ĆWICZENIA DLA BAJKOPISARZYI TERAPEUTÓW.doc

(43 KB) Pobierz

 

 

ĆWICZENIA DLA BAJKOPISARZY
I TERAPEUTÓW



ĆWICZENIE PIERWSZE

W ramach autoterapii warto zastosować następujące ćwiczenie: codziennie rano (powiedzmy przez dwa, trzy tygodnie) przed rozpoczęciem dnia, czyli od razu po wstaniu, należy rozpocząć pisanie. Zapisujemy codziennie nie mniej i nie więcej niż jedną stronę. Na kartkę przelewamy wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Potem, kiedy już oswoimy się z pisaniem, przystępujecie do kolejnej części: zaczynacie tworzyć baśń dotyczącą Waszej życiowej sytuacji.

Można zanalizować taką baśń używając Baśniowego Słownika Symboli, a także zastanowić się, jakie fragmenty dotyczą w sposób bezpośredni waszego życia i jakie rozwiązania pojawiły się w baśni. Spróbujcie zastosować te rozwiązania do waszego życia. Aby wzmocnić działanie tej techniki, sami zilustrujcie baśń.

 

 

 

 

Bajka

 

ĆWICZENIA DLA BAJKOPISARZY
I TERAPEUTÓW



ĆWICZENIE DRUGIE

Innym sposobem jest praca w parach, w związkach - jedno z partnerów (nazwijmy go Mistrzem) zaczyna opowiadać jakąś historię - może to być na przykład; "Za górami, za lasami mieszkał sobie mały chłopiec, miał ogród pełen kwiatów. Miał też rodziców i małego szczura imieniem Zenobiusz, który był jego najlepszym przyjacielem..." - i w tym momencie Mistrz kończy, a drugi z partnerów (nazwijmy go Uczniem) kontynuuje historię. Na przykład tak: "...Zenobiusz był czarno-biały i nosił swoje imię na pamiątkę wielkiego filozofa. Filozof ten spędził całe swoje życie na nicnierobieniu. Siedział po prostu w drzwiach małej knajpki, gdzie popijał sok z marchewki i herbatę, pomieszane w proporcjach jeden do dwóch...". I tak dalej, i tak dalej...

Rolą Mistrza w całej tej historii jest baczne zwracanie uwagi na gesty Ucznia i jego historię. Kiedy tylko zobaczy, iż historia zamiera, dopowiada ją dalej. Potem znowu przerywa i czeka, aż Uczeń zacznie kontynuować. Mistrz nie tylko przysłuchuje się bajce, ale także notuje ją dla Ucznia. Co więcej, opisuje charakterystyczne gesty, jakie pojawiły się, kiedy Uczeń opowiadał - nienaturalne gesty zaciskania dłoni lub nerwowe tiki - pokazują one ważne, często nieuświadomione problemy Ucznia.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin