etyka - samokształcenie.docx

(17 KB) Pobierz

 

 

 

Praca samokształceniowa

z filozofii i etyki

zawodu pielęgniarstwo

 

Pielęgniarka wobec współczesnych problemów bioetycznych

Aborcja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis treści

 

1. Uzasadnienie wyboru tematu.

2. Główne zagadnienia w tematyce aborcji.

3. Podsumowanie

4. Bibliografia
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Uzasadnienie wyboru tematu

 

Problem aborcji wybrałam ze względu na zainteresowanie i złożoność tego tematu. Temat ten był wielokrotnie poruszany w dyskusjach, publikacjach i różnych rozmowach. Niestety jego złożoność do tej pory nie pozwoliła na jednoznaczne określenie „koloru” problemu. Wiele autorytetów od lat kłóci się czy aborcja ma być dozwolona czy zabroniona, czy jest to zabójstwo człowieka czy usunięcie ludzkiego zarodka (ergo jeszcze nie osoby). Właśnie ta dowolność interpretacji tematu doprowadza społeczeństwa krajów do zasadniczego i bardzo trudnego pytania: „Aborcja: za czy przeciw?”.

 

 

2.    Główne zagadnienia w tematyce aborcji

 

Aborcja jest usunięciem żywego płodu z organizmu kobiety. Istnieją kilka metod aborcji: farmakologiczna, chirurgiczna, wywołaniu akcji skurczowej lub wstrzyknięciu chlorku potasu poprzez zastrzyk dosercowy.

Aborcja chirurgiczna: w całym okresie ciąży stosuje się mechaniczne zniszczenie płodu bądź zarodka połączone z podciśnieniowym opróżnianiem macicy. W końcowych fazach ciąży używa się zazwyczaj metody wywołania przedwczesnego porodu lub niszczenia płodu. Płód jest zazwyczaj uśmiercany wewnątrz macicy przed rozpoczęciem usuwania z organizmu.

 

Aborcja farmakologiczna: jest możliwa tylko na najwcześniejszym etapie rozwoju płodu (do 9 tygodnia). Polega ona na podaniu środków farmakologicznych. Pierwszy uszkadza zarodek, natomiast drugi prowadzi do wydalenia zarodka z organizmu.

Wszystkie te metody wykonuje się bez znieczulenia płodu, gdyż uważa się że płód nie odczuwa bólu do 3 trymestru.

 

Bezpieczeństwo aborcji.

Status prawny ma największy wpływ na bezpieczeństwo i obciążenie psychiczne kobiety, większe niż przyzwolenie i sama dostępność zabiegu. Legalność zabiegu znacznie zwiększa bezpieczeństwo pacjentki z powodu standardów i praw dotyczących wykonywanego zabiegu. Nielegalna aborcja wykonywana najczęściej w tzw. Podziemiu aborcyjnym lub własnoręcznie dużo częściej prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Wynika to z braku fachowej pomocy.

Wpływ na kolejne ciąże.

Przerwanie pierwszej ciąży prowadzi do częstszych poronień samoistnych, przedwczesnych porodów, może też prowadzić do bezpłodności. Powikłania po aborcji farmakologicznej są w zasadzie takie same jak te po pierwszej ciąży i rzadsze niż po aborcji chirurgicznej.

 

Syndrom proaborcyjny.

Nie ma zgody pomiędzy psychologami i psychiatrami czy aborcja może mieć jakiekolwiek skutki psychologiczne i psychiatryczne dla kobiety. Niektóre badania nie wykazały jakiegokolwiek związku pomiędzy aborcją, a przyszłym zdrowiem psychicznym kobiety poddanej temu zabiegowi. Inne natomiast ukazują zwiększoną zachorowalność na choroby psychiczne, zwiększoną ilość samobójstw czy większą ilością zgonów kobiet po aborcji.

 

Odbiór społeczny i aspekty etyczne.

Odbiór, ocena czy dopuszczalność zabiegu jest wysoce zależna od danego społeczeństwa, jego wyznania, stylu życia czy też zaawansowania technicznego.

Wiele religii takich jak protestantyzm, buddyzm, hinduizm czy katolicyzm zabrania aborcji argumentując to tym, że od momentu poczęcia istnieje już człowiek. Warto też dodać, że oryginalna przysięga Hipokratesa również zakazywała aborcji.

W Polsce problematyka ta poruszana jest o lat 90. Na społeczeństwo ma tu istotny wpływ kościół katolicki który stanowczo zakazuje takich zabiegów. Temat ten jest również często podejmowany w debatach politycznych.

Aborcja silnie krytykowana jest również w wielu krajach gdzie jest dozwolona, występują nawet przestępstwa skierowane przeciwko miejscom jak i ludziom którzy dokonują takich zabiegów. Istnieje wiele ruchów pro-life opowiadających się za całkowitym zakazem zabiegów. Wiele osób o ateistycznych poglądach również popiera zakaz aborcji.

Prze zwiększenie dostępności badań prenatalnych które pozwalają określić płeć dziecka stosowana jest aborcja ze względu na płeć którą padają najczęściej dziewczynki ze względów kulturowych.

 

Prawo a aborcja.

Uchwalona przez ONZ Konwencja o Prawach Dziecka dziecko oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat. Każde dziecko ma niezbywalne prawo do życia.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że nienarodzone dziecko nie jest uznawane za osobę bezpośrednio chronioną konwecją dotyczącą prawa do życia, gdyż ogranicza prawa i interesy matki.

Kraje które uznają aborcje za legalną na życzenie, dopuszczają ją zazwyczaj do końca pierwszego trymestru. Później jest już uznawana jako przestępstwo. W USA aborcja jest legalna przez całą ciążę.

 

3.     Podsumowanie

Podsumowując aborcja jest przedwczesnym i ZAMIERZONYM zakończeniem ciąży. Koniec ten można w różny sposób wywołać. Decyzję o tym podejmuje kobieta, na którą często wpływa nacisk środowiska. W Polsce lekarz może zaproponować takie wyjście jedynie w sytuacjach zagrożenia życia.

Trzeba także pamiętać o tym co dzieje się z kobietami które dokonały aborcji- o syndromie poaborcyjnym a także o komplikacjach i problemach zdrowotnych ( najczęściej występujące po nielegalnych aborcjach). Trzeba sobie postawić pytanie czy warto. Nie jest ważne czy w danej chwili od zapłodnienia maleństwo w brzuchu matki jest już istotą ludzką czy nie. Ważne, że mogło nią być. Nie ważne jest to, że nie wzięło jeszcze oddechu. Ważne jest to, że mogło. Nie ważne jest to, że nie zapłakało. Ważne , że mogło.

Dużo osób dąży do tego by aborcja była legalna. By kobiety mogły samodzielnie decydować o tym czy chcą być matkami czy nie już po tym jak dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Czy mają racje? Cały świat się nad tym zastanawia. Przeciwników jak i zwolenników jest dużo.  Pewne jest to że w tej sprawie decyzja jest bardzo trudna. Każda religia ma swoje stanowisko. To też w pewnym stopniu oddziałowywuje na decyzje kobiety. Ale wybrać musi ona.

4.     Bibliografia

 

1. Aborcja w ujęciu prawa, medycyny i psychologii: materiały z konferencji naukowej Akademia Podlaska, 10-11 grudnia 2004 / red. Dorota Franków, Siedlce, Wyd. Akademii Podlaskiej, 2005.

2. Kis János: Aborcja, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1993.

3.Oświadczenie Kościoła w sprawie ochrony życia,  [www.bik.luteranie.pl.]

4.Ślipko T., Bioetyka –najważniejsze problemy, wyd. PETRUS. 2008

Zgłoś jeśli naruszono regulamin