Singular and plural.docx

(21 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć języka angielskiego

 

Scenariusz zajęć języka angielskiego

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA          : Kinga Jóźwiak, Karolina Machowska,

                                                                          Aneta Popławska

DATA                                                                                    : 02.12.2009

MIEJSCE                                                                      : Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku

KLASA                                                                      : 4 B

OPIEKUN                                                                      : mgr Anna Orłowska

CZAS TRWANIA                                                        : 45 min

TEMAT DNIA                                                        : Singular and plural – liczba pojedyncza                

                                                                          i mnoga

 

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

·         Uczeń zna zasady tworzenia liczby mnogiej rzeczowników

·         Uczeń potrafi utworzyć liczbę mnogą od podanych rzeczowników w jęz. angielskim

·         Uczeń umie utworzyć liczbę pojedynczą od liczby mnogiej w wybranych rzeczownikach

·         Uczeń zna nazwy wybranych owoców

 

WYCHOWAWCZE

·         Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć

·         Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć

·         Uczeń zachowuje porządek na ławce

             

METODY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):

INFORMACYJNE:

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

HEURYSTYCZNE:

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

FORMY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):

·         aktywność w parach zróżnicowana

·         aktywność z całą klasą

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):

KONWENCJONALNE:

·         karty pracy

·         karteczki z nazwami owoców

·         zeszyt ćwiczeń

 

 

PRZBIEG :

 

    I.              CZĘŚĆ WSTĘPNA:

 

1.      Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć). Sprawdzenie pracy domowej- ćw. 5,7 str. 15,  ćw. 1 str.16. 

 

   II.              CZĘŚĆ GŁÓWNA:

 

1.      Wprowadzenie, zapisanie na tablicy i wytłumaczenie na prostych przykładach zasad tworzenia rzeczowników w liczbie mnogiej:

·         aby utworzyć liczbę mnogą najczęściej dodajemy do rzeczownika końcówkę –s, np. dog- dogs

·         jeżeli rzeczownik kończy się na –s, -ss, -sh, -ch, -x to liczba mnoga tworzona jest poprzez dodanie końcówki –es, np. bus – buses, dress – dresses, fish – fishes, peach – peaches, box- boxes

·         jeżeli rzeczownik kończy się na spółgłoskę + o, dodajemy –es, np. potato – potatoes

·         gdy rzeczownik zakończony jest na –f lub –fe, odejmujemy te końcówki i dodajemy –ves, np.  life- lives

·         gdy rzeczownik kończy się na spółgłoskę +y, zamieniamy –y na -ie i dodajemy –s

·         gdy rzeczownik kończy się na samogłoskę =y, to dodajemy tylko –s, np. boy- boys

·         wyjątki: man-men, woman- women, child- children, mouse- mice.

     Zapisanie reguł do zeszytu przez uczniów.

2.      Ćwiczenie poznanych zasad na prostych przykładach – wykonanie karty pracy (KARTA PRACY 1). Zadaniem dzieci jest policzenie poszczególnych przedmiotów i zapisanie utworzonej liczby mnogiej.

3.      Praca w parach – każda grupa losuje dwie karteczki z nazwami owoców (ZAŁĄCZNIK 1), zapisuje ich nazwy w języku angielskim i tworzy liczbę mnogą. Następnie ćwiczenie wykonywane jest na tablicy i przepisane do zeszytu.

4.      Wykonanie karty pracy (KARTA PRACY 2) – dzieci otrzymują karty, gdzie znajdują się rzeczowniki w liczbie mnogiej. Ich zadaniem jest prawidłowe zapisanie tych wyrazów w liczbie pojedynczej.

         

III.                CZĘŚĆ KOŃCOWA:

             

1.      Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej- ćw. 2,3,4 str. 16.

2.      Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci.

3.      Pożegnanie.

 

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin