Kartki_swiateczne.doc

(76 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia w grupie integracyjnej z dziećmi 5 – letnimi

Scenariusz zajęcia w grupie integracyjnej z dziećmi 5 – letnimi

 

Prowadząca: Anna Kalinowska

 

Temat:  Kartki świąteczne – origami

 

Cel główny:

·         Poznawanie tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia

·         Poznanie techniki: płaskie origami z koła

 

Cele szczegółowe:

·         dziecko zna tradycje bożonarodzeniowe w Polsce         

·         potrafi wypowiedzieć się na określony temat,

·         odczuwa radość świątecznego oczekiwania,

·         utrwala poznane cyfry i figury

·         wie, które koło jest największe, które mniejsze a które najmniejsze

·         zachowuje porządek przy stoliku podczas pracy,

     

Metody :  

·         oparte na słowie: rozmowa, odpowiedzi na pytania

·         oparte na obserwacji: pokaz wykonania pracy

·         oparte na działaniu praktycznym: wykonanie pracy plastycznej

·         metoda ewaluacji:  samoocena

 

Formy organizacyjne: 

·         indywidualna,   

·         grupowa,

·         zbiorowa,

                                  

Środki dydaktyczne :

kartki świąteczne z życzeniami, koła, kartki z napisem „Wesołych świąt”, kaseta magnetofonowa, choinka, papierowe bombki, torebki - prezenty, klej, ilustracje zwyczajów świątecznych

 

Przebieg zajęcia

 

1. Powitanie – „Przedstaw się”

Dziecko mówi swoje imię dzieląc na sylaby.

 

Zobaczcie, pod choinką są  prezenty. Kto policzy ile ich jest?

Poproszę teraz dziecko aby podało mi prezent nr 1.

 

2.Prezent spod choinki z cyfrą 1 – Kartki świąteczne

·         W tym prezencie są  kartki z waszymi imionami, czy chcecie je otrzymać? Poproszę dwoje dzieci, które pomogą mi je rozdać.

·         Obejrzyjcie swoje kartki i powiedzcie, jakie to są kartki?

·         Co one przedstawiają?

·         A co jeszcze jest na nich?(życzenia świąteczne)

·         Kiedy takie kartki się wysyła?

·         Jakie zbliżają się święta?

·         Jakie znacie zwyczaje związane z tymi świętami?

ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, prezenty pod choinką, Wigilia i tradycyjne potrawy, wysyłanie kart świątecznych...

 

Teraz odłożymy te kartki na bok, poproszę 1  dziecko aby je  zebrało.

 

Poproszę prezent nr 2. Kto chce go podać?

 

3. Prezent spod choinki z cyfrą 2 - koła

Zobaczcie co było w tym prezencie. Nauczycielka przypina na tablicę koła.

·         co znajduje się na tablicy?

·         Ile jest kół, kto policzy?

·         Czym się różnią koła?

·         Jakie jest to koło?

·         A czy jest więcej takich kół?

·         Które jest najmniejsze?

 

4. Prezent spod choinki z cyfrą 3 – Kaseta

Zabawa ruchowa przy piosence z kasety „ Pada śnieg”

 

5. Prezent spod choinki z cyfrą 4  -  Plastyka

Zobaczcie tu jest jakaś kartka. Już wiem, z tych kół, które wcześniej oglądaliśmy możemy zrobić  taką pracę. Popatrzcie ja wam pokażę jak należy to wykonać. Pokaz.

 

6. Praca przy stolikach (Zał nr 1).

 

7. Ewaluacja zajęcia.

Co robiliśmy dziś na zajęciu? Wszyscy ładnie pracowaliście. Ciekawa jestem czy podobało się wam zajęcie. Dam wam po 1 bombce. Komu zajęcie się podobało powiesi bombkę na choince a komu się nie podobało powiesi pod choinką.

 

8. Prezent spod choinki z cyfrą 5

Zobaczcie został ostatni prezent. Na pewno jesteście ciekawi co w nim jest. Który jest on z kolei? O, tu jest coś słodkiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 1

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin