Żylaki-leczenie.doc

(168 KB) Pobierz
Żylaki

Żylaki



Niewydolne  żyły   nie    w  stanie    odprowadzać   krwi  w  górę,  ku   sercu.   Zalega  ona w naczyniach, coraz bardziej je poszerzając. Tworzą się żylaki. Usuwanie ich odbywać się może za pomocą skleroterapii kompresyjnej lub zabiegów chirurgicznych. Decydujące znaczenie ma tu wynik badania dopplerowskiego  wykonywanego podczas  pierwszej  wizyty w   Centrum  Flebologii.  Około  50%  pacjentów  podczas   tej  wizyty   usłyszy  wskazanie  do  nieoperacyjnego   usuwania   żylaków.   Nie   decyduje   o  tym  wielkość,  lecz   przyczyna ich powstania. Nieoperacyjne leczenie znajduje zastosowanie do tych zmian żylakowych, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych pni żylnych Czasami mimo uszkodzenia głównych pni żylnych (żyły odpiszczelowej lub odstrzałowej) można stosować skleroterapię kompresyjną. Dotyczy to tych przypadków, w których choroba nie rozwinęła się jeszcze  i  poszerzenie  żył nie jest  znaczne.  Nasi lekarze wykonują wtedy zabiegi nieoperacyjne pod kontrolą USG. Pozwala to precyzyjnie  obserwować  podawanie leku i czyni ten zabieg bezpiecznym.

Kiedy po badaniu dopplerowskim lekarz stwierdzi w Twoich nogach niewydolności zastawek w obrębie ujść głównych żył powierzchniowych i są one znacznie poszerzone, jedynie zbieg operacyjny może usunąć żylaki. Stosowanie w takich przypadkach skleroterapii kompresyjnej może zakończyć się rekanalizacją żył poddanych zbiegowi i nawrotem choroby. W efekcie żylaki nie znikną, a nawet tworzą się nowe.

Centrum Flebologii wykonuje zabiegi  operacyjne  w  warunkach  kliniki jednego dnia , co  oznacza,  że pacjent po zabiegu o własnych siłach wraca do domu. Możliwe jest to dzięki technice znieczulenia miejscowego. Znieczulenie to jest znaną techniką stosowaną np. w stomatologii. Pozwala uruchomić pacjenta już po dwóch godzinach od zabiegu, co ma ogromne znaczenie przeciwzakrzepowe. Jeśli możesz wcześniej rozpocząć chodzenie jesteś najskuteczniej chroniona przed groźnymi powikłaniami pooperacyjnymi. Mimo, że metoda znieczulenia miejscowego jest  ekonomiczniejsza, bezpieczniejsza  i  niebolesna,  niestety nie jest jeszcze  zbyt  popularna, choć w wielu przypadkach mogłaby zaoszczędzić pacjentom niepotrzebnego stresu. Technika znieczulenia powoduje także, że znikoma liczba pacjentów nie jest kwalifikowana do zabiegu.

Lekarz  wykonuje  na  ogół  dwa   cięcia:  jedno  w  pachwinie  (w  przypadku  niewydolności  żyły  odpiszczelowej) lub pod kolanem (w przypadku niewydolności żyły odstrzałkowej), drugie - nad kostką lub w połowie łydki. Niewydolna żyła jest usuwana, a połączone z nią mniejsze - podwiązywane. Pozostałe żylaki chirurg wyjmuje specjalnymi haczykami. Najmniejsze nacięcia - długości  około 1-2 milimetrów - pozostają  bez  szwów.  Na  większe - w pachwinie lub pod kolanem - zakładane są samowchłanialne szwy wewnętrzne. Nie ma więc zdejmowania szwów po zabiegach. Technika ta daje świetne efekty kosmetyczne. Po roku ślady po interwencji są praktycznie niewidoczne.

Zabieg trwa około godziny. Po jego skończeniu na Twoją nogę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa, której nie można zdejmować do dnia wizyty kontrolnej. Leżysz w sali pooperacyjnej około 2 godzin po zabiegu. Kiedy  ustąpi znieczulenie, wracasz do domu.  Podczas jednego zabiegu chirurg zazwyczaj usuwa żylaki jednej nogi.

W Centrum Flebologii zespół operacyjny to 5 osób: 2 lekarzy oraz 3 pielęgniarzy.

Głównym  zaleceniem  po  zabiegu    spacery. Należy unikać zbyt długiego stania i siedzenia z opuszczonymi nogami. Otrzymujesz zwolnienie lekarskie od  zajęć  zawodowych  na  około 7 dni. Prawdopodobnie obędziesz się bez środków przeciwbólowych. Na ewentualne  dolegliwości wystarcza  Paracetamol  lub  inne   środki  dostępne bez recepty.

Po 5-6 dniach  od  zabiegu przychodzisz  do  Centrum Flebologii na zdjęcie opatrunku. Lekarz zaleca smarowanie nogi maściami i żelami, które przyśpieszają wchłanianie krwiaków powstałych po zabiegu. Zaleconą masz wizytę kontrolną po 2 miesiącach od wykonania zabiegu. Podczas  niej  ponownie  wykonywane jest badanie dopplerowskie,  które   sprawdza,   czy krążenie   żylne   funkcjonuje   prawidłowo.   Wtedy  też  zapada   decyzja o następowej skleroterapii. W jej wyniku usuwane są defekty kosmetyczne, czyli zamykane są drobne naczynia, których usunięcie za pomocą skalpela pozostawiłoby zbyt  dużo blizn.  Zamykane  także  zostają perforatory, których funkcjonalność jest nadal upośledzona mimo przeprowadzonego zabiegu operacyjnego.

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane przez zespół Centrum Flebologii zmierzają do:

 

·  eliminacji szans nawrotów,

·  poprawy efektu kosmetycznego,

·  minimalizacji urazowości zabiegu,

·  skrócenia czasu rekonwalescencji.

Przeciwwskazaniami do zabiegów operacyjnych są:

 

·  czynny proces zakrzepowy żył głęboki i ich niedrożność,

·  ciąża,

·  ostre choroby infekcyjne,

·  znaczne niedokrwienie kończyn,

·  znaczny obrzęk limfatyczny,

·  skaza krwotoczna.

Wiek absolutnie nie jest przeciwwskazaniem. W Centrum Flebologii zabiegowi operacyjnego poddała się 79 letnia pacjentka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flebologia (leczenie żylaków)

 

·  Kto powinien szczególnie uważać

·  Badanie żylaków

·  Kiedy należy operować

·  Leczenie żylaków

·  Profilaktyka

·  Przewodnik dla pacjentów z chorobani żył

·  Test na przewlekłą niewydolność żylną

Żylaków nie da się polubić. Gdy już się pojawią, sprawiają kłopot i na pewno nie dodają urody. To właśnie względy estetyczne są pierwszym czynnikiem mobilizującym kobiety do wizyty w gabinecie lekarskim. Nie zawsze obecność niebieskich żyłek pod powierzchnią skóry jest zapowiedzią żylaków, ale uwypuklenia na przebiegu żył świadczą już o ich pojawieniu się i potrzebie podjęcia leczenia. Żylaki są bowiem chorobą żył i nie leczone, poza dużym dyskomfortem, mogą prowadzić do groźnych powikłań: zakrzepowych zapaleń żył czy owrzodzeń podudzi.

Kto powinien szczególnie uważać

Choć chorują na żylaki zarówno kobiety jak i mężczyźni, z wielu powodów kobiety są bardziej narażone. Żylaki mogą pojawić się we wszystkich okresach zmian hormonalnych, w okresie klimakterium, a także w czasie ciąży.

Żylakom sprzyjają: - pigułka antykoncepcyjna, - leczenie hormonalne.

Dlatego poza opieką ginekologa czy endokrynologa warto zasięgnąć konsultacji flebologicznej. Właśnie lekarz flebolog może przeciwdziałać niekorzystnemu wpływowi takiej terapii na żyły. Wiele osób wskazuje większą podatność na powstawnie żylaków. Głównym powodem są obciążenia genetyczne. Przy takich zagrożeniach i obciążajacym trybie życia (mało ruchu, praca wymagająca długotrwałego siedzenia czy stania) szczególnego znaczenia nabiera profilaktyka i wczesna opieka medyczna. Prawda jest taka, że z reguły pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już zaawansowana.

Badanie żylaków

Aby rozpocząć właściwe leczenie, konieczna jest dokładna diagnostyka. Poza badaniem palpacyjnym (przez dotyk), wykonuje się coraz częściej badanie dopplerowski, - które jednoznacznie oceniają wydolność ukłdu żylnego. Jest to badanie nieinwazyjne, nie sprawiające badanemu żadnej przykrości, za to jest szybkie i precyzyjne. Na badanie można się zgłosić do wyspecjalizowanych placówek zajmujących się leczeniem żylaków (np.: w klinice Medicus w Warszawie).

Leczenie żylaków

Od zaawansowania choroby zależy wybór metody leczenia. Gdy mamy do czynienia z zagrożeniem pojawienia się żylaków, lekarz zaleca działanie profilaktyczne i leki zwiększające napięcie żył, poprawiające krążenie czy uszczelniające śródbłonek naczyń. Profilaktyką będzie też pozbycie się nadwagi, unikanie długotrwałego stania i siedzenia, noszenia rajstop czy pończoch przeciwżylakowych o zmiennym ucisku. Aby skutecznie pozbyć się już powstałych żylaków, stosuje się najczęściej leczenie chirurgiczne albo zabiegi nastrzykiwań.

Operacja chirirgiczna polegająca na usunięciu niewydolnej żyły metodą kriochirurgiczną, jest wciąż uważana za metodę najszybszybciej rozwiązującą problem, a często wręcz jedyną z możliwych np.: w przypadku niewydolności najwyżej położonych zastawek w obrębie głównych żył powierzchniowych - odpiszczelowej lub odstrzałowej. Sama operacja metodą kriochirurgii nie jest uciążliwa i może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych przy zastosowaniu znieczulenia przewodowego i miejscowego. Zabieg polega na wykonaniu dwóch cięć - jednego w pachwinie lub pod kolanem, drugiego nad kostką, a następnie, po wprowadzeniu sondy zamrażającej, na wyciągnięciu żyły. Pacjent już po dwóch godzinach od operacji może wrócić do domu. W miejscach usunięcia żył pojawiają się krwiaki, które powinny zniknąć w ciągu dwóch miesięcy. Najważniejsze przeciwwskazania do leczenia operacyjnego: to występujący czynny proces zakrzepowy żył głębokich oraz ich niedrożność, nie wykonuje się też operacji w okresie ciąży, w czasie ostrych chorób infekcyjnych, u osób ze skazą krwotoczną czy ze znacznym niedokrwieniem kończyn dolnych. Jeśli zmianom nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych pni żylnych w kończynach dolnych, można pozbyć się uciążliwego żylaka przy pomocy skleroterapii kompresyjnej. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do światła żylaków podrażniających ścianki naczynia żylnego. Wytwarzają się włókna firynowe, które doprowadzają do zrośnięcia światła żyły. Żylak zmienia się we włóknisty postronek, zostaje wyłączony z układu żylnego i z czasem zostaje wchłonięty, w przypadku niewielkich żyłek - w całości. Po zakończeniu zabiegu, który trwa 10 - 30 minut, konieczne jest założenie opatrunku uciskowego i utrzymanie go na nodze, ściśle według zaleceń lekarza (od 4 do 8 dni). Wstrzyknięcia są bezbolesne, zabieg składa się z kilku do kilkunastu wstrzyknięć. Na tej samej nodze likwidowanie kolejnych żylaków można rozpocząć po upływie 7 - 10 dni. Nastrzykiwanie uważane jest za zabieg mało uciążliwy i bezpieczny. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarza: odpowiednia porcja spacerów, noszenie opatrunku, unikanie długiego stania i siedzenia, czynny tryb życia.

Skleroterapia, do niedawna stosowana w Polsce niezwykle rzadko, dziś coraz powszechniejsza, jest wreszcie sposobem na pozbycie się pajączków na nogach, czyli defektu kosmetycznego polegającego na najdrobniejszych splotów żylnych znajdujących się tuż pod skórą i przybierających kształt sieci pajęczych. Ta dolegliwość traktowana raczej w kategoriach kosmetycznych uprzykrza życie wielu kobietom. Jak założyć krótszą spódnicę, rozebrać się na basenie, gdy nogi szpecą fioletowe zygzaki? W klinice Medicus właśnie z zastosowaniem skleroterapii kompresyjnej wiąże się duże nadzieje na zlikwidowanie problemu. Usuwania żylaków nie trzeba się bać. Już nie musisz iść na operację do szpitala, by się z nich wyleczyć. Wystarczy wizyta u specjalisty w gabinecie zabiegowym. Żylaki występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jeśli mieli je twoi rodzice prawdopodobieństwo, że i ty będziesz na nie cierpieć, wynosi ponad 90%. Pojawieniu się żylaków sprzyjają także: wysoki poziom estrogenów, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych (estrogeny zmniejszają elastyczność naczyń), nadwaga (utrudniony transport krwi w kierunku serca), praca siedząca lub stojąca (nie pracują mięśnie, które pomagają żyłom odprowadzać krew). Jeśli na nogach masz pajączki, powinien obejrzeć je lekarz Pajączki to drobne żylaki. Warto zgłosić się do flebologa (lekarza specjalizującego się w leczeniu żylaków kończyn dolnych) lub do chirurga naczyniowego. Rozległość zmian wykrywa nieinwazyjnie, bezboleśnie i krótko trwające badanie dopplerowskie. Lekarz prowadzi małą sondę po skórze, wzdłuż żył znajdujących się w nogach. Przepływ krwi w chorych żyłach daje efekt szumu inaczej brzmiącego niż w żyłach funkcjonujących prawidłowo.

Kiedy należy operować

W zdrowych żyłach krew płynie zawsze w górę dzięki zastawkom, które otwierają się tylko w jednym kierunku. Jeśli zastawki są uszkodzone, krew zaczyna się cofać. Decyzja o operacji zapada wtedy, gdy uszkodzone są zastawki przy górnym ujściu żył powierzchniowych (przebiegających pod skórą) do żył głębokich (w mięśniach). Operacja polega na przecięciu i usunięciu ("wyciągnięciu") uszkodzonej żyły z nogi. Usunięcie nawet dwóch żył: odpiszczelowej i odstrzałkowej nie powoduje żadnych zaburzeń w krążeniu. Poprawia za to dynamikę układu żylnego, a funkcję usuniętych żył przejmują żyły głębokie.

Profilaktyka

Naczynia wzmacniają: przeciwżylakowe pończochy, rajstopy, podkolanówki hamują rozwój żylaków. Stanowią one podporę dla mięśni i uciskają żyły, pomagając tym samym w usuwaniu zastojów krwi i obrzęków. leki np.:rutinoscorbin czy detralex, poprawiają napięcie ścian naczyń krwionośnych i w efekcie usprawniają przepływ krwi. Środki te nie cofają jednak choroby żylakowej, choć znacznie utrudniają jej rozwój.

Przewodnik dla pacjentów z chorobami żył

Krew płynąc przez tętnice dostarcza pożywienie komórkom, mięśniom i narządom wewnętrznym. Krew zawierająca zużyte produkty jest transportowana do serca i narządów detoksykacji poprzez żyły. Tylko gdy krążenie to jest sprawne - pozostajemy zdrowi.

Podczas siedzenia, stania i chodzenia krew w żyłach musi płynąć "w górę", w stronę serca. Problem tego transportu jest do opanowania przez zdrowe żyły z pomocą mięśni podudzi tzw. pompy mięśniowej. Jednakże u ludzi z chorobami żył prowadzi to do nadmiaru krwi w nogach.

Nadmiar krwi powoduje:

- żylaki
- obrzęki
- owrzodzenia podudzi
- niebezpieczeństwo zakrzepicy

Jak uniknąć nadmiaru krwi w nogach ?

- poprzez ruszanie mięśniami łydki (spacerowanie, ruszania stopami) krew w żyłach jest pompowana w kierunku serca. Ta czynność nazywana jest "pompą mięśniową".
- poprzez położenie nóg wyżej.
- poprzez noszenie medycznych, elastycznych wyrobów uciskowych lub bandaży uciskowych, które przez ucisk zewnętrzny zwiększają szybkość przepływu krwi do serca.

Chorzy mogą zastosować pewne zapobiegawcze kroki przeciw rozwojowi chorób żył i mogą pomóc lekarzowi w leczeniu choroby.

Oto 7 praktycznych porad.

Nr 1

Siedzenie i stanie przez długie okresy czasu jest złe. Lepiej jest leżeć z nogami położonymi wyżej lub żwawo maszerować.

Co należy robić:

zażywać więcej ruchu - chodzić na spacery, chodzić po schodach, nie korzystać z windy, gimnastykować się, pływać, jeździć na rowerze, a przede wszystkim uprawiać sporty, w których mięśnie nóg dużo pracują.

Nr 2

Ułatwić pracę pompy mięśniowej. Szczególnie wtedy, kiedy nie można uniknąć siedzenia i stania przez dłuższy okres czasu.

Co należy robić:

Częste ruszanie stopą do góry i do dołu wypompowuje krew z żył nóg. W pracy lub podczas długiej podróży samochodem, pociągiem lub samolotem należy od czasu do czasu pospacerować.

Nr 3

Stopy wyżej niż serce. Częste umieszczanie nóg powyżej poziomu serca powoduje odpływ krwi z żył nóg.

Należy:

podczas dnia kłaść nogi na taborecie, na biurku. W ciągu nocy podnieść tył łóżka lub położyć poduszki pod materacem (zalecana wysokość 15 cm).

Nr 4

Unikaj!

- nadmiernego ciepła
- słonecznej kąpieli
- poparzenia słonecznego nóg

Korzystne są codzienne chłodne prysznice nóg. Zaczynaj od stóp, potem zewnętrzna powierzchnia nóg, a na końcu wewnętrzna. Czynność tę wykonuj 2 razy dziennie po 15 sekund na każdą nogę.

Nr 5

Zwalczaj nadwagę. Nadmierna waga ciała jest obciążeniem dla serca, tętnic i żył.

Co należy robić:

odżywiaj się racjonalnie i zdrowo, w razie potrzeby przestrzegaj diety.

Nr 6

Używaj medycznych pończoch elastycznych. Regularnie, codziennie rano załóż medyczne elastyczne pończochy. Medyczne pończochy zakładaj szczególnie wtedy, gdy przepisze je lekarz, np.:

- po zakrzepicy,
- podczas ciąży,
- kiedy występują obrzęki podudzi
- kiedy pojawiają się żylaki nóg

Nr 7

Podczas leżenia w łóżku W szpitalu lub w domu - przedłużone leżenie w łóżku może doprowadzić do zakrzepicy (tworzenia się skrzepów krwi w żyłach) szczególnie u pacjentów z chorobami żył, ale także u ludzi ze zdrowymi żyłami.

Jak można ustrzec się zakrzepicy ?

- trzymać stopy wyżej serca
- ruszać nogami, często wykonywać okrężne ruch stopami, ruszać palcami jakby przy grze na pianinie
- głęboko oddychać w regularnych odstępach
- chorzy po zakrzepicy lub zatorze płuc powinni używać medyczne, elastyczne pończochy lub bandaże tak długo jak leżą w łóżku - w ciągu dnia i podczas nocy
- w przypadku wystąpienia nagłego bólu w łydce lub obrzęku podudzia należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.

W przypadku kiedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia owrzodzenia podudzi należy: unikać urazów skóry, uciskać podudzie bandażem, konsultować z lekarzem nawet małe, otwarte rany skóry podudzia

Test na przewlekłą niewydolność żylną

Pierwsze objawy złego krążenia krwi w nogach to wieczorny obrzęk i bóle. Zmierz obwód nóg w kostce ( tuż powyżej kostki) i pod kolanem (około 10cm poniżej zgięcia kolana) tuż po obudzeniu i kiedy się kładziesz spać. Mierz zawsze w tym samym miejscu. Zapisz pomiary. Im większa jest różnica pomiędzy obwodem rano a wieczorem, tym więcej uwagi musisz poświęcić swoim nogom. Najlepiej zgłoś się do specjalisty (flebologa)

Profilaktyka

- siedząc, nie zakładaj nogi na nogę. Założenie nogi na nogę działa jak opaska uciskowa, zwiększa ciśnienie krwi i w rezultacie prowadzi do obrzęku.
- ćwicz regularnie. Ruch to bardzo dobry sposób na pobudzenie krążenia krwi. Najlepsze są ćwiczenia nie obciążające nóg np. spacer. Aerobik i inne ćwiczenia siłowe mocno obciążające nogi nie są zalecane
- odpoczywaj z uniesionymi nogami. Spędzaj co najmniej 10 minut dziennie z nogami uniesionymi na wysokości 15cm powyżej poziomu serca. Połóż się na podłodze i oprzyj nogi o oparcie fotela albo o ścianę, poprawi to odpływ krwi z nóg do serca.
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin