Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone.docx

(18 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWARTE

 

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA              : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska, Karolina                                                                                                   Machowska, Katarzyna Gruszczyńska,

                                              Magdalena Kopacz, Agnieszka Lewandowska,

                                              Małgorzata Koper, Marta Kmieciak

MIEJSCE                                                                      : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

KLASA                                                                      : 3C

CZAS TRWANIA                                                        : 135 min

TEMAT BLOKU                                                        : Nasze środowisko

TEMAT DNIA W BLOKU                                          : Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone?

 

 

TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:

Rozmowa na temat zanieczyszczeń środowiska ze szczególnym wskazaniem na zanieczyszczenia powietrza. Utrwalenie dwojakiego podziału krajobrazów (nizinny, wyżynny, górski oraz naturalny, przemysłowy). Rozwiązywanie zadań tekstowych, dotyczących podstawowych działań w zakresie 100. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Jak będzie wyglądał świat, jeśli nie będziemy dbać o czystość środowiska?”

 

ZAKRESY EDUKACJI:

?              edukacja przyrodniczo-społeczna

?              edukacja matematyczna

?              edukacja polonistyczna

?              edukacja plastyczna

?              edukacja muzyczna

 

CELE OPERACYJNE:

 

DYDAKTYCZNE

 

EDUKACJA POLONISTYCZNA:

?              Uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat, konstruowanie wypowiedzi jedno- lub wielozdaniowych

?              Uczeń zna zasady pisowni „-ów” w zakończeniach wyrazów.

?              Uczeń potrafi odmienić czasownik przez osoby i liczby w czasie teraźniejszym i przeszłym.

 

EDUKACJA PRZYRODNICZO-SPOŁECZNA:

 

?              Uczeń zna źródła zanieczyszczenia powietrza.

?              Uczeń ocenia wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka.

?              Uczeń potrafi wskazać na mapie położenie głównych polskich krain geograficznych oraz kojarzy barwy na mapie z ukształtowaniem terenu.

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

 

?              Uczeń rozumie znaczenie pojęć: czynnik, iloczyn, składnik, suma, odjemna, odjemnik, różnica, dzielna, dzielnik, iloraz .

?              Uczeń potrafi zapisać kilka działań w jednym zapisie.

?              Uczeń wykonuje mnożenie, dzielenie, odejmowanie i dodawanie w zakresie 100.

?              Uczeń potrafi rozwiązać złożone zadania tekstowe typu:

?              (a+b):c

?              a b+c

?              a b-c

?              a:b-c

?              a-(b c)

 

EDUKACJA PLASTYCZNA:

?              Uczeń potrafi wyrazić swoje marzenia w sposób                   plastyczny.

?              Uczeń odróżnia barwy ciepłe i zimne.

EDUKACJA MUZYCZNA:

?              Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.

 

 

WYCHOWAWCZE

?              Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.

?              Uczeń rozumie konieczność ochrony środowiska.

 

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

 

INFORMACYJNE:

?              wyjaśnienie werbalne

?              wyjaśnienie ilustrowane

?              opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

HEURYSTYCZNE:

?              problemowa

?              elementy dyskusji

?              elementy dialogu

 

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

?              aktywność indywidualna jednolita

?              aktywność indywidualna zróżnicowana

?              aktywność grupowa jednolita

?              aktywność grupowa- z całą klasą             

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

 

KONWENCJONALNE:

?              mapa Polski

?              ilustracje poszczególnych rodzajów krajobrazu

?              karty pracy

?              plansze z działaniami matematycznymi

?              farby plakatowe

?              (P) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Podręcznik do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

?              (C) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

?              (Cm) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej. Matematyka, semestr pierwszy. Krystyna Bielenica, Maria Bura, Małgorzata Kwil; Nowa Era             

TECHNICZNE:

?              magnetofon

?              płyta CD z nagraniem odgłosów wsi i miasta

 

 

 

 

 

 

 


PRZBIEG:

 

I.              CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

 

              1.Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do

        zajęć).

 

 

II.              CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.      Wprowadzenie do tematu zajęć:

?              umieszczenie na tablicy kartoników z liczbami i literami na odwrocie,

?              zapisanie działań matematycznych, i przyporządkowanie im odpowiednich kartoników z wynikami,

?              odwrócenie kartoników na drugą stronę,

?              odczytanie hasła KRAJOBRAZ  (ZAŁĄCZNIK 1)

2.              Podział krajobrazu na nizinny, wyżynny i górski- przyporządkowanie ilustracji (ZAŁĄCZNIK 2). Wskazywanie przez dzieci na mapie Polski odpowiednich krain geograficznych.

3.              Podział krajobrazu na przemysłowy i naturalny- przyporządkowanie ilustracji (ZAŁĄCZNIK 3).

              Rozmowa kierowana przez nauczyciela pytaniami:

?              Co przedstawiają ilustracje?

?              Który krajobraz podoba wam się bardziej i dlaczego?

?              Który obrazek przedstawia czystsze środowisko?

             

              4.   Wysłuchanie dwóch fragmentów utworów muzycznych dotyczących dźwięków           otaczającej przyrody (odgłosy wsi i miasta); pogadanka na temat odczuć towarzyszących dzieciom po ich wysłuchaniu. (ZAŁĄCZNIK 4)

             

              5. Przyporządkowanie wcześniej usłyszanych utworów muzycznych do ilustracji.

             

              6. Uszczegółowienie tematu zajęć – rebus, którego hasło brzmi: „Zanieczyszczenie powietrza”(ZAŁĄCZNIK 5)

             

              7. Głośne czytanie przez dzieci tekstu pt. „Czyste powietrze jest bardzo potrzebne”                           (P)- str. 70  ZAŁĄCZNIK 6 )   

             

              8. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu, kierowana przez nauczyciela pytaniami:

?              Czy zgadzacie się z tytułem czytanki?

?              Skąd pochodzą zanieczyszczenia powierza?

?              Czy myślicie, że nasze miasto jest zanieczyszczone?

?              Gdzie można oddychać świeżym powietrzem?

?              Co musimy zrobić, żeby nasze środowisko było czyste?

?              Wyszukiwanie odpowiednich fragmentów w czytance w celu potwierdzenia odpowiedzi.

             

 

              9. Wspólne rozwiązywanie na tablicy rozsypanki zdaniowej, podkreślenie w niej wyrazów z „ó”.  (C)- ćwiczenie 3 str. 110 (ZAŁĄCZNIK 7)

 

              10.  Utrwalenie odmiany czasowników w czasie teraźniejszym i przeszłym- odmiana

        czasownika segregować. (KARTA PRACY 1)

             

              11. Rozwiązywanie złożonych zadań tekstowych. Układanie formuły matematycznej w jednym zapisie. (Cm) ćw1, 2, 3 str. 87 i  ćw. 4, 5 str. 88 (ZAŁĄCZNIK 6 i 7)

  

   12.Wykonanie pracy plastycznej na formacie A4 pt. „Jak będzie wyglądał świat, jeśli nie będziemy dbać o czystość środowiska?”(farba plakatowa).

             

III.                CZĘŚĆ KOŃCOWA

              1.Podsumowanie najważniejszych wiadomości (metoda niedokończonych zdań)

?              Powietrze najbardziej zanieczyszczone jest w miastach, nad którymi unoszą się....(szare chmury, pyły)

?              Aby chronić środowisko, na kominach fabryk zakłada się.... (filtry).

?              Powietrze zawiera życiodajny ...... (tlen)

?              Powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w .......(dużych miastach)

             

              2. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.

?              Edukacja polonistyczna

?              zakres podstawowy: uzupełnianie tekstu z lukami (KARTA PRACY 2)          (C) ćwiczenie 5 strona 110

?              zakres dla chętnych (C) ćwiczenie 2 strona 109

?              Edukacja matematyczna

?              zakres podstawowy Cm ćwiczenie 6 strona 88, KARTA PRACY 3

?              zakres dla chętnych KARTA PRACY 4 (MALOWANKA)

              (ZAŁĄCZNIK 8 )

             

              3. Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci:

?              samoocena uczniów

?              weryfikacja oceny przez prowadzące

              Przyznanie plusów, ocen oraz „dyplomów ekologa” dla najbardziej aktywnych dzieci.               (ZAŁĄCZNIK 9)

             

              4. Pożegnanie.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin