Lekcja 11.doc

(190 KB) Pobierz
Lekcja 11 -- Przeciągnięcia i pochylenia

Lekcja 11 -- Przeciągnięcia i pochylenia

 

Podczas poprzedniej lekcji pobawiliśmy się troszkę fazami i zaokrągleniami; ale co zrobić, jeśli chcemy, aby na krawędzi naszej bryły było co innego niż zaokrąglenie czy faza? Jeśli chcemy, aby krawędź miała wycięcie wykonane np. profilem kwadratowym czy też okrągłym? Uważny czytelnik użyje Extrude'a. Tak, ale to kombinowanie i obchodzenie dookoła -- można to zrobić szybciej i prościej za pomocą jednej opcji.

Tak więc, mając już rozbudzone ambicje, możemy zacząć rzeźbić naszą bryłę. Proponuję jak zwykle zacząć od wykonania nader prostej bryłki, np. podobnej do tej pokazanej poniżej.


Rys. 1

Teraz, mając przygotowaną bryłę bazową, możemy zająć się odpowiednim jej wycinaniem poprzez przeciągnięcie odpowiedniego profilu po zadanej ścieżce. Aby mieć czym wycinać, proponuję przygotowanie odpowiedniego profilu do wycinania. Ja przygotowałem sobie profil pokazany na poniższym rysunku.


Rys. 2

Jak widać, profil został tak przygotowany, aby można nim było wyciąć ładny rowek pod uszczelkę. Teraz, mając już przygotowaną bryłę i profil, możemy przygotować ścieżkę do cięcia. Proponuję narysować ją na oddzielnej płaszczyźnie rysunkowej -- nie jest to konieczne, lecz po prostu będzie łatwiej taką ścieżkę wybrać.


Rys. 3

Tak więc mamy już teraz wszystko, co jest nam niezbędne do użycia naszego tajemniczego narzędzia. Narzędziem tym będzie Sweep.


Rys. 4

Po jego wybraniu Inventor automatycznie otworzy przypisane do tego narzędzia okno dialogowe.


Rys. 5

Okno to posiada cechy znane już z innych narzędzi, więc nie ma potrzeby opisywać ich po raz kolejny. Proponuję zatem zgodnie z podpowiedzią wskazać profil, którym będziemy wycinali w naszej bryle. Następnie należy przycisnąć przycisk Patch w oknie dialogowym i wskazać profil, który będzie ścieżką cięcia bryły. Ostatnim krokiem będzie wybranie opcji Cut.

Inventor automatycznie pokaże, w jaki sposób nasza bryła zostanie wycięta przygotowanym profilem wzdłuż przygotowanej ścieżki.


Rys. 6

Teraz wystarczy zatwierdzić wykonaną operację. Przygotowana przeze mnie ścieżka nie zawiera się w bryle ani nie przechodzi centralnie przez profil, więc Inventor przywitał mnie następującym komunikatem:


Rys. 7

Ponieważ zdaję sobie z tego sprawę, wybieram Tak -- i Sweep dokonuje dzieła rzeźbienia.


Rys. 8

Kolejnym narzędziem, jakie chciałbym omówić na tej lekcji, będzie narzędzie pozwalające na wykonanie pochylenia ścianek edytowanej bryły pod odpowiednim kątem w stosunku do płaszczyzny odniesienia. Narzędzie to przydaje się, jeśli chcemy pochylić tylko jedną ściankę bryły poddanej już poprzednio jakimś modyfikacjom. Powiedzmy, że mamy np. taką bryłę:


Rys. 9

Bryłę taką najłatwiej uzyskać poprzez zastosowanie narzędzia Shell na narysowanej prostopadłościennej bryle.


Rys. 10

Po wybraniu tego narzędzia w oknie dialogowym ustalamy szerokość pozostawionych ścianek oraz wskazujemy ścianki do usunięcia.


Rys. 11

Narządzie jest bardzo intuicyjne, więc jego szczegółowy opis byłby stratą czasu. Wróćmy zatem do naszego pochylania ścianek. Mając przygotowaną bryłę, możemy teraz wykonać pochylenia interesujących nas ścianek. Klikamy więc ikonę narzędzia Face Draft:


Rys. 12

i Inventor automatycznie otworzy stosowne okno dialogowe:


Rys. 13

Za jego pomocą możemy ustawić kąt pochylenia i przystąpić do dzieła. W pierwszym kroku pokazujemy powierzchnię normalną do pochylanej i ustawiamy jej zwrot.


Rys. 14

Następnie wskazujemy powierzchnie, które mają zostać pochylone. Poniższy rysunek pokazuje, jak powinien wyglądać efekt naszej pracy.


Rys. 15

Na dzisiejszej lekcji można było się przekonać, jak bardzo intuicyjne są narzędzia Inventora. Na następnej pokażę wykonywanie loftów i otworów w wykonanych za ich pomocą bryłach. Na dziś to tyle. Teraz tylko trzeba dużo ćwiczyć i próbować korzystać z nie omówionych jeszcze funkcji przedstawionych narzędzi.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin