zespol zmiazdzenia.doc

(51 KB) Pobierz
ZESPÓŁ ZMIAŻDZENIA

ZESPÓŁ ZMIAŻDŻENIA

CS – Crush Syndrome

 

 

Zespół zmiażdżenia - jest to ciężkie, wielonarządowe następstwo mechanicznego uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych, spowodowany stałym i długotrwałym uciskiem w następstwie przygniecenia.

 

Zespół zmiażdżenia występuje jako wynik:

·         urazów – np. u osób przygniecionych elementami walących się budynków, w czasie klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych.

·         ucisku mięśni w przebiegu długotrwałego leżenia – np. podczas śpiączki.

·         zatrucia alkoholem.

·         przedawkowania kokainy.

·         hipotermii i odmrożenia kończyn.

 

Pozostałe przyczyny:

·         Dystrofia mięśniowa.

·         Zapalenia mięśni.

·         Rhabdomyosarcoma i inne nowotwory złośliwe.

·         Choroba zakrzepowo – zatorowa.

·         Infekcje, np. influenza A, mononukleoza, tężec, sepsa, choroba Legionistów, gorączka Gór Skalistych.

·         Cukrzyca ketonowa.

 

PATOFIZJOLOGIA:

Konsekwencją zespołu zmiażdżenia jest wzrost przepuszczalności błony komórkowej uszkodzonych miocytów i uwalnianie do krwioobiegu grupy substancji toksycznych, takich, jak mioglobina, kreatynina, potas, fosfor, powstających w czasie rozpadu mięśni.

 

Mięśnie szkieletowe SA bardzo wrażliwe na ucisk mechaniczny nawet krótkotrwały około 60 min, powoduje częściową lizę włókien mięśniowych i wzrost przepuszczalności sarkolemy.

 

Po uwolnieniu chorego (np. zwałem ziemi) następuje wskutek masywnej lizy włókien mięśniowych i zwiększenia przepuszczalności naczyń do tkanki mięśniowej, co w konsekwencji może doprowadzić do DIC.

 

Dochodzi do typowego obrazu wstrząsu oligowolemicznego, z drugiej strony powstaje tzw. Zespół tamponady mięśni, ponieważ mięśnie znajdują się pod powięzią dochodzi do wzrostu ciśnienia w przestrzeni podpowięziowej upośledzając wyraźnie ukrwienie dystalnej części kończyny, co w efekcie powoduje je martwicę. Równocześnie dochodzi do zwolnienia ucisku mechanicznego mięśni szkieletowych do masywnego uwolnienia potasu, mioglobiny, puryn, fosforanów, tromboplastyn z uszkodzonych mięśni stwarzając stan bezpośredniego zagrożenia życia.

 

 

 

RABDOMIOLIZA

Prowadzi do:

 

Hipowolemii

Ostrej

Niewydolności

Nerek (ARF)

Rabdomioliza – w wyniku uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych dochodzi do pojawienia się we krwi wolnej mioglobiny pochodzenia mięśniowego, która następnie jest filtrowana przez kłębuszki nerkowe, co może doprowadzić do ich uszkodzenia i rozwoju ostrej niewydolności nerek.

 

Rabdomioliza – stanowi czynnik sprawczy ostrej niewydolności nerek u 5-25%

pacjentów

 

Przebieg choroby:

·         Wzrost przepuszczalności błony komórkowej:

-       Mioglobina.

-       Ca2+ .

-       Kwasica metaboliczna.

-       K+ .

-       Kwas moczowy .

-       PO4+ .

-       BUN .

·         Enzymy „mięśniowe”:

-       CPK.

-       LDH.

-       Aldolaza.

-       AspAT.

-       AlAT.

·         Nukleotydy adeninowe:

-       Zwiększenie produkcji kwasu moczowego przez wątrobę.

 

Przebieg choroby (I etap):

Hipokalcemia Przemieszczenie Ca2+ do wnętrza miocytów Zmniejszenie przepuszczalności błon komórkowych dla Na+ Podwyższenie progu pobudliwości komórek.

 

Przebieg choroby (II etap):

Hiperkalcemia Kalcyfikacja mięśni!!!

 

W obrazie klinicznym stan poszkodowanego początkowo dobry, szybko ulega pogorszeniu, aż do wystąpienia objawów wstrząsu urazowego.

Zmiany miejscowe: obrzęk niedokrwionych kończyn, martwicze pęcherze wypełnione płynem surowiczym, ból, ograniczenie lub nawet zniesienie ruchomości kończyn dolnych.

              Po upływie 1 – 3 dni po urazie pojawiają się objawy ostrej niewydolności wielonarządowej z dominującą rolą nerek (początkowo oliguria, potem anuria), następnie wątroby i płuc (ARDS).

 

 

Rozpoznanie zespołu zmiażdżenia obliguje do:

·         jak najszybszego wdrożenia postępowania przeciwwstrząsowego.

·         prowadzenia terapii nerkozastępczej, przy jednoczesnej alkalizacji moczu.

 

 

POSTĘPOWANIE:

·         Postępowanie lecznicze rozpoczyna się już na miejscu wypadku i to przed uwolnieniem przygniecionych kończyn.

 

·         Postępowanie lecznicze powinno polegać na:

-       zapobieganiu ostrej niewydolności nerek

-       zapobieganiu zespołowi tamponady mięśni

-       zapobieganie hiperkaliemii.

 

·         Po uzyskaniu dostępów żylnych przed uwolnieniem kończyn rozpoczyna się podawanie dożylne roztworu izotonicznego chlorku sodu (0.9% NaCl) – 1500ml/h (12l/dobę).

 

·         Jeśli nastąpi stabilizacja hemodynamiczna i poprawia się diureza rozpoczyna się podawanie roztworu NaCl (70 mmol) + 50 mmol NaHCO3 + glukoza (500ml 5%).

 

·         Równocześnie rozpoczyna się podawanie Mannitolu w dawce 1g/kg w 20 roztworze.

 

·         Mannitol wykazuje korzystne działanie pozanerkowe: zwiększenie objętości płynu pozakomórkowego, zwiększenie rzutu minutowego serca oraz stabilizację ciśnienie tętniczego. Ponadto w skutek działania osmotycznego Mannitol zmniejsza obrzęk uszkodzonych mięśni i powoduje dekompresje tamponady mięśni. Korzystne działanie nerkowe Mannitolu polega na zmniejszeniu lepkości krwi i ciśnienia onkotycznego w kłębuszku, przez co zwiększa się filtracja kłębuszkowa, rozszerzają się włośniczki kłębuszkowe, zwiększa się przepływ przesączu w cewkach bliższych, zmniejsza się obrzęk komórek cewkowych.

 

·         Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest podawanie krystaloidów zawierających potas oraz unikanie podawania Furosemidu !!!

 

·         Leczenie nerkozastępcze: najczęściej stosowanymi metodami są hemodializa ciągła, hemofiltracja tętniczo – żylna, dializa otrzewnowa.

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin