Europa - środowisko i zmiany.doc

(45 KB) Pobierz

Środowisko przyrodnicze Europy i zmiany w nim zachodzące

 

Konspekt lekcji z geografii dla klasy II gimnazjum.

Cele lekcji:

- wymienia g³ówne cechy œrodowiska przyrodniczego Europy

- wskazuje na mapie zasiêg i obszar omówionych zagadnieñ przyrodniczych

- na podstawie analizy map tematycznych wyci¹ga wnioski dotycz¹ce zró¿nicowania zjawisk

przyrodniczych

- opisuje zale¿noœci miêdzy elementami œrodowiska przyrodniczego Europ y

Metody i formy pracy:

- prezentacja

- twórcze rozwi¹zywanie problemów

- metoda poszukiwawcza

- praca z atlasem i map¹ œcienn¹

- praca w zespole

- praca z klas¹

- praca indywidualna

Πrodki dydaktyczne:

- atlasy

- map y œcienne

- kontury Europ y dla ka¿dego ucznia

- podrêcznik i zeszyt æwiczeñ

Przebieg lekcji:

Czynnoœci

Metody Formy Materia³y Uwagi

nauczyciela

i uczniów

zapoznanie uczniów

praca z klas¹

z tematem lekcji

podzia³ klasy na grupy

poszukiwawcza praca

za³¹cznik

nauczyciel czuwa

i przydzielanie ka¿dej

zespo³owa

nr 1,

nad poprawnoœ ci¹

grupie zadañ.

mapa

wykonywan ych

Uczniowie zapoznaj¹

konturowa

zadañ

siê

Europy,

z problematyk¹ zadañ

atlasy,

i opracowuj¹ je.

podrêcznik

prezentacja

prezentacja,

praca atlasem

mapa

W prezentacji

przydzielon ych zadañ

twórcze

i z map¹

konturowa

mo¿e braæ udzia³

przez poszczególne

rozwi¹zywanie

œcienn¹,

Europy,

ca³a grupa, gdzie

grupy

problemów

praca

nastêpuje podzia³

i wyci¹gniêcie

pojedynczych

zadañ:

wniosków:

grup,

- pokaz na

I – Po³o¿enie i linia

praca

mapach œ ciennych

 


brzegowa Europy

indywidualna  - krótki opis lub

II – Zró¿nicowanie

charakter ystyka

rzeŸby terenu

poszczególnych

III – Zró¿nicowanie

zagadnieñ

wód

- wnioski

powierzchniowych

do zapisania

IV – Strefy

w zeszycie

klimatyczne Europy

V – Uk³ad roœlinnoœci

w Europie

pozostali uczniowie

nanosz¹ podawane

elementy przyrodnicze

Europy na mapki

konturowe i zapisuj¹

wnioski w zeszytach

podsumowanie lekcji

praca z klas¹  æwiczenia nauczyciel

i zadanie pracy

sprawdza pracê

domowej: wklejenie

na lekcji

mapek do zeszytu oraz

poszczególnych

pisemna odpowiedŸ na

uczniów

pytanie- Które

z wymienionych

elementów

przyrodniczych maj¹

najwiêkszy wp³yw na

kszta³towanie

pozosta³ych

Za³¹cznik nr 1

GRUPA I

Charakterystyka po³o¿enia i linii brzegowej Europy

1. Okreœl po³o¿enie Europy na mapie œwiata.

2. Jak scharakteryzujesz liniê brzegow¹.

3. Na mapie œwiata poka¿ granicê pomiêdzy Europ¹ i Azj¹.

4. Poka¿ na mapie fizycznej Europy:

- wysp y

- pó³wyspy

- zatoki

- morza

nale¿¹ce do Europ y.

 


GRUPA II

Zró¿nicowanie rzeŸby terenu Europy

1. Bior¹c pod uwagê ukszta³towanie powierzchni Europy, do jakiego typu kontynentów j¹

zaliczysz?

2. Na mapie œciennej Europy poka¿ rozmieszczenie terenów nizinnych, wy¿ynnyc h

i górskich.

3. Zaznacz na mapie konturowej najwiêksze obszary nizinne, depresyjne, wy¿ynne i górskie.

GRUPA III

Zró¿nicowanie wód powierzchniowych Europy

1. Okreœl wielkoœæ i rozmieszczenie sieci rzecznej Europy.

2. Poka¿ na mapie fizycznej Europy najwiêksze jeziora i okreœl ich pochodzenie.

3. Jaka jest geneza powstania pojezierzy?

4. Opisz na mapie konturowej:

- najwiêksze reki

- jeziora

- zlewiska

GRUPA IV

Strefy klimatyczne Europy

1. W jakich strefach klimatycznych le¿y Europa?

2. Jakie typy klimatów dominuj¹ w Europie?

3. Co wp³ywa na zmiennoœæ klimatyczn¹ w Europie?

4. Zaznacz na mapie konturowej zasiêg stref klimatycznych.

GRUPA V

Uk³ad roœlinnoœci w Europie

1. Jak przebiega uk³ad roœlinnoœci na kontynencie?

2. Co jest przyczyn¹ takiego uk³adu?

3. Krótko scharakteryzuj poszczególne typ y roœlinnoœci w Europie.

Opracowanie: Ma³gorzata ¯ uchowska

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin