ZATRUDNIENIE PO 50 ROKU ŻYCIA.doc

(39 KB) Pobierz

Zatrudnienie pracowników po 50 roku życia a składki na FP i FGŚP

Duża nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dokonana ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33) wprowadziła wiele zmian zarówno w przepisach tej ustawy, jak i w kilku innych aktach prawnych.

Ustawa zmieniająca ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku m.in. zwolniła płatników z konieczności opłacania składek na FP i FGŚP za osoby, które ukończyły określony wiek. Zwolnienie w zależności od wieku osoby zatrudnionej będzie stałe lub czasowe.

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie będą opłacać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia.

Warunkami wymaganymi do skorzystania ze zwolnienia jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę osoby bezrobotnej, która oprócz tego, że ukończyła 50 rok życia, to bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia przez ciągły okres co najmniej 30 dni pozostawała w rejestrze osób bezrobotnych. Zwolnienie to jest czasowe i obejmuje 12 miesięcy od dnia zatrudnienia, które nastąpi po 30 czerwca br.

W zakresie składek

na FP i FGŚP wprowadzono także stałe zwolnienie, które obowiązywać będzie od 1 lipca 2009 r. (art. 40 ustawy nowelizującej). Pracodawca nie będzie opłacał składek na FGŚP i FP za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.

Od tego dnia składki na Fundusz Pracy należy opłacać wyłącznie za osoby, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Odnosi się to m.in. do:

·         pozostających w stosunku pracy lub stosunku służbowym,

·         wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą,

·         wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług

·         , do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz za osoby z nimi współpracujące.

·                    Jest to już kolejne zwolnienie z konieczności opłacania składek na FP i FGŚP dotyczące poszczególnych grup pracowników. Od 1 stycznia br. zwolniono bowiem pracodawców z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z tegoż urlopu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin