konspekty na terapie (1).odt

(39 KB) Pobierz

zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego

Konspekt

 

Temat zajęć: „Nasza choinka I”- Usprawnienie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej

Imię ucznia: Tomek

Klasa: I

Prowadząca: Katarzyna Hermanowska

Termin zajęć:

Czas zajęć: 45 min

Cele ogólne: Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie

- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty

- poprawnie rozpoznawać litery według ich wielkości, kształtu oraz osi pionowej i poziomej

- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku

- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca

- ułożyć kompozycję z figur geometrycznych według wzoru

- uważnie słuchać oraz zgodnie współpracować

 

Metody:

- asymilacyjne: pogadanka

- praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych

- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne

 

Formy:

- indywidualna praca z dzieckiem

- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach

 

Środki i materiał dydaktyczny:

- materiał wzrokowy konkretny ( ilustracje wspomagające zapamiętywanie liter, figury geometryczne foremne) oraz abstrakcyjny (litery)

- karta pracy

- gra „Mozaika”

- kredki

- klocki

 

Przebieg:

 

1.      Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Krótka rozmowa o tym co się działo dziś w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.

2.      Obrysowywanie dłoni. Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała. Dostrzeżenie, która ręka jest prawa, a która lewa. Uświadomienie sobie jak trudno jest rysować ręką, którą nie piszemy.

3.      Rysowanie po śladzie choinki bez odrywania narzędzia pisarskiego od kartki. Pokolorowanie choinki, zakreskowanie bombek według wskazań nauczyciela, dorysowanie prezentów.

4.      Prezentacja obrazków przedstawiających literę „b” i „d”. Brzuszki literek tworzą obrazek ułatwiający zapamiętanie kształtu litery. Brzuszek „b” wygląda jak buda, brzuszek „d” jak domek.

5.      Gra językowa, polegająca na podaniu jak największej ilości słów na literę „b” i „p”. Uczeń oraz nauczyciel podają po jednym słowie. Słowa nie mogą się powtarzać, ale mogą być tworzone rodziny wyrazowe.

  1. „Mozaiki geometryczne”- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej -układanie kompozycji z figur geometrycznych według podanego wzoru.

7.      Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.

zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego

Konspekt

 

Temat zajęć: „Święty Mikołaj”-  Usprawnienie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej

Imię ucznia: Tomek

Klasa: I

Prowadząca: Katarzyna Hermanowska

Termin zajęć:

Czas zajęć: 45 min

Cele ogólne: Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie

- starannie rysować, pisać oraz kreślić wymagane kształty

- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku

- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca

- rozumie pojęcie legenda

- stosuje dłuższe wypowiedzi

- konstruuje złożone zdania uzasadniające jego decyzje

 

Metody:

- asymilacyjne: opis, pogadanka

- praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych

- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne

- działania językowego: wyjaśnienie pisowni wyrazów, pamięciowe ćwiczenie zapisu wyrazów.

 

Formy:

- indywidualna praca z dzieckiem

- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach

 

Środki i materiał dydaktyczny:

- materiał wzrokowy konkretny (ilustracja przedstawiająca postać Świętego Mikołaja)

- zeszyt ucznia

- kredki

- plastelina

- gra dydaktyczna „Bystre oczko”

- rozsypanka wyrazowa

 

Przebieg:

 

1.      Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Krótka rozmowa o tym co się dziś działo w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.

2.      Krótka pogadanka na temat Świętego Mikołaja. Poinformowanie ucznia, kim był pierwowzór współczesnego Mikołaja, jak wyglądał i skąd pochodził. Podkreślanie faktu, że dobroczynność Mikołaja z Miry jest legendą, więc nie wiadomo czy w ogóle miała ona miejsce. Krótkie wyjaśnienie uczniowi czym jest legenda.

3.      Kolorowanie obrazka przedstawiającego Świętego Mikołaja. Wykonanie z plasteliny cienkich wałeczków i naklejenie ich na kontury pokolorowanej postaci. Następnie wyklejenie guzika od płaszcza i pompona od czapki.

4.      Wybranie przez ucznia nazw przedmiotów (zapisanych pismem pisanym), które chciał by otrzymać pod choinką.

5.                   Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej za pomocą gry „Bystre oczko”.

6.                   Doskonalenie pisowni litery „A” „a” w zeszycie ucznia.

7.                   Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.

 

zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7-letniego

Konspekt

 

Temat zajęć: „Nasza choinka II”-  Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej

Imię ucznia: Tomek

Klasa: I

Prowadząca: Katarzyna Hermanowska

Termin zajęć:

Czas zajęć: 45 min

Cele ogólne: Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie

- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty

- poprawnie rozpoznawać litery według ich wielkości, kształtu oraz osi pionowej i poziomej

- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku

- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca

- uważnie słuchać czytany tekst, a następnie dokonać streszczenia tekstu

- poprawnie korzystać z nożyczek

 

Metody:

-asymilacyjne: opis, praca z książką.

-praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych

-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne

 

Formy:

- indywidualna praca z dzieckiem

- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach

 

Środki i materiał dydaktyczny:

- materiał wzrokowy konkretny (ilustracje wspomagające zapamiętywanie liter) oraz abstrakcyjny (litery)

- karta pracy

- zeszyt ucznia

- tekst legendy o choince.

- nożyczki odpowiednie dla dzieci leworęcznych

- kolorowy papier

- duży kawałek zielonego brystolu

- dziurkacze

- gra „Memo”

 

Przebieg:

1.      Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Krótka rozmowa o tym co się dziś działo w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.

2.      Przeczytanie przez nauczyciela krótkiego opowiadania o choince. Poproszenie ucznia by streścił własnymi słowami opowiadanie. Zwrócenie uwagi by uczeń konstruował poprawne zdania i nie nadużywał spójników.

3.      Wycinanie dwóch choinek narysowanych na zielonym brystolu, a następnie odpowiednie ich nacięcie i złożenie, tak by utworzyły stojącą jedną choinkę. Rysowanie na choince łańcucha i bombek, wykonanie części ozdób za pomocą dziurkacza.

4.      Praca z kartą pracy. Rysowanie po linii bez oderwania ręki od kartki. Kolorowanie bombek

5.      Doskonalenie pisowni litery. „B” i „b” w zeszycie ucznia.

6.      Ćwiczenie pamięci wzrokowej za pomocą gry „Memo”.

7.                   Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.

 

 

zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7-letniego

Konspekt

 

Temat zajęć: „Konstruowanie wagi”-  Rozwijanie umiejętności matematycznych i sprawności manualnej

Imię ucznia: Tomek

Klasa: I

Prowadząca: Katarzyna Hermanowska

Termin zajęć:

Czas zajęć: 45 min

Cele ogólne: Usprawnianie sprawności manualnych i rozwijanie umiejętności matematycznych.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- prawidłowo trzymać nożyczki

- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty

- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku

- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca

- rozumie pojęcia więcej, mniej, tyle samo

- powiedzieć kiedy coś jest lżejsze, cięższe, waży tyle samo

- umie liczyć na konkretach do 20

- umie dodawać i odejmować na konkretach w zakresie 20

- poprawnie korzystać z nożyczek

- skonstruować prostą wagę według wskazań nauczyciela

 

Metody:

- asymilacyjne: opis, pogadanka.

- praktyczne: ćwiczeń,

- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne

 

Formy:

- indywidualna praca z dzieckiem

- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach

 

Środki i materiał dydaktyczny:

- karta praca

- odpowiednie nożyczki dla dziecka leworęcznego

- wieszak na ubrania

- dwa plastikowe kubki

- sznurek

- dwadzieścia szklanych kulek, o jednakowej wadze

- wycięty z papieru alfabet

 

Przebieg:

1.      Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Rozmowa o tym jak dziecko spędziło weekend. Uzyskanie odpowiedzi jaki sposób odpoczynku preferuje: czynny czy bierny.

2.      Konstruowanie wagi według wskazań nauczyciela. Wykonanie przez ucznia dwóch dziurek w każdym kubku. Przewleczenie nitki przez kubki. Zawieszenie powstałych szalek na wieszaku.

3.      Przeliczenie przez ucznia przyniesionych przez nauczycielkę kulek. Podział kulek na dwa równe zbiory. Ćwiczenie określeń tyle samo, mniej, więcej. Ćwiczeni dodawanie i odejmowania na konkretach. Ważenie kulek w skonstruowanej przez ucznia wadze. Próba ważenia 10 piór i 10 szklanych kulek. Rozmowa na temat wyników eksperymentu.

4.      Doskonalenie pisowni litery. „C” i „c” w zeszycie ucznia.

5.      Układanie z alfabetu prostych słów. Zwiększanie trudności podając pary wyrazów o podobnym brzmieniu kosa- koza, kasza- kasa, Basia- bazia itd.

6.      Podziękowanie uczniowi za wytrwałą prace, podkreślenie samodzielnego wykonania wagi.

zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego

Konspekt

 

Temat zajęć: „Łańcuch na choinkę”-  Rozwijanie sprawności manualnej i twórczego myślenia

Imię ucznia: Tomek

Klasa: I

Prowadząca: Katarzyna Hermanowska

Termin zajęć:

Czas zajęć: 45 min

Cele ogólne: Rozwijanie sprawności manualnej i twórczego myślenia

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie

- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty

- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku

- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca

- uważnie słuchać oraz zgodnie współpracować

- poprawnie korzystać z nożyczek

 

Metody:

- asymilacyjne: opis, pogadanka.

- praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych

- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne, giełda pomysłów

 

Formy:

- indywidualna praca z dzieckiem

- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach

 

Środki i materiał dydaktyczny:

- karta pracy

- nożyczki odpowiednie dla dzieci leworęcznych

- kolorowy papier

- klej

- pudełko po zapałkach

 

Przebieg:

 

1.      Przywitanie ucznia. Rozmowa na temat dzisiejszych sukcesów i porażek ucznia. Podkreślenie osiągnięć ucznia w celu poprawy samooceny.

2.      Wykonanie prostego łańcucha na choinkę. Wycinanie paseczków z kolorowego papieru. Polecenie uczniowi by sklejał paski tak aby utworzyły zazębiające się obręcze. Wyznaczenie dziecku „rytmu” kolorów, według którego należy tworzyć łańcuch. np. zielony- żółty- zielony- czerwony itd.

3.      Oklejenie pudełek po zapałkach kolorowym papierem tak aby wyglądał jak malutki prezent. Polecenie uczniowi by wymyślił jak najwięcej przedmiotów mogących się zmieścić do tego pudełka. W razie problemów, pomoc w generowaniu pomysłów. Podawanie słów, które są nowe dla dziecka albo rzadko używane w celu poszerzenia biernego słownika. Następnie podzielenie wypisanych przedmiotów na te, które nadają się na prezent i na te, które się nie nadają.

4.      Praca z kartą pracy.

5.      Doskonalenie pisowni litery „D” i „d”. Podkreślenie różnicy między literą „b” i „d”. Uświadomienie uczniowi, że zapisywane przez niego litery wyglądają coraz ładniej.

6.      Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej za pomocą gry „Patyczki”. Układanie obrazka według wzoru.

7.      Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.

zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego

Konspekt

 

Temat zajęć: „Moje ciało”-  Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała

Imię ucznia: Tomek

Klasa: I

Prowadząca: Katarzyna Hermanowska

Termin zajęć:

Czas zajęć: 45 min

Cel ogólny: Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- poprawnie wskazać, która ręka jest prawa, a która lewa

- wskazać, którą ręką pisze, je, maluje

- wskazać co jest na prawo od niego, co jest na lewo

- poprawnie nazywać części własnego ciała.

- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie

- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty

 

Metody:

-asymilacyjne: opis, pogadanka.

-praktyczne: metody ćwiczebne

-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin