ED zniekształcenia obrazu.docx

(1239 KB) Pobierz





http://www.fotohobby.art.pl/pic/ED.jpg
ED - Szkło ED (Extra-low Dispersion)
Nikon zastosował szkło ED aby umożliwić produkcję obiektywów gwarantujących doskonałą ostrość i korekcję barwną przez zminimalizowanie abberacji chromatycznej (zniekształcenia obrazu i koloru zachodzącego przy przechodzeniu promieni swietlnych o różnych długościach przez szkło optyczne). W przeszłości rozwiązywano ten problem w teleobiektywach przez użycie elementu optycznego o wyjątkowo niskiej dyspersji - głównie kryształów fluorku wapnia. Niestety, fluoryt łatwo pęka i jest wrażliwy na zmiany temperatury, które utrudniają ogniskowanie zmieniając współczynnik załamania soczewki.Szkło ED posiada wszystkie zalety i żadnej wady szkła opartego na fluorku wapnia. Nikon stworzył kilka typów szkła ED potrzebnego dla różnych teleobiektywów. Zapewniają one pierwszorzędną ostrość i kontrast nawet przy pełnym otworze przysłony.




SIC - Wielowarstwowa powłoka przeciwodblaskowa Nikona (NSIC - Nikon Super Integrating Coating)
Aby poprawić własności elementów optycznych Nikon zastosował nową powłokę wielowarstwową pomagającą zredukować odbicia i straty światła do nieistotnego poziomu. Udoskonalona powłoka wielowarstwowa typu NSIC zastosowana w wielu obiektywach zmniejsza odbicia w szerszym zakresie długości fal oraz poprawia balans i odwzorowanie barw. Powłoka NSIC jest szczególnie przydatna w obiektywach zawierających znaczną liczbę soczewek. Proces nanoszenia warstw przeciwodblaskowych jest ściśle powiązany z projektowaniem każdego obiektywu. Liczba warstw utworzonych na każdej soczewce jest dokładnie powiązana z typem obiektywu i rodzajem użytego szkła, zapewniając balans barwny.





http://www.fotohobby.art.pl/pic/ASP.jpg
ASP - Soczewki asferyczne
Nikon wprowadził pierwszy obiektyw z soczewką asferyczną w 1968 roku. Do czego są one przeznaczone? Soczewki asferyczne istotnie eliminują problem aberracji sferycznej oraz inne typy zniekształceń optycznych - już przy pełnej przysłonie. Są szczególnie użyteczne w korygowaniu dystorsji występujących w obiektywach szerokokątnych. Dodatkowo, użycie soczewek asferycznych pozwala zmniejszyć masę i wielkość obiektywów. Nikon używa trzech rodzajów soczewek asferycznych: klasyczne soczewki asferyczne, hybrydowe soczewki tworzone przez pokrywanie szkła optycznego warstwą tworzywa sztucznego i modelowane soczewki asferyczne wytwarzane przez obrabianie odpowiedniego typu szkła optycznego przy użyciu specjalnej techniki.





http://www.fotohobby.art.pl/pic/CRC.jpg
CRC - System korekcji bliskiego ogniskowania (CRC - Close Range Correction)
System korekcji bliskiego ogniskowania CRC jest jednym z najważniejszych osiągnięć Nikona w dziedzinie nastawiania ostrości, zapewniającym doskonałą jakość obrazu przy zdjęciach wykonywanych z małych odległości i zwiększającym zakres ustawiania ostrości. Przy CRC soczewki obiektywu tworzą konstrukcję typu "floating" gdzie każda grupa soczewek porusza się niezależnie podczas ogniskowania. Umożliwia to zachowanie doskonałych parametrów obiektywu również przy zdjęciach z małych odległości. System ten stosowany jest w obiektywach typu "rybie oko", szerokokątnych, makro oraz niektórych krótkich teleobiektywach Nikkor.





http://www.fotohobby.art.pl/pic/IF.jpg
IF - Wewnętrzne ogniskowanie (IF - Internal Focusing)
Technologia IF umożliwia ustawianie ostrości bez zmiany długości obiektywu. Cały ruch elementów optycznych ograniczony jest do wnętrza niewysuwającej się przedniej części obiektywu. Pozwala to na budowanie mniejszych i lżejszych konstrukcji oraz zmniejszenie minimalnej odległości fotografowania. Dodatkowo, mniejsze i lżejsze grupy soczewek przyspieszają ustawianie ostrości. System wewnętrznego ogniskowania IF występuje w większości teleobiektywów i wybranych zoomach Nikkor.





http://www.fotohobby.art.pl/pic/RF.jpg
RF - Tylne ogniskowanie (RF - Rear Focusing)
W systemie tylnego ogniskowania Nikona wszystkie soczewki podzielone są na grupy, z których jedynie tylna bierze udział w nastawianiu ostrości. Czyni to autofokus szybszym i sprawniejszym.





http://www.fotohobby.art.pl/pic/DC.jpg
DC - Defocus-Image Control
Nikkory AF DC umożliwiają osiągnąć kontrolowane rozogniskowanie obrazu. Pozwala to fotografowi kontrolować stopień aberracji sferycznej planu przedniego i tła przez obracanie pierścienia rozogniskowania DC. Tworzy zaokrąglone nieostrości idealne przy fotografii portretowej.




D - Informacja o odległości
Obiektywy Nikkor typu D i typu G przekazują do korpusów AF Nikon informację o odległości pomiędzy fotografowanym obiektem a aparatem, co umożliwia przestrzenny pomiar matrycowy oraz przestrzenne wielopolowe zrównoważenie błysku wypełniającego.





http://www.fotohobby.art.pl/pic/SWM.jpg
SWM - Silent Wave Motor
Obiektywy AF-S Nikkor I mają SWM dokonujący zamiany fali ultradźwiękowej na energię obracającą elementy ustawiające ostrość. Umożliwia to ultraszybkie, precyzyjne i bezgłośne automatyczne ogniskowanie.




M/A - Tryb M/A
Obiektywy AF-S Nikkor wyposażone są w tryb M/A, który pozwala błyskawicznie przełączać się z automatycznego na ręczne nastawianie ostrości nawet podczas operacji ciągłego samoczynnego nastawiania ostrości i niezależnie od aktualnego trybu AF.





http://www.fotohobby.art.pl/pic/VR.jpg
VR - Redukcja drgań
System VR Nikona zmniejsza nieostrość obrazu, powodowaną przez drgania aparatu, co pozwala na fotografowanie czasem otwarcia migawki osiem razy krótszym niż przy użyciu zwykłego obiektywu. Ułatwia fotografowanie z ręki o zmierzchu, w nocy oraz w słabo oświetlonych wnętrzach. Co więcej, system VR w obiektywie samoczynnie wykrywa panning (prowadzenie ruchomego obiektu podczas ekspozycji) - nie potrzeba żadnego specjalnego trybu działania.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin