Patynowanie.docx

(158 KB) Pobierz

Patynowanie monet miedzianych

Artykuł ten powstał po to aby pokazać jak poprawić wygląd monet, które celowo, czy też w sposób niezamierzony zostały pozbawione naturalnej patyny. Szczególnie brzydko wygląda to w przypadku monet miedzianych. Efekt błyszczącej klamki nie razi chyba tylko płci pięknej:). Na szczęście na taki stan rzeczy jest metoda i mimo wielu przeciwników patynowania, ja swoje świecidełka bardzo chętnie postarzam.

Do przygotowania pasty do patynowania będziemy potrzebowali jedynie wazeliny kosmetycznej (do nabycia w drogerii lub aptece) oraz siarki (swoją również nabyłem poprzez aptekę)
Obydwa składniki mieszamy dokładnie w stosunku 5 części wazeliny na 1 część siarki i to w sumie tyle jeśli chodzi o recepturę.

Tak przygotowaną pastę nakładamy cienką warstwą na monetkę.
czyszczenie
Następny krok zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy uzyskać czarną patynę należy pamiętać, aby najpierw usunąć z jej powierzchni tlenki, które na pewno powstały, jeśli monetka po czyszczeniu poleżała kilka dni. Możemy tego dokonać przecierając w palcach pastą do zębów lub traktując ponownie jakąś chemią do czyszczenia.
Jeżeli chcemy uzyskać brązową patynę, pozostawiamy świeżo wyczyszczoną monetkę, aby troche ściemniała i dopiero wtedy patynujemy. Czasem udaje się uzyskać taki efekt jeśli patynujemy świeżo wyczyszczoną monetę bardzo krótko.

Monetkę pozostawiamy na 10 - 60 min po czym dokładnie myjemy aby usunąć resztki pasty. Aby uwidocznić wszystkie szczegóły rysunku monety przecieramy ją polerką do paznokci.
czyszczenie
W ten sposób tło pozostanie spatynowane a przetarty rysunek nabierze ładnego wyglądu. Czasem trudno jest wydobyć wszystkie szczegóły rysunku podczas polerowania, a przetarciu ulega również tło. W takim wypadku konieczne jest punktowe nakładanie patyny w obrębie tła na uprzednio wykonaną przecierkę całej monety. Odsłonięte fragmenty monety (rysunek, krawędzie), są podatne na działanie atmosfery, więc aby zabezpieczyć je przed utlenianiem i niekorzystnym wpływem środowiska, pokrywamy monetę woskiem. Dzięki wszystkim zabiegom, mamy odrestaurowaną monetkę z ładną brązową lub czarną patyną.

Poniżej efekty:

http://www.zbieraniemonet.za.pl/images/patynowaniesappm.jpg

Grosz SAP przed patynowaniem

http://www.zbieraniemonet.za.pl/images/patynowaniesapm.jpg

Grosz SAP po patynowaniu

http://www.zbieraniemonet.za.pl/images/patynowanieborpm.jpg

Boratynka przed patynowaniem

http://www.zbieraniemonet.za.pl/images/patynowanieborm.jpg

Boratynka po patynowaniu

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin