Konspekt lekcji historii w klasie I D Temat Czas w dziejach Marek Biesiada 13. 09. 2006.doc.doc

(52 KB) Pobierz
Marek Biesiada

4

 

Marek Biesiada              13. 09. 2006

             

Konspekt lekcji historii

w klasie I D

 

Temat: Czas w dziejach

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie potrafią:

-        rozumie i właściwie posługuje się pojęciami: chronologia, kalendarz, periodyzacja, epoka, era, wiek,

-        rozumie znaczenie chronologii, periodyzacji dla historii

-        rozumie znaczenie kalendarza w życiu człowieka

-        ustawia daty (wydarzenia) w porządku chronologicznym

-        zaznacza na taśmie chronologicznej daty wydarzeń

-        zna działalność lub znaczenie w omawianym zakresie Jezusa Chrystusa, Mahometa, rozumie znaczenie dat: 1 r. n.e.,

-         rozumie i właściwie posługuje się pojęciami: cezura

-         zna działalność lub znaczenie w omawianym

-         zakresie Juliusza Cezara, Grzegorza XIII

-         rozumie znaczenie dat: 622 r.

 

2.       Metody:

·         rozmowa nauczająca,

·         praca z tekstem,

·         źródłami ikonograficznymi,

·         burza mózgów,

·         praca w grupach,

·         Ćwiczenia z wykorzystaniem taśmy chronologicznej

 

3.      Środki dydaktyczne:

·         Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia I. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, ss. 10-13.

 

 

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

· sprawdzenie listy obecności

· zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·      co to jest historia?

·      kto zajmuje się odtwarzaniem historii?

·      w jaki sposób historyk odtwarza fakty historyczne?

·      co historyk robi z wynikami swoich badań?

·      co to jest historiografia?

·      kto i do jakich celów wykorzystuje prace historyków?

·         na podstawie jakich materiałów historyk odtwarza fakty historyczne?

·         co to są źródła historyczne?

·         jak dzielimy źródła historyczne?

·         co można zaliczyć do źródeł historycznych?

·         co historyk robi ze źródłami historycznymi?

·         w której epoce najwięcej zachowało się źródeł historycznych, a w której najmniej?

·      jakie umiejętności musi posiadać historyk w celu wykonania swojej pracy?

·      z jakich dziedzin naukowych korzysta historyk?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Czas w dziejach

 

1. Chronologia historyczna (gr. chronos – czas i logos - słowo) – nauka o mierzeniu czasu

·         Dlaczego w historii czas odgrywa najważniejszą rolę?

·         Co oznacza słowo chronologia?

 

 

 

 

 

2. Kalendarz Gregoriański

·         W jaki sposób starożytne cywilizacje sporządzały kalendarz?

·         Kto w Imperium Rzymskim przeprowadził reformę kalendarza?

·         Dlaczego papież Grzegorz XIII dokonał reformy kalendarza?

·         Jak została przeprowadzona reforma kalendarza w 1582 r?

 

3. Sposoby mierzenia czasu w historii

·         Od którego momentu liczymy czas w historii?

·         Czy wszystkie kultury przyjęły taki sam sposób odmierzania czasu w historii?

 

 

 

 

4. Periodyzacja (gr. period – okres, odcinek czasu) dziejów – podział historii na epoki

·         Dlaczego historycy dokonują podziału dziejów na epoki?

·         Co może świadczyć o tym, że żyjemy w całkiem odmiennych epokach historycznych?

 

 

5. Epoki historyczne

·         Czy ludzkość zawsze przechodziła z jednej epoki w drugą?

·         Czy wszystkie państwa czy kultury przechodziły z danej epoki w drugą

·         Jak są dzielone epoki?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Chronologia historyczna (gr. chronos – czas i logos - słowo) – nauka o mierzeniu czasu

 

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10-11.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Kalendarz Gregoriański – 1582 r.

 

 

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 11.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Sposoby mierzenia czasu w historii (Oś czasu z podziałem na naszą erę i przed naszą erą)

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 11.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Periodyzacja (gr. period – okres, odcinek czasu) dziejów – podział historii na epoki

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 11-12.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Epoki historyczne (oś czasu)

·         prehistoria,

·         starożytność,

·         średniowiecze,

·         nowożytność,

·         dzieje najnowsze

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         Dlaczego w historii czas odgrywa najważniejszą rolę?

·         Co oznacza słowo chronologia?

·         W jaki sposób starożytne cywilizacje sporządzały kalendarz?

·         Kto w Imperium Rzymskim przeprowadził reformę kalendarza?

·         Dlaczego papież Grzegorz XIII dokonał reformy kalendarza?

·         Jak została przeprowadzona reforma kalendarza w 1582 r?

·         Od którego momentu liczymy czas w historii?

·         Czy wszystkie kultury przyjęły taki sam sposób odmierzania czasu w historii?

·         Dlaczego historycy dokonują podziału dziejów na epoki?

·         Co może świadczyć o tym, że żyjemy w całkiem odmiennych epokach historycznych?

·         Czy ludzkość zawsze przechodziła z jednej epoki w drugą?

·         Czy wszystkie państwa czy kultury przechodziły z danej epoki w drugą

·         Jak są dzielone epoki?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania                                1,2,3/9-11. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 3/13

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zap...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin