Pedagogika ogólna.doc

(49 KB) Pobierz

 

Pedagogika Ogólna

 

 

 

,,Narkotyki i Nastolatki Peter D. Rogers, Lea Goldstein

 

 

 

                  

 

                                 Strusz Aleksandra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział I

Narkotyki i Nastolatki to znakomity poradnik dla rodzin zmagających się z problemami uzależnienia od narkotyków czy też alkoholu. Pierwszy rozdział jest bardzo ważny  jak nie najważniejszy w całej książce. Powinien ułatwić zrozumienie dorastającego dziecka  i komunikację z nim w wieku dojrzewania co jest niezmiernie ważne.

Zachęca on do przyjrzenia się światu swojego dziecka gdyż nie ma takiej rodziny, w której jest pewność że problem uzależnienia nie wystąpi, przykładem tego może być choćby rodzina prezydenta Busha czy księcia Karola.

Dlatego zamiast uważać się za lepszych od innych warto poświęcić czas i przyjrzeć się życiu dziecka. Pomocna może tu być intuicja rodzicielska. Rodzice często czują ze coś się dzieje, że coś jest nie tak jak być powinno. Warto kierować się tymi odczuciami bo często są one trafne.

W tym rozdziale znajduje się test pozwalający na stwierdzenie tego czy nasze dziecko może mieć problem z uzależnieniem czy też nie. Są to stwierdzenia cechujące większość nastolatków co może sprawiać rodzicom trudności w rozpoznaniu problemu.

Następnie zostajemy wprowadzeni w ,świat narkotyków, tzn. w podstawową wiedzę o środkach odurzających. Nie jest to wiedza wyczerpująca aczkolwiek wystarczająca.

Większość nastolatek wie wiele więcej od nas na ten temat ale myślę że każdy rodzic powinien znać choć te opisane tu podstawy.

 

Rozdział II uświadamia nas jak ogromna jest skala narkotyzowania się młodzieży w naszej kulturze. Sami być może w młodości sięgaliśmy po narkotyki w postaci tabletek uśmierzających ból, czy rozładowywujących wewnętrzne napięcie, alkoholu dla rozluźnienia, tak więc nie ma się co dziwić że i nasze dzieci spotykają się z tego typu środkami.

Dziś niestety młodzież ma o wiele większy dostęp do narkotyków niż kiedyś można by sobie wyobrazić. Każdy licealista potwierdzi że nie jest problemem zakupienie narkotyków lecz już o wiele, wiele mniej nastolatków zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie z sobą zażywanie tych środków. Na szczęście nie wszystkie nastolatki sięgają po narkotyki(do których należy też alkohol). Jednak wciąż nie brak powodów do niepokoju.

Liczba nastolatek mających dostęp do alkoholu jest alarmująca

w tym rozdziale przedstawione są informacje o zagrożeniu uzależnienia, eksperymentowania itd mające na celu doinformować każdego z nas tak abyśmy nie pozostali w tyle za naszymi dziećmi, które, z trudem pokonują drogę ku dorosłości.

Wiedza sprzyja zrozumieniu, a przede wszystkim przeciw wstawieniu się narkomanii!!

 

Rozdział III porusza ogromny problem jakim są narkotyki na imprezach młodzieżowych.

Młodzież tracąca przytomność po przedawkowaniu narkotyków autorskich często niewiedząca nawet jaki był to narkotyk. Dyskoteki techno, na których  znajduje się bardzo liczna młodzież słyną ze specyficznej muzyki zwanej techno oraz narkotyków.

Dowiadujemy się tu jak wyglaada taka młodzieżowa impreza, jakie narkotyki można na niej dostać oraz możliwości zmniejszenia szkodliwości.

 

Rozdział IV mówi nam o tym jak narkotyki wpływają na rozwój nastolatków oraz rodziny.

Ukazano tu przykład gwiazdy rocka Davida Crosbiego, który jest przykładem na to że można wyjść z nałogu mimo iż gwiazdor stoczył się na samo dno, dopiero więzienie pozwoliło mu przypomnieć sobie i uświadomić co jest w życiu ważne i pokonać własne słabości.

Tak też jest z młodymi narkomanami. Pokładamy w nich nadzieję, mają ogromny potencjał, którego niestety nie wykorzystują wpadając w wir negatywnych doświadczeń. Brak pozytywnych doświadczeń może przesądzić o obraniu złego kursu w życiu...

 

 

 

Rozdział V jego treść skłania nas do spojrzenia na samych siebie i na nasze zachowanie.

Zidentyfikowanie przyczyny zażywania substancji odurzających bywa trudne. Jednakże zbadanie specyfiki życia rodzinnego i zastanowienie się nad przeszłością rodziny, to na ogół pierwszy, niezbędny krok, jeśli rodzice chcą pomóc swemu nastoletniemu dziecku w przezwyciężeniu narkomanii. Decydujące mogą być czynniki rodzinne, dziedziczne, dynamika rodziny, role odgrywane w rodzinie, zachowania zaradcze, problemy związane ze stabilnością bądź niestabilnością granic, zażywanie substancji odurzających przez rodziców, środowisko pozarodzinne jak i wiele innych.

 

 

W rozdziale VI skupiono się na takich zachowaniach rodziców, które niewątpliwie sa daremne, gdy ich kilkunastoletnie dziecko zażywa środki odurzające.

Rozdział ten pomaga w rozpoznaniu popełnianych błędów, któ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin