platon_i_feministki.doc

(23 KB) Pobierz
Platon był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim

Platon 427-347 p.n.e. - był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.

-jest wrogiem ateńskiej demokracji (arystokratyczne korzenie, Sokrates). Państwa istniejące SA mniej lub bardziej chore ,a  dla ich diagnozy potrzebna jest idea państwa. W dziele „Państwo”; jego podstawowym założeniem jest to, ze społeczność i państwo jako organizm, ma cel wyższy niż szczęście jednostek. Tym celem jest realizacja idei sprawiedliwości, czyli wspólnej doskonałości.                                                                                              -zróżnicowanie  majątkowe społeczeństwa jest źródłem rozkładu państwa. Trzeba zatem zlikwidować własność prywatną i instytucję rodziny (aby nie rozmieniać interesu ogólnego na drobne)                                                                                                                                                      -indywidualizacja jest zagrożeniem dla ładu społecznego.

-          los pojedynczego obywatela nie wiele znaczy;

-          dla dobra państwa trzeba poświęcić: rodzinę, majątek itd.;

-          należy wypędzić poetów;

                                                        Medycy; rządzący    

                                                              Strażnicy

                                                           Rzemieślnicy             

 

 

Mary Wollstonecraft (ur. 27 kwietnia 1759 w Londynie, zm. 10 września 1797 w Londynie) – angielska pisarka, propagująca równouprawnienie kobiet, prekursorka feminizmu.

Mary Wollstonecraft W pierwszej publikacji: „Myśl o kształceniu córek" (1787 r. ) nawoływała do kształcenia kobiet. Pisała , że kobiety muszą odrzucić przypisywaną im przez społeczeństwo rolę istot podporządkowanych i zależnych od mężczyzn, by stać się myślącymi i pożytecznymi obywatelami. Ponieważ ośmieliła się głosić niezwykle wówczas radykalne stanowisko, jej przeciwnicy nazywali ją „filozofującym wężem" i „hieną w spódnicy"

 

 

Carol Gilligan - zasłynął w świecie psychologii i filozofii poprzez zaprezentowanie etapów rozwoju moralnego dzieci . Jego zdaniem dopiero szósty etap umożliwia podejmowanie faktycznych wyborów moralnych w oparciu o takie zasady jak: "(...) sprawiedliwość, wzajemność i szacunek" . Zastanawiający dla Gilligan był fakt, iż większość kobiet maksymalnie osiąga 3 etap w skali Kohlberga, w którym dobro jest rozumiane jako pomaganie i sprawianie przyjemności innym . Sam Kohlberg również zwrócił na to uwagę stwierdzając, iż etap ten jest charakterystyczny dla dorosłych kobiet zajmujących się opieką nad mężem i dziećmi. Wg tego badacza kobiety mogą osiągnąć wyższe stadia rozwoju moralnego pod warunkiem, iż będą funkcjonować poza domem osiągając takie same pozycje społeczne jak mężczyźni .

  W swoich badaniach Carol Gilligan wykorzystała metodę badawczą Kohlberga, zwracając większą uwagę na wypowiedzi dziewcząt i kobiet. W pierwszym badaniu wzięli udział 11-latkowie, których zadaniem było rozwiązanie tzw. dylematu Heinza

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin