Konspekt lekcji historii w klasie I B Temat Odkrywanie przeszłości – praca historyka Marek Biesiada 13. 09. 2006.doc.doc

(51 KB) Pobierz
Marek Biesiada

Marek Biesiada              11. 09. 2006

             

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

 

Temat: Odkrywanie przeszłości – praca historyka.

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie potrafią:

-        właściwie posługiwać się pojęciami: historia, historiografia, źródło historyczne, rodzaje źródeł historycznych

-        zrozumieć znaczenie źródeł historycznych w rekonstrukcji procesu historycznego

-        dostrzec różnice między historią a historiografią

-        zrozumieć konstrukcję łańcucha przyczynowo-skutkowego

-        podać przykłady źródeł historycznych

-        określić rodzaj źródła historycznego

-        dokonać rekonstrukcji wydarzeń ze swojego życia w formie ciągu przyczynowo-skutkowego

 

2.       Metody:

-        burza mózgów,

-        rozmowa nauczająca,

-        praca z tekstem źródłowym,

-        praca w grupach

 

3.      Środki dydaktyczne:

-         Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia I. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, ss. 6-9.

-        różne przedmioty znajdujące się w klasie,

-        artykuły codziennego użytku przyniesione przez uczniów

 

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

· sprawdzenie listy obecności

· zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

 

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Odkrywanie przeszłości – praca historyka

 

1. Odtwarzanie przeszłości

Nauczyciel zadaje pytanie:

·      co to jest historia?

·      kto zajmuje się odtwarzaniem historii?

·      w jaki sposób historyk odtwarza fakty historyczne?

·      co historyk robi z wynikami swoich badań?

·      co to jest historiografia?

·      kto i do jakich celów wykorzystuje prace historyków?

 

2. Źródła historyczne

·         na podstawie jakich materiałów historyk odtwarza fakty historyczne?

·         co to są źródła historyczne?

·         jak dzielimy źródła historyczne?

·         co można zaliczyć do źródeł historycznych?

·         co historyk robi ze źródłami historycznymi?

·         w której epoce najwięcej zachowało się źródeł historycznych, a w której najmniej?

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Warsztat naukowy historyka

·         jakie umiejętności musi posiadać historyk w celu wykonania swojej pracy?

·         z jakich dziedzin naukowych korzysta historyk?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 6.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Odtwarzanie przeszłości

Uczniowie przepisują schemat z podręcznika ze s. 22

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 7.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Źródła historyczne

- źródła historyczne można podzielić na:

·         pisane

·         materialne

Krytyka źródeł – analiza i ocena źródeł historycznych dokonywana przez historyka w celu sprawdzenia wiarygodności zawartych w nich informacji. Historyk przeprowadza analizę źródeł poprzez porównanie danej informacji z przekazami innych źródeł.

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 7.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Warsztat naukowy historyka.

Historyk w celu właściwego wykonania swojej pracy musi posiadać odpowiednie umiejętności, do których należą m.in.

·         znajomość języków obcych

-        dla epoki średniowiecza – język łaciński

-        dla XVIII wieku – język francuski

-        dla dziejów Polski pod zaborami – język rosyjski i język niemiecki

·         rozpoznawanie rodzajów dokumentów

·         rozpoznawanie symboli na pieczęciach i herbach

Historyk wykorzystuje w swojej pracy inne dziedziny naukowe skupione w naukach pomocniczych historii. Należą do nich m.in.

·         genealogia

·         metrologia

·         archiwistyka

·         dyplomatyka

·         heraldyka

·         sfragistyka

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·      co to jest historia?

·      kto zajmuje się odtwarzaniem historii?

·      w jaki sposób historyk odtwarza fakty historyczne?

·      co historyk robi z wynikami swoich badań?

·      co to jest historiografia?

·      kto i do jakich celów wykorzystuje prace historyków?

·         na podstawie jakich materiałów historyk odtwarza fakty historyczne?

·         co to są źródła historyczne?

·         jak dzielimy źródła historyczne?

·         co można zaliczyć do źródeł historycznych?

·         co historyk robi ze źródłami historycznymi?

·         w której epoce najwięcej zachowało się źródeł historycznych, a w której najmniej?

·      jakie umiejętności musi posiadać historyk w celu wykonania swojej pracy?

·      z jakich dziedzin naukowych korzysta historyk?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania                                ....................... Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie .....................

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin