rachunkowość.doc

(26 KB) Pobierz
Pozioma podzielność konta, sięgająca okresu jego powstania, polega na możliwości detalizacji przedmiotu ewidencji konta, który

Pozioma podzielność konta, sięgająca okresu jego powstania, polega na możliwości detalizacji przedmiotu ewidencji konta, który jest zbiorowością, na jego składniki, i na przeznaczeniu odrębnych kont dla wyodrębnionych tą drogą składników.

Pionowa podzielność kont, historycznie późniejsza, polega na możliwości wyselekcjonowania części wartości przedmiotu ewidencji na odrębne konta.

Zasada podwójnego zapisu dotyczy wyłącznie kont syntetycznych. W przypadku kont analitycznych stosujemy natomiast zasadę zapisu powtarzanego.
W przypadku kont analitycznych stosujemy zasadę powtarzanego zapisu: księgowanie jest dokonywane po tej samej stronie i w tej samej kwocie, co na koncie syntetycznym, dla którego prowadzona jest analityka. Oznacza to, że salda i obroty konta syntetycznego są równe sumie sald i obrotów kont analitycznych.

Rodzaje kosztów

Koszty bezpośrednie i koszty pośrednie w projektach 7. Programu Ramowego:

·         koszty bezpośrednie są to koszty poniesione bezpośrednio w związku z realizacją projektu, np. wynagrodzenia personelu zatrudnionego do wykonania poszczególnych zadań, koszty podróży, koszty materiałów, zakupu sprzętu trwałego użytku, materiałów oraz podwykonawstwo;

·         koszty pośrednie są to koszty ogólne funkcjonowania jednostki związane z realizacją danego projektu, np. koszty administracji i zarządzania, wynajęcia lub amortyzacji budynków i aparatury, usług telekomunikacyjnych i pocztowych, wody, elektryczności, ogrzewania, ubezpieczenia, wyposażenia biurowego, zatrudnienia personelu administracyjnego.

Koszty kwalifikowalne:

·         Rzeczywiście poniesione przez beneficjenta (nie koszty szacunkowe, przewidziane w budżecie lub domniemane).

·         Poniesione w okresie trwania projektu, za wyjątkiem kosztów poniesionych w związku ze sprawozdaniami końcowymi i sprawozdaniami dotyczącymi ostatniego okresu, a także w związku ze świadectwami kontroli sprawozdań finansowych, o ile są wymagane za ostatni okres i końcowymi przeglądami, o ile mają miejsce, które to koszty mogą być poniesione w terminie do 60 dni od zakończenia projektu.

·         Zgodne z normalnymi zasadami rachunkowości i zarządzania oraz praktykami beneficjenta i państwa, w którym beneficjent ma swoją siedzibę.

·         Poniesione wyłącznie dla osiągnięcia celów i zamierzonych wyników projektu z zachowaniem zasad gospodarności, skuteczności i wydajności.

·         Zaksięgowane w księgach rachunkowych beneficjenta.

·         Wskazane w szacunkowym budżecie ogólnym w Aneksie I do Umowy o grant.

 Koszty niekwalifikowalne:

·         Dające się określić podatki pośrednie, w tym podatek VAT.

·         Opłaty celne.

·         Należne odsetki.

·         Rezerwy na poczet przyszłych strat lub obciążeń.

·         Straty wynikające z ujemnych różnic kursowych, koszty związane ze zwrotem z kapitału.

·         Koszty zadeklarowane lub poniesione albo zwrócone w związku z innym projektem.

·         Zobowiązania i koszty ich obsługi, wydatki nadmierne lub lekkomyślne.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin