. Wrzucanie pieniążka do miski z wodą

Wyznaczone osoby rozdają każdemu dziecku pieniążek. Dzieci wrzucają symboliczny grosik do miski z wodą. Wróżby spełnią się, gdy moneta upadnie na dno.

Wróżka Kasia: mówi:

Hokus-pokus, czary-mary,
aby wróżby się spełniły, złóżmy dary.
Najpierw wypowiemy zaklęcie:  

Oj, dadaże, oj, badaże,
niechaj przyszłość się ukaże,
czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie.

Nauczyciel: Wrzucamy symboliczny grosik do miski z wodą. Wróżby spełnią się, gdy moneta upadnie na dno.

Nauczyciel: ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY

W czasie trwania zabawy przy muzyce dzieci indywidualnie mogą wróżyć przy przygotowanych wcześniej stolikach.

WRÓŻBY INDYWIDUALNE

1. Wróżba „Co mnie czeka w przyszłości?”

Uczestnicy podchodzą kolejno do stolika, na którym znajdują się kubeczki. Pod nimi znajdują się przedmioty mówiące o przyszłości danej osoby.

Podnieś talerzyk i zobacz,
co los dla Ciebie schował.

Pod talerzykami ukryte są różne przedmioty:
obrączka - małżeństwo
pierścionek - zaręczyny
różaniec - zakon
liść laurowy- sława
klucz - dobrobyt
pieniążek - bogactwo
kubek pusty - staropanieństwo
słonik - szczęście
bilet - podróż
cukierek - słodkie, dobre życie
rakieta – dobre oceny
gwiazdka - spełnienie marzeń

2. Wróżba z atramentem sympatycznym „Wróżba - niespodzianka” (osoba dorosła):

Osoba dorosła ogrzewa nad płomieniem świecy wylosowaną przez dziecko kartkę zapisaną atramentem sympatycznym. Na kartkach zapisane są nazwy miast, w których dzieci będą mieszkać w przyszłości.

ZABAWY PRZY MUZYCE

1. Zabawa muzyczno-ruchowa
Dzieci tańczą dowolnie przy muzyce. Kiedy muzyka się urywa, uczeń rzuca dużą kostkę i  podnosi ją do góry, pokazując wyraźnie jedną ściankę. Dzieci mają za zadanie szybko połączyć się w grupy liczące tyle osób, ile oczek było pokazanych na kostce. Dzieci tańczą w utworzonych grupach.

 

2. Zabawa ze śpiewem „My jesteśmy krasnoludki”.

Dzieci tańczą przy muzyce. Zachowują się jak krasnoludki.

 

3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Muzyczna loteryjka”  
Dzieci tańczą dowolnie w rytm muzyki. W pewnej chwili prowadzący wyłącza muzykę, a uczennica wyciąga z podanego pojemnika los i odczytuje go. Na losie napisane jest polecenie, według którego dzieci tańczą dalej po ponownym włączeniu muzyki. Polecenia mogą być np. Tańczymy jak samoloty, Tańczymy klaszcząc nad głową, Tańczymy na palcach, Tańczymy w parach itp. Po przetańczeniu jednego polecenia muzyka znowu cichnie i wyciągany jest następny los.

 

4. Zabawy ze śpiewem

Tańce przy muzyce do wyboru np.:

-         „My jesteśmy krasnoludki”,

-         „Jedzie pociąg z daleka”,

-         „Czyżyk”

-      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin