cw1.doc

(43 KB) Pobierz

 

 

 

Zdrowie Publiczne 

cz. I 

 

Bogusław Grabowski

 

 

 

 

 

Przez  stulecia praktycznie  wszystkie rządy państwa akceptowały swą  odpowiedzialność za systematyczny rozwój ochrony  zdrowia i opieki medycznej nad swoimi  obywatelami. Dotyczyło to zarówno opieki  profilaktycznej jak i leczniczej i miało  na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego  wszystkim obywatelom

 

 

 

 

 

Jak wiadomo w czasach  Hipokratesa lekarz zazwyczaj był zarówno  znawcą spraw chorób, jak i po części  był mędrcem i filozofem (właśnie taką  postawę prezentował Hipokrates). Wiedza merytoryczna  oraz mądrość życiowa pomagały mu w  pracy z ludźmi, ponieważ ludzie nigdy  nie będą tylko maszynami. Jak mówi  przysłowie - gdy dusza choruje, to i  ciało niedomaga.

 

 

 

 

 

Jako przykład  może nam tu posłużyć także medycyna  chińska. Medycyna chińska to starożytny,  liczący wiele tysięcy lat system bazujący  na koncepcji Chi - teorii o obecności  w ciele człowieka energii życiowej, odpowiedzialnej  za funkcjonowanie organizmu.

 

 

 

 

 

W dawnych Chinach  i w medycynie chińskiej pacjent płacił  swojemu lekarzowi za bycie zdrowym, jeśli  zachorował - przestawał mu płacić. Oczywiście  mobilizowało to wszystkich lekarzy, by ich  pacjenci byli zdrowi.

 

 

 

 

 

Inną ciekawostką, jaka  przytrafiła się medycynie światowej była  próba unowocześnienia zachowań medycznych w  Afryce. Otóż okazało się, że po ograniczeniu  lub usunięciu działań miejscowych afrykańskich  szamanów i uzdrowicieli oraz po wprowadzeniu  w to miejsce klasycznej medycyny zachodniej  - stan zdrowotny społeczeństw w Afryce  pogorszył się.

 

 

 

 

 

Ostania koncepcja określana  jest mianem egzystencjalnej koncepcji zdrowia.  Autorem jest K. Popielski, który poszerza  płaszczyznę zdrowia o wymiar egzystencjalny

 

 

 

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO - World Health Organization)  jest międzynarodową komórką (agencją zdrowia) działającą przy ONZ. W 1946 roku ONZ zwołała Międzynarodową Konferencję Zdrowia w Nowym Jorku gdzie 61 krajów ratyfikowało konwencję WHO.

 

Bez żadnej przesady można  powiedzieć, że w bardzo istotny i podstawowy  sposób nadaje ona ton i kierunek trendom  współczesnej medycyny.

 

 

 

 

 

W 1948 roku   ratyfikowano powstanie WHO 

i obecnie WHO zrzesza 192 państwa członkowskie

 

 

 

 

 

Obecna  definicja zdrowia przyjęta  przez Światową Organizację  Zdrowia jest następująca:

 

Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

 

 

 

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia od lat 70-tych całkowicie zmieniła swój model (paradygmat) rozumienia troski o zdrowie człowieka i funkcjonowania medycyny. 

Od modelu socjomedycznego, który podkreślał podejście czysto medyczne i inżynieryjne, w którym znawcą wszystkiego w tym obszarze był lekarz (inżynier od spraw organizmu i zdrowia), przeszła do modelu socjo-ekologicznego, w którym liczy się współpraca z pacjentem w trosce o jego zdrowie, a lekarz (i personel medyczny) nie jest już tylko inżynierem leczącym maszynę ludzkiego organizmu, ale jest jednocześnie w jakimś stopniu psychologiem, rozumiejącym, że ma do czynienia z żywym i konkretnym człowiekiem i jego osobowością

Zatem współczesny model medyczny (przyjęty przez WHO), znacznie bardziej traktuje człowieka podmiotowo (jako osobowość, rozumiejąc jego cierpienie) a nie przedmiotowo, jakbyśmy mieli do czynienia z bezduszną uszkodzoną maszyną.

 

 

 

 

 

W konstytucji z 1948  roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła zdrowie jako stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko jako brak choroby lub zniedołężnienia

 

W ostatnich latach definicja  ta została uzupełniona o sprawność do  prowadzenia produktywnego życia społecznego  i ekonomicznego.

 

W medycynie zamiast słowa  zdrowie używa się terminu homeostaza. Jest to zdolność organizmu do efektywnej obrony przed stresorami w celu przywrócenia i utrzymania wewnętrznej równowagi. 

 

W medycynie niekonwencjonalnej zdrowie określa się jako ogólny stan dobrego samopoczucia.

 

 

 

 

 

                               Mierniki zdrowia:

 

- pozytywne określają sprawność i prawidłowość 

poszczególnych narządów, sprawność całego ustroju 

(np. EKG serca, stężenie glukozy we krwi itd.) oraz 

kondycje społeczeństwa (np. Liczebność urodzeń żywych)

 

- mierniki negatywne stanu zdrowia stosuje się do oceny 

stanu zdrowia całej populacji, często ze względu na brak 

danych dotyczących mierników pozytywnych. W takiej 

ocenie poszukujemy uszczerbków na zdrowiu i 

posługujemy się zasadą, że im więcej występuje chorób, 

urazów oraz ich następstw (inwalidztwo i zgony) tym 

gorszy jest stan zdrowia danej zbiorowości.

 

 

 

 

 

Negatywne  mierniki zdrowia populacji

 

     współczynniki, wskaźniki opisujące:

 

a)natężenie  zgonów

 

          Umieralność liczba zgonów/ liczba ludność

 

          śmiertelność  liczba zgonów  / liczby chorych    

 

b)  natężenie chorób

 

    Zapadalność liczba nowych zachorowań/ liczby ludności 

 

    Chorobowość liczba chorych / liczby ludności 

 

 

szczegółowy

 

wg wieku liczba chorych <40 rz/liczby ludności < 40rż * L

 

wg przyczyny     liczba chorych na X / liczby ludność   *L

 

wg płci  liczba chorych K/ liczby K * L

 

 

 

 

 

Pozytywne mierniki zdrowia

 

dane obrazujące natężenie  zjawisk fizjologicznych – mierzalnych

 

Rozwój   fizyczny:

 

-  ciśnienie

 

-  morfologia

 

-  masa ciała

 

Sprawność  fizyczna:

 

- rzut pi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin