Ćwiczenia rozluźniające.doc

(33 KB) Pobierz
Ćwiczenia rozluźniające

Ćwiczenia rozluźniające.

Ćwiczenia rozluźniające przyczyniają się do zmniejszenia napięcia mięśni poprzez określone ułożenie ciała lub poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów.

Celem tego rodzaju ćwiczeń jest świadome i kontrolowane umożliwienie zmniejszenia napięcia mięśniowego czyli rozluźnienia mięśni.

Zalecenia: ćwiczenia te potrzebne są przed rozpoczynaniem ćwiczeń leczniczych, a także w trakcie ich wykonywania. Jeżeli rozpoczniemy ćwiczenia mięśni bez wcześniejszego zmniejszenia napięcia mięśniowego możemy napotkać się z dużymi trudnościami, aby przeprowadzić wszelkie ćwiczenia. Ćwicząc napięte mięśnie spowodujemy ból, nastąpi odruch na rozciąganie, który będzie przyczyną wzmożonego napięcia mięśni

Sposób wykonania ćwiczeń:

I. Aby uzyskać rozluźnienie ogólne mięśni poprzez ćwiczenia musimy zacząć od wygodnego ułożenia ciała pacjenta w następujących pozycjach: leżenie przodem, tyłem, na boku, w pozycji półsiedzącej, siedzącej lub przez podwieszenie całego ciała. Rozluźnienie ogólne mięśni w pozycji leżącej tyłem uzyskamy układając ćwiczącego na materacu i podkładając mu pod kolana poduszkę. W pozycji zerowej stopy należy oprzeć podeszwami o woreczek z piaskiem, ramiona nieznacznie odwiedzone, zaś przedramiona położone w zgięciu na poduszkach.

Stosując pozycję siedzącą albo leżącą ważne jest, aby tułów i głowa miały odpowiednio wygodne oparcie.

W leżeniu przodem głowę spoczywającą na poduszce należy zwrócić w bok. Poduszki ułożone tak samo jak przy pozycji leżenia tyłem - to znaczy pod biodrami i brzuchem, jedną poduszkę należy podłożyć pod golenie, tak aby uzyskać ich zgięcie i ustawienie stóp w pozycji zerowej, a palcami stóp nie dotykać podłoża. Kończyny górne ułożyć w lekkim odwiedzeniu, przedramiona ugiąć, kończyny dolne leżące na podłożu nieznacznie skierować do środka.

W leżeniu na boku głowę kładziemy na poduszce, poduszki podkładamy również pod kończyny znajdujące się wyżej od podłoża. Kończyny dolne uginamy w stawie kolanowym i biodrowym tworząc kąt 30-40o, kończyny górne uginamy w stawie łokciowym i kolanowym.

Pozycja - podwieszenie całego ciała: Podwieszenie powoduje całkowite rozluźnienie mięśni całego ciała. Do tego celu stosuje się specjalne linki i podwieszki, które mocuje się do metalowej kraty bądź ramy. Czasami stosuje się podwieszanie na sprężynach w celu uzyskania lepszego komfortu ćwiczącego. Oddzielnie podwiesza się każdą część ciała: klatkę piersiową, głowę, miednicę oraz kończyny dolne (stawy kolanowe, stawy skokowe, stawy śródstopia) i kończyny górne (stawy łokciowe, stawy śródręcza).

Na ogólne rozluźnienie mięśni pacjenta wpływa w dużej mierze stworzenie odpowiedniej, miłej atmosfery. Polecenia należy podawać spokojnie, łagodnym tonem, bez pośpiechu. Ważne są przy tym ćwiczenia oddechowe, które należy wykonywać na początku i końcu, a także w trakcie ćwiczeń. Nie bez znaczenia jest również sposób ułożenia ćwiczącego w wygodnej pozycji ułatwiającej rozluźnienie mięśni. Dobre efekty daje relaksująca, cicha muzyka lub nagrania śpiewu ptaków, szumu morza.

II. W niektórych przypadkach ogólne rozluźnienie mięśni nie jest wymagane. Czasami konieczne jest uzyskanie rozluźnienia tylko w określonym miejscu np. w okolicy miednicy.

Rodzaje ćwiczeń rozluźniających:

Ćwiczenie nr 1

Pozycja wyjściowa: stajemy w lekkim rozkroku, kończyny górne swobodnie zwisają wzdłuż tułowia, palce rąk rozwarte.

Wykonujemy ruch: szybkie skręty z potrząsaniem ramionami.

 

Ćwiczenie nr 2

Pozycja wyjściowa: stajemy swobodnie, wykonujemy opad tułowia w przód, kończyny górne swobodnie zwisają.

Wykonujemy ruch: wymachy kończyn górnych w prawo i w lewo, spowodowane rytmicznymi skrętami tułowia.

Ćwiczenie nr 3

Pozycja wyjściowa: stajemy na jednej kończynie dolnej na nieznacznym podwyższeniu.

Wykonujemy ruch: potrząsanie i skręcanie drugą kończyną dolną bez obciążenia.

Ćwiczenie nr 4

Pozycja wyjściowa: tajemy na jednej kończynie dolnej na nieznacznym podwyższeniu.

Wykonujemy ruch: : poprzez krążenie biodrami powodujemy kreślenie małych kółeczek kończyną dolną bez obciążenia

Ćwiczenie nr 5

Pozycja wyjściowa: stajemy na jednej kończynie dolnej na nieznacznym podwyższeniu.

Wykonujemy ruch: poprzez ruchy biodrami do przodu i do tyłu powodujemy machanie kończyną dolną.

Ćwiczenie nr 6

Pozycja wyjściowa: odwodzimy zgięte kończyny dolne, opieramy stopy o podłoże, wyciągamy kończyny górne w przód.

Wykonujemy ruch: skręcając przedramionami uderzamy lekko jedno kolano o drugie.

Ćwiczenie nr 7

Pozycja wyjściowa: leżymy przodem, unosimy w górę kończyny górne.

Wykonujemy ruch: przetaczamy się powoli do leżenia tyłem, a następnie wracamy w ten sam sposób do leżenia przodem.

Ćwiczenie nr 8

Pozycja wyjściowa: leżymy tyłem

Wykonujemy ruch: napinamy mięśnie kończyn górnych, kończyn dolnych i tułowia, po kilku sekundach rozluźniamy mięśnie.

Ćwiczenie nr 9

Pozycja wyjściowa: leżymy swobodnie na boku. Ćwiczenie z udziałem współćwiczącego, który klęczy za ćwiczącym i trzyma jedną rękę na biodrze, a drugą na barku ćwiczącego.

Wykonujemy ruch: przetaczanie ćwiczącego do przodu i do tyłu w dość szybkim tempie.

Ćwiczenie nr 10

Pozycja wyjściowa: stajemy w lekkim rozkroku kończyny górne swobodnie zwisają wzdłuż tułowia.

Wykonujemy ruch: skręcamy rytmicznie tułów w lewo i w prawo, równocześnie uginając kończyny dolne i powodując naprzemienne wymachiwanie kończynami górnymi.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin