monotypia graficzna.doc

(44 KB) Pobierz

Monotypia graficzna

 

 

 

 

              Jeśli chcemy mieć tylko jeden egzemplarz to należy wykonać szkic na właściwym papierze. Pamiętać należy, że przy monotypii odbitki będą odwrócone o 180 stopni.

              Do monotypii możemy użyć każdy papier, bibułka do odbitek graficznych. Oprócz wcześniej wymienionych materiałów potrzebujemy płytkę szklaną z grubego szkła, wałek gumowy, tzw. fotograficzny, farba drukarska i terpentyna. Polecam książkę Małgorzaty Daszyńskiej pt. „Techniki graficzne powielane i odbijane”.

              W warunkach przedszkolnych możemy zastosować monnotypię na kartonie , która daje zadowalające efekty. Tekturę pokrywamy farbą plakatową średniej gęstości i pozostawiamy na chwilę do lekkiego przeschnięcia (tektura powinna być wilgotna, ale nie mokra). Na tak przygotowaną płytkę nakładamy kartkę papieru i patyczkiem, ołówkiem lub długopisem wykonujemy na niej rysunek. Im mocniej naciskamy, tym ciemniejsza będzie linia naszego rysunku na odwrocie kartki. Wypełnienie konturów rysunku wykonujemy poprzez dociskanie papieru w wybranych miejscach palcami lub patyczkiem.

              Dobrze jest wcześniej przygotować szkic rysunku i po nałożeniu go na karton z farbą rysować po gotowych liniach (musimy wtedy pracować dość szybko). Następnie odbitkę ściągamy z kartonu i odkładamy do suszenia. Odbitka da nam lustrzane odbicie naszego rysunku.

 

Wskazówki:

 

ü      Jeśli chcemy uzyskać kontrasty czarno – białe, kładziemy kawałki papieru na płytę (pod odbitkę) w tych miejscach gdzie chcemy otrzymać wyraźne białe plamy;

ü      Jeżeli w kompozycji będą nam potrzebne cienki linie na ciemnym tle, można podłożyć pod papier odbitkowy nici;

ü      Gdy na pokrytą farbą płytę wpuścimy kilka kropel terpentyny w różnych miejscach, na odbitkach powstaną nieregularne plamy.

              Monotypia jest techniką bardzo efektywną i atrakcyjną zarówno dla dzieci, jak i młodzieży

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin