Mięśnie klatki piersiowej
Mięśnie powierzchowne klatki piersiowej
• ⇒pectoralis major (mięsień piersiowy większy) - składa się z trzech części. Część obojczykowa przyczepia się do przyśrodkowej połowy obojczyka; część mostkowo-żebrowa przyczepia się na błonie przedniej mostka i do chrząstek żeber I-VI; część brzuszna dochodzi do blaszki przedniej pochewki m. prostego brzucha. Przyczep końcowy leży na crista tuberculi majoris humeri (grzebieniu guzka większego kości ramiennej). Czynność : przywodzi, zgina i obraca do wewnątrz w stawie ramiennym; opuszcza podniesione ramię; pociąga łopatkę do przodu; jest także dodatkowym mięśniem wdechowym. Unerwienie : nervi thoracici anteriores (medialis et lateralis).
• ⇒pectoralis minor (mięsień piersiowy mniejszy) - przyczepia się do żeber kostnych II - V oraz do wyrostka kruczego łopatki. Czynność : obniża i przywodzi obręcz kończyny górnej; obraca łopatkę obniżając panewkę; jest dodatkowym mięśniem wdechowym. Unerwienie : nervi thoracici anteriores (w zasadzie medialis).
• ⇒serratus anterior (m. zębaty przedni) - posiada 10 zębów przyczepiających się do 9 górnych żeber i do brzegu przyśrodkowego łopatki. Składa się z 3 części : górna przyczepia się do żeber I i II, środkowa do żeber II i III, dolna do żeber od IV do IX. Czynność : przesuwa obręcz do przodu i w dół ; współpracuje z mięśniem czworobocznym odwodząc ramię do poziomu; przyciska łopatkę do klatki piersiowej; jest pomocniczym mięśniem wdechowym. Unerwienie : nerw piersiowy długi (nervus thoracicus longus).
• ⇒ subclavius (m. podobojczykowy) - przyczepia się do powierzchni górnej I żebra, bocznie od przyczepu ligamentum costoclaviculare oraz do powierzchni dolnej końca barkowego obojczyka. Czynność : obniża obojczyk, poszerza światło żyły podobojczykowej (dzięki połączeniu z przydanką żyły). Unerwienie : n. subclavius (nerw podobojczykowy).
Mięśnie głębokie klatki piersiowej
• ⇒ mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne (musculi intercostales externi) - leżą w przestrzeniach międzyżebrowych na odcinku między guzkiem żebra aż do miejsca połączenia żebra chrzęstnego z kostnym. Ku tyłowi łączą się z mm. dźwigaczami żeber. Ku przodowi przedłużają się w błony międzyżebrowe zewnętrzne (membranae intercostales externae). Przyczepiają się do brzegu zewnętrznego bruzdy żebra leżącego wyżej i do brzegu górnego żebra leżącego bezpośrednio niżej. Kierunek przebiegu włókien mięsnych : od góry i tyłu do przodu i dołu.
• ⇒ mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne (musculi intercostales interni) - leżą do wewnątrz od mm. międzyżebrowych zewnętrznych. Rozpościerają się na przestrzeni od kątów żeber do brzegu bocznego mostka. Rozpoczynają się na brzegu dolnym żebra leżącego wyżej, do wewnątrz od bruzdy żebra; kończą się na brzegu górnym żebra leżącego niżej. (wg. podręcznika : prawie na całej długości mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne są podzielone na dwie warstwy : zewnętrzną - tzw. mięśnie międzyżebrowe pośrednie (mm. intercostales intermedii), które ściśle przylegają do mm. międzyżebrowych zewnętrznych i tak jak one rozpoczynają się na zewnątrz od bruzdy żebra, ale za to sięgają do brzegu bocznego mostka; wewnętrzną - tzw. mięśnie międzyżebrowe najgłębsze (mm. intercostales intimi), kończące się na granicy chrzęstno-kostnej żebra). W przedłużeniu mięśni międzyżebrowych pośrednich ku tyłowi aż do kręgosłupa biegną błony międzyżebrowe wewnętrzne (membranae intercostales internae). Kierunek przebiegu włókien mięsnych : od góry i przodu do dołu i tyłu.
• ⇒ Mięsień poprzeczny klatki piersiowej (m. transversus thoracis) – rozpoczyna się na wewnętrznej powierzchni dolnego końca mostka. Jego pasma biegną ku końcom III-VI żebra. Miesień należy do mięśni wydechowych.
Unerwienie: nn. międzyżebrowe
• ⇒Mm. dźwigacze żeber (mm. levatores costes)-przyczepy początkowe do wyrostków poprzecznych 6 kręgu szyjnego i jedenastu górnóch kręgów piersiowych. Przyczepy końcowe najbliższe i drugie z kolei dolne żebro
Unerwienie: międzyżebrowe
Przepona
Przepona (diaphragma) jest szerokim, cienkim i wysklepionym kopulasto ku górze mięśniem, który oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. W przeponie wyróżnia się trzy części: - Część lędźwiowa
• odnoga P do przedniej powierzchni L1-L3
• odnoga L dwa najwyższe kręgi lędźwiowe
• Łuk lędźwiowo-żebrowy przyśrodkowy – rozpięty między trzonem L1i L2 a wyrostkiem poprzecznym I kręgu lędźwiowego
• Łuk lędźwiowo-żebrowy boczny - rozpięty między wyrostkiem poprzecznym L1 a 12 tym żebrem-
- Część żebrowa – najszersza, odchodzi od wewnętrznych powierzchni chrząstek od VII do XII żebra. - Część mostkowa – najmniejsza, przymocowuje się do wewnętrznej powierzchni wyrostka mieczykowatego mostka. Wszystkie części przepony kończą się w środku ścięgnistym , który jest błyszczącą błoną w kształcie liścia koniczyny.
• Otwory przepony:
1) Rozwór aortowy (hiatus aorticus) na wys. Th12 między kręgosłupem a odnogami przepony (aorta i przewód piersiowy)
2) Rozwór przełykowy (hiatus esophageus) nieco wyżej i na lewo od rozworu aortowego (przełyk i pnie nerwu błędnego)
3) Otwór żyły głównej (foramen v. cavae) w środku ścienistym( żyła g. dolna)
4) Szczelina przyśrodkowa w odnodze przepony (n.trzewny większy, ż. nieparzysta po stronie P i żyła nieparzysta krótka po str. L )
5) Szczelina boczna w odnodze przepony – ( pień współczulny, n. trzewny mniejszy )
6) Trójkątna szczelina między początkami części żebrowej ponad 12 żebrem
7) Trójkątna szczelina między częścią mostkową a częścią żebrową przepony ( nn. nabrzuszne górne )
Czynność: przepona jest głównym mięśniem wdechowym. W czasie skurczu się spłaszcza się i obniża. Powoduje to zwiększenie wymiaru pionowego klatki piersiowej. Jednocześnie zmniejsza się wymiar wysokościowy jamy brzusznej. W czasie wydechu unosi się ku górze.Dzięki temu skurcze przepony powodują rytmiczne zmiany ciśnienia w klatce piersiowej i w jamie brzusznej. W czasie skurczu ciśnienie w jamie klatki piersiowej obniża się , a w jamie brzusznej wzrasta. Różnica ciśnień umożliwia oddychanie i przyczynia się do wypierania krwi żylnej z jamy brzusznej do jamy klatki piersiowej. Z przeponą współpracują mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne, mięśnie piersiowe oraz zębaty przedni.
Unerwienie: N. przeponowy
1
felek-natala