Jak dochodzić odszkodowania od właściciela budynku w przypadku zaistnienia wypadku przy pracy.doc

(32 KB) Pobierz

Jak dochodzić odszkodowania od właściciela budynku w przypadku zaistnienia wypadku przy pracy?


Proszę o informację, jak mogę zwrócić się do właściciela budynku, w którym pracuję, (nie chciałabym od razu wchodzić na drogę sądową) o wypłatę odszkodowania z powodu wypadku którego skutkiem była złamana noga?

noga w gipsie

%copy; FotoChannels / Glow Images


Nie zalecam ani polubownej ani sądowej drogi dochodzenia roszczenia od właściciela budynku.


Skoro zdarzenie wypadkowe miało miejsce w budynku, w którym Pani wykonuje pracę domniemywam, że zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.

Pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy oprócz świadczeń określonych ustawą wypadkową może w drodze postępowania sądowego domagać się do pracodawcy przyznania świadczeń uzupełniających oraz odpowiedniej kwoty pieniężnej z tytułu doznanej krzywdy tytułem zadośćuczynienia.


Występując z powództwem, w postępowaniu sądowym, nie może się Pani powołać jedynie na fakt wypadku przy pracy, który stwierdzony został protokołem powypadkowym. Konieczne jest wykazanie przesłanek prawnych odpowiedzialności odszkodowawczej ciążącej na pracodawcy odpowiedzialności z tytułu:

·                      czynu niedozwolonego,

·                      poniesionej szkody (uszczerbek na zdrowiu),

·                      związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem będącym wypadkiem przy pracy a powstaniem szkody.


O ile pracodawca uzna za stosowne będzie mógł dochodzić od właściciela budynku ewentualnych roszczeń regresowych w drodze postępowania sądowego.


Podstawa prawna

art. 415, art. 444-446 Kodeksu cywilnego

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin