WARUNKI PRAWNE MONTAŻU URZĄDZEŃ NA PLACACH ZABAW.doc

(38 KB) Pobierz

WARUNKI PRAWNE MONTAŻU URZĄDZEŃ NA PLACACH ZABAW

Przepis art. 28 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 89, poz. 414 ze zm.) stanowi, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29 i 30, które to przepisy zamiast konieczności uzyskania pozwolenia na budowę przewidują dla niektórych inwestycji obowiązek zgłoszenia organowi właściwemu do spraw architektoniczno-budowlanych zamiaru budowy.

Przez roboty budowlane ustawa Prawo budowlane przewiduje budowę, a także prace polegające na montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7 prawa budowlanego). Budową w rozumieniu ww. ustawy jest wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa oraz przebudowa obiektu budowlanego (art. 3 pkt 6 prawa budowlanego).

Czy więc urządzenie ogrodowego placyku służącego uprawianiu ćwiczeń fizycznych i rekreacji (ogródka jordanowskiego) należy potraktować jako roboty budowlane, a w szczególności, czy na to jest wymagane pozwolenie na budowę, czy też wystarczy zgłosić zamiar budowy organowi architektoniczno-budowlanemu?

Trudno w tej kwestii udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależeć to będzie od okoliczności faktycznych. Budując osiedle mieszkaniowe lub inny obiekt budowlany, np. szkołę, inwestor najczęściej omawiane obiekty przewiduje już w podlegającym zatwierdzeniu projekcie budowlanym oraz w dokumentacji technicznej objętej pozwoleniem na budowę. Uzgodnienia i opinie, o których mowa w prawie budowlanym, odnoszą się wtedy także do kwestii bezpieczeństwa przedmiotowego urządzenia także pod względem korzystania z niego niepełnosprawnych, dzieci itd. Problem może się pojawić wówczas, gdy określone urządzenie działki (ogrodu) planuje się na terenie, który został już wcześniej zabudowany budynkami mieszkalnymi, szkolnymi.

Można byłoby uznać, że w razie projektowania urządzenia ogrodu o niewielkich rozmiarach miałby zastosowanie przepis art. 3 pkt 4 prawa budowlanego, stanowiący, iż przez używany w przepisach tej ustawy "obiekt małej architektury"- należy rozumieć niewielkie obiekty. Wprawdzie przepis ten nie wymienia konkretnie, że dotyczy on placów służących usytuowaniu urządzeń do ćwiczeń fizycznych i rekreacji, jednak wskazówki, jakie z niego wynikają, mogą uprawniać do zakwalifikowania niedużego ogrodu jordanowskiego jako obiektu małej architektury.

Z przepisu art. 29 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1, 4 prawa budowlanego wynika, iż budowa obiektu małej architektury wymaga dokonania zgłoszenia właściwemu organowi architektoniczno-budowlanemu. Należy w nim określić:

§           rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia

§            do zgłoszenia trzeba dołączyć dowód stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz,

§            w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami.

W myśl art. 30 ust. 3, w terminie 30 dni od otrzymania zgłoszenia właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi albo mienia, pogorszenie stanu środowiska lub dóbr kultury, pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych albo wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Możliwe jest zatem, po dokonaniu zgłoszenia budowy omawianego obiektu, nałożenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, ze wszelkimi konsekwencjami zwłaszcza co do przedłożenia wymaganej dokumentacji projektowej, określonych przepisami szczególnymi uzgodnień, pozwoleń lub opinii innych organów itp. Wszelkie wymogi odnoszące się do obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę będą aktualne wówczas, gdy inwestor zamierza budować ogród jordanowski znacznych rozmiarów, nie będący w rozumieniu prawa budowlanego obiektem małej architektury. Należy przy tym mieć na uwadze, iż określenie "niewielki obiekt" użyte w przepisie definiującym "obiekt małej architektury" należy do pojęć nieostrych, niejednoznacznych. Od oceny zatem właściwego organu administracji publicznej zależy, czy potraktuje dany ogródek jordanowski jeszcze jako obiekt małej architektury, co do którego wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy, czy też już jako obiekt budowlany wymagający uzyskania pozwolenia na budowę.

Mówiąc o budowie placu z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych (ogródka jordanowskiego), zwłaszcza przeznaczonego do korzystania przez osoby niepełnosprawne oraz do rekreacji, nie można zapominać o konieczności zwrócenia uwagi na to, aby instalowane tam urządzenia pochodziły od producentów posiadających odpowiednie atesty lub certyfikaty. Szczególne wymogi w tym zakresie nakładają przepisy wydane przez ministra właściwego do spraw edukacji narodowej. Niewątpliwie sposób wykonania obiektów małej architektury powinien zapewniać bezpieczeństwo zarówno pod względem zastosowania urządzeń odpowiedniej (bezpiecznej) konstrukcji, pożarowym jak i umożliwiać bezpieczne użytkowanie.
Należy zauważyć, iż nie chodzi tylko o zainstalowanie urządzeń posiadających urzędowe potwierdzenie ich bezpieczeństwa (atest, certyfikat), ale także rozmieszczenie ich z zachowaniem bezpiecznej odległości, a ponadto odpowiednie przygotowanie terenu.
Niektórzy autorzy zajmujący się omawianą problematyką zwracają uwagę na konieczność szczegółowego prowadzenia dokumentacji z użytkowania, kontroli i konserwacji wyposażenia omawianych inwestycji. Ma to istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników. Wiąże się też z ewentualną odpowiedzialnością zarządcy zarówno na gruncie prawa karnego, jak i cywilnego

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin