ŚRODKI HIGIENY OSOBISTEJ.doc

(67 KB) Pobierz

Strona głównaIndywidualna ochrona pracowników

·         AAA

Środki higieny osobistej - zasady przyznawania

Każdy pracodawca jest musi chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Elementem realizacji tego obowiązku jest zapewnienie dostarczenia pracownikom środków higieny osobistej (§ 115 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

Zakładowe normy przydziału
Zakładowe normy przydziału wydawanych pracownikom środków czystości, ustalone przez pracodawcę po zasięgnięciu opinii pracowników, powinny być określone w:

·         regulaminie pracy,

·         układzie zbiorowym pracy,

·         porozumieniu z przedstawicielem pracowników (u pracodawcy, na którym nie ciąży obowiązek ustalania regulaminu pracy).

Rodzaj i liczba wydawanych środków higieny osobistej
Rodzaj i liczba wydawanych pracownikom środków higieny osobistej są zróżnicowane ze względu na stan środowiska pracy i powinny uwzględniać w szczególności:

·         stopień zabrudzenia ciała przy wykonywaniu pracy,

·         wymogi higieny osobistej związane z wykonywanymi czynnościami,

·         względy wynikających z obowiązku przestrzegania wymogów sanitarnych.

Uwaga!
Dostarczone pracownikowi środki higieny osobistej są własnością pracodawcy i powinny być użytkowane wyłącznie w zakładzie pracy.

Grupy pracowników
Kierując się powyższymi kryteriami wyróżnia się grupy pracowników zróżnicowane ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i towarzyszący jej poziom zbrudzenia. I tak, są to grupy pracowników:

·         którym powinno się umożliwić kilkakrotne w ciągu dnia pracy umycie nieznacznie zabrudzonych rąk, przemycie twarzy - są to pracownicy na stanowiskach nierobotniczych, w szczególności:

o        administracyjno-biurowi,

o        techniczno-inżynieryjni poza działami produkcyjnymi (nie narażeni na znaczne zabrudzenie ciała),

o        ochrony osób i mienia,

o        zatrudnieni jako portierzy itp.;

·         u których zachodzi konieczność usunięcia brudu łatwo zmywalnego z nieosłoniętych części ciała - są to na przykład rewidenci w środkach komunikacji miejskiej i międzymiastowej czy pracownicy w zatrudnieni w budownictwie, jak:

o        sztukatorzy,

o        murarze,

o        posadzkarze,

o        malarze,

o        cieśle,

o        stolarze,

o        dekarze,

o        betoniarze,

o        zbrojarze
i ich pomocnicy;

·         u których zachodzi konieczność kilkakrotnego starannego mycia rąk w czasie pracy - z uwagi na wymagania produkcji lub przepisów sanitarnych albo potrzeby mycia rąk i twarzy z brudu przylegającego do ciała - są to na przykład pracownicy zatrudnieni przy obsłudze obrabiarek do metalu, jak:

o        tokarze,

o        frezerzy,

o        ślusarze narzędziowi
i inni, jak na przykład:

o        spawacze,

o        kierowcy pojazdów w transporcie i komunikacji samochodowej,

o        lakiernicy,

o        piekarze,

o        cukiernicy,

o        pracownicy zakładów gastronomicznych i żywienia zbiorowego;

·         u których zachodzi konieczność mycia rąk, twarzy i kończyn dolnych z brudu silnie przylegającego do skóry oraz pracownicy, u których zachodzi konieczność częstego mycia rąk z uwagi na stałe narażenie na stykanie się z substancjami trującymi lub szczególne wymagania związane z wykonywanymi czynnościami - są to na przykład:

o        pracownicy zatrudnieni przy przygotowaniu i układaniu mieszanek asfaltów drogowych, lakiernicy natryskowi,

o        pracownicy impregnujący drewno,

o        wulkanizatorzy wyrobów z gumy (na gorąco),

o        pracownicy warsztatowi i monterzy mechaniki pojazdowej,

o        pracownicy zaprawiający ziarno fungicydami,

o        pracownicy zatrudnieni przy rozpylaniu środków ochrony roślin,

o        pracownicy zatrudnieni przy konfekcjonowaniu lub wydawaniu nieopakowanych artykułów spożywczych;

·         u których zachodzi konieczność mycia górnej części ciała - z uwagi na duży stopień zabrudzenia - lub mycia całego ciała - z brudu pochodzącego z substancji łatwo zmywalnych - są to na przykład pracownicy zatrudnieni przy:

o        obsłudze urządzeń w studzienkach i kanałach ściekowych,

o        czyszczeniu i rozbiórce maszyn oraz urządzeń technicznych (silników, przekładni, kotłów),

o        czyszczeniu konstrukcji stalowych z rdzy i farby,

o        malowaniu farbą miniową,

o        produkcji i konfekcjonowaniu środków ochrony roślin i inni;

·         u których zachodzi konieczność mycia całego ciała z uwagi na bardzo duży stopień zabrudzenia lub stykania się z substancjami trującymi - są to na przykład pracownicy:

o        wykonujący prace przy czyszczeniu zbiorników i cystern do przewozu mocnych kwasów oraz paliw,

o        stykający się z silnymi truciznami (związkami arsenu, rtęcią, chromem),

o        zatrudnieni przy obsłudze urządzeń technicznych w kotłowniach technologicznych i centralnego ogrzewania opalanych stałym paliwem,

o        zatrudnieni przy produkcji wyrobów bitumicznych i asfaltowych,

o        zatrudnieni przy produkcji barwników anilinowych i siarkowych,

o        zatrudnieni w zakładach utylizacji.

Uwaga!
Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu zatrudniania przy pracach z truciznami i robotach impregnacyjnych pracowników ze schorzeniami skóry, skaleczeniami, zadrapaniami lub ranami.

Co sprzyja zmniejszeniu zapotrzebowania na środki higieny osobistej?
Czynnikami sprzyjającymi zmniejszeniu zapotrzebowania na środki higieny osobistej są przed wszystkim:

·         hermetyzacja procesów produkcyjnych,

·         dbałość o warunki mikroklimatu,

·         dbałość o stan higieniczny pomieszczeń pracy.

Uwaga!
W miejsce wydawania w naturze środków higieny osobistej pracodawca może udostępnić pracownikom, w pomieszczeniach umywalni czy przedsionkach kabin ustępów, korzystanie z dozowników z mydłem w płynie lub innego typu i urządzeń do wydania ręczników papierowych bądź suszarek do rąk z nawiewem ciepłego powietrza.

Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Grupy pracowników, którym przysługują środki higieny osobistej

Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie zawsze oznacza takie samo działanie. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy starania pracodawcy mogą się różnić. Nie wszystkim pracownikom trzeba np. zapewniać środki higieny osobistej. W niektórych zaś przypadkach taki obowiązek musi być rygorystycznie przestrzegany.

 

Co do zasady wyróżnia się grupy pracowników zróżnicowane ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i towarzyszący jej poziom zbrudzenia. I tak, są to grupy pracowników:

 

·         którym powinno się umożliwić kilkakrotne w ciągu dnia pracy umycie nieznacznie zabrudzonych rąk, przemycie twarzy - są to pracownicy na stanowiskach nierobotniczych,

·         u których zachodzi konieczność usunięcia brudu łatwo zmywalnego z nieosłoniętych części ciała - są to na przykład rewidenci w środkach komunikacji miejskiej i międzymiastowej czy pracownicy w zatrudnieni w budownictwie,

·         u których zachodzi konieczność kilkakrotnego starannego mycia rąk w czasie pracy - z uwagi na wymagania produkcji lub przepisów sanitarnych albo potrzeby mycia rąk i twarzy z brudu przylegającego do ciała,

·         u których zachodzi konieczność mycia rąk, twarzy i kończyn dolnych z brudu silnie przylegającego do skóry oraz pracownicy, u których zachodzi konieczność częstego mycia rąk z uwagi na stałe narażenie na stykanie się z substancjami trującymi lub szczególne wymagania związane z wykonywanymi czynnościami,

·         u których zachodzi konieczność mycia górnej części ciała - z uwagi na duży stopień zabrudzenia - lub całego ciała - z brudu pochodzącego z substancji łatwo zmywalnych,

·         u których zachodzi konieczność mycia całego ciała z uwagi na bardzo duży stopień zabrudzenia lub stykania się z substancjami trującymi.

Uwaga!

Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu zatrudniania przy pracach z truciznami i robotach impregnacyjnych pracowników ze schorzeniami skóry, z skaleczeniami, z zadrapaniami czy z ranami.

Co sprzyja zmniejszeniu zapotrzebowania na środki higieny osobistej?

Czynnikami sprzyjającymi zmniejszeniu zapotrzebowania na środki higieny osobistej są przed wszystkim hermetyzacja procesów produkcyjnych, dbałość o warunki mikroklimatu oraz dbałość o stan higieniczny pomieszczeń pracy.

Pamiętaj!

W miejsce wydawania środków higieny osobistej w naturze pracodawca może udostępnić pracownikom, w pomieszczeniach umywalni czy przedsionkach kabin ustępów, korzystanie z dozowników z mydłem w płynie lub innego typu i urządzeń do wydania ręczników papierowych bądź suszarek do rąk z nawiewem ciepłego powietrza.

·         Poleć znajomemu

·         Drukuj

·                      Obecnie 0.00/10

·         1

·         2

·         3

·         4

·         5

·         6

·         7

·         8

·         9

·         10

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin