918-architektura_w_epoce_romantyzmu.doc

(27 KB) Pobierz
Architektura w epoce romantyzmu

Architektura w epoce romantyzmu

 

Architektura epoki romantyzmu nie wypracowała własnych form, a jedynie łączyła różne style. Neogotyk narodził się w Anglii, w której formy średniowiecznej zabudowy przetrwały na prowincji aż do siedemnastego wieku. W ślad za Wielką Brytanią poszły Niemcy, które uznają ten styl za swój narodowy „wynalazek”. Neogotyk prawie nie przyjął się w przesiąkniętej klasycyzmem Francji. Zainteresowanie tym stylem wzięło się z romantycznego postrzegania historii. Średniowiecze jawiło się ówczesnym ludziom jako epoka wielkich czynów, walecznych rycerzy. Średniowieczna architektura wywoływała barwną wizję przeszłości pełnej niezwykłych i fantastycznych wydarzeń. W tamtym okresie powstał romantyczn­o-sentymentalny gatunek literacki – tak zwana powieść gotycka. Akcja tych powieści rozgrywała się zazwyczaj w scenerii ponurych zamczysk, wśród szalejącej burzy.

 

Charakterystyczne cechy architektury neogotyckiej:

 

– ściany były bogato zdobione malowidłami przodków, zbrojami średniowiecznych rycerzy, kandelabrami;

– kamienie i cegły, z których budowano mury, sztucznie postarzano; modna była stylizacja budowli na ruinę;

– malowniczość i nastrojowość tej architektury miała skłaniać do refleksji i zadumy;

– elementy gotyku: ostre łuki, krzyżowe sklepienia, najeżone krenelażem mury; gotyk był jedynie kostiumem nakładanym na konstrukcję.

 

Architektura romantyzmu nie stworzyła zespołów miejskich, jak miało to miejsce w klasycyzmie. Celowała głównie w rezydencjach, budynkach sakralnych, rzadziej w budownictwie o przeznaczeniu publicznym. Do najbardziej znanych budynków w stylu neogotyckim można zaliczyć londyński Parlament, który stał się wzorcem tego rodzaju budowli, np. w Budapeszcie. Architektów pociągała egzotyka. W parkach budowano domki mauretańskie i tureckie. Przykładem tej tendencji jest w Polsce zamek kórnicki, w którym elementy neogotyckie łączą się z mauretańskimi czy indyjskimi.

Nie da się ukryć, że romantyzm był epoką afektów. Do zasług tej epoki należy zaliczyć umiejętne powiązanie architektury z krajobrazem i projektowanie budowli, które nie pełniły żadnej użytecznej funkcji lecz były jedynie obiektem podziwu. Budowle romantyczne nie były ograniczane przymusem określonego stylu.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl prawa autorskie do niniejszego materiału posiada Wydawnictwo GREG. W związku z tym, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody Wydawnictwa GREG  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin