Instrukcja Vedoc.doc

(2079 KB) Pobierz
Zakładka „Pojazdy” ma dwie opcje: samochody osobowe (PKW) i pojazdy użytkowe (LKW)

1

 

W poniższym opracowaniu przedstawiono niektóre możliwości programu VeDoc w zakresie doboru części zamiennych, przy czym – ze względu na wielość opcji wyszukiwania – nacisk położono na pojazdy użytkowe oraz agregaty jako osobne jednostki.

 

Ikony na górze każdej maski pozwalają dotrzeć do pomocy on-line, do formatki wysyłania wiadomości zwrotnej z uwagami o błędach w programie oraz do drukarki z rozbudowanymi opcjami drukowania potrzebnych wiadomości. Ikony na dole każdej maski umożliwiają konfigurację programu i wyjście z programu.

 

Zakładka „Pojazdy” ma dwie opcje: samochody osobowe (PKW) i pojazdy użytkowe (LKW). Do tej ostatniej grupy zalicza się również samochody terenowe (modele 460, 463) i Vaneo (model 414).

 

Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji należy wybrać z menu sposób szukania (druga pozycja w menu to numer VIN np. amerykański, przedostatnia to końcówka numeru osi, przykładowo F232926, ostatnia to przykładowo L2749850600 – końcowe 4 cyfry to oznaczenie zakładu produkcyjnego). Po wpisaniu danych należy wcisnąć enter lub ikonę z prawej strony.

Strzałki pozwalają znaleźć pojazd o poprzednim lub następnym dostępnym numerze seryjnym.

 

Dolna zakładka „Doradztwo techniczne” odsyła każdorazowo do odpowiednich techników w GLC Germersheim.

 

Zakładka „Identyfikacja” otwiera każdorazowo maskę z podstawowymi danymi (pojazdu lub zespołu).

 

Zakładka „Zespoły” pokazuje numery agregatów zamontowanych w wybranym pojeździe, numery wariantów zespołów oraz (nie zawsze) ich numery katalogowe.

 

Strzałki przy numerach zespołów przełączają na zakładkę „Zespoły (IAG)” (szczegółowy opis w dalszej części) bez potrzeby jej osobnego uruchamiania, co pozwala na uzyskanie dodatkowych informacji o agregatach (patrz strony 3-5).

 

Strzałki przy numerach wariantów oraz zakładka „Konstrukcja szkieletowa” przełączają na zakładkę „Ustalanie części” (szczegółowy opis w dalszej części) bez potrzeby jej osobnego uruchamiania, co pozwala ustalić numery katalogowe agregatów (patrz strony 6-9).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wciśnięciu strzałki przy numerze silnika otwiera się zakładka „Identyfikacja” z podstawowymi parametrami silnika.

 

Uwaga! Pokazany w ramce numer części nie jest numerem katalogowym silnika. Prawidłowy numer katalogowy jest pod zakładką „Ustalanie części”, do której prowadzi strzałka przy numerze wariantu (patrz strona 6).

 

Pod zakładką „Nr SAA” znajduje się kompletacja zainstalowanego w pojeździe silnika (numery komponentów).

 

Do silnika przypisany jest także moduł sterujący, którego parametry można odczytać pod zakładką „Moduł sterujący silnika”.

 

Zakładka „Funkcje X” otwiera moduł nauczania kluczyków i programowania modułów PLD.

 

W pozostałych zakładkach (o ile są aktywne) umieszczone są teksty fabryczne i teksty AO (zmiany kompletacji w ramach dodatkowej zabudowy) oraz historia zmian, wprowadzonych np. przy wymianie silnika.

 

Powrót strzałką przy numerze podwozia lub przez zakładkę „Pojazdy”.

 

 

 

 

 

 

Po wciśnięciu strzałki przy numerze skrzyni pokazuje się zakładka „Identyfikacja” z podstawowymi parametrami skrzyni biegów.

 

Uwaga! Pokazany w ramce numer części nie jest numerem katalogowym skrzyni. Prawidłowy numer katalogowy jest pod zakładką „Ustalanie części”, do której prowadzi strzałka przy numerze wariantu (patrz strona 7).

 

Pozostałe opcje jak w przypadku silnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wciśnięciu strzałki przy numerze osi pokazuje się zakładka „Identyfikacja” z podstawowymi parametrami osi.

 

Uwaga! Pokazany w ramce numer części nie jest numerem katalogowym osi. Prawidłowy numer katalogowy jest pod zakładką „Ustalanie części”, do której prowadzi strzałka przy numerze wariantu (patrz strona 8).

 

Pozostałe opcje jak w przypadku silnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wciśnięciu strzałki przy numerze wariantu silnika pokazuje się zakładka „Części na wymianę”, z której można odczytać numer katalogowy silnika do wybranego pojazdu (najczęściej różni się on od numeru wariantu). Numer ten może występować jako nowy i/lub regenerowany (wymieniony), co pokazują okienka obok numeru części.

 

W zakładce „Informacja o zamówieniu” są dodatkowe wskazówki dotyczące zamawiania.

 

Po prawej stronie są umieszczone informacje o orientacyjnych cenach w euro i grupie rabatowej (w GLC) części dostarczanej i części do regeneracji.

 

W zakładce „Dane FDOK-A” podane są dane serwisowe, a pod zakładką „Przypisy” umieszczone są dodatkowe przypisy (fussnoty) do danych serwisowych.

 

Pod zakładką „Nr SAA” znajduje się kompletacja dostarczanego silnika (numery komponentów).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wciśnięciu strzałki przy numerze wariantu skrzyni pokazuje się zakładka „Części na wymianę”, z której można odczytać numer katalogowy skrzyni biegów do wybranego pojazdu (najczęściej różni się on od numeru wariantu). Numer ten może występować jako nowy i/lub regenerowany (wymieniony), co pokazują okienka obok numeru części.

 

Po prawej stronie są umieszczone informacje o orientacyjnych cenach w euro i grupie rabatowej (w GLC) części dostarczanej i części do regeneracji.

 

W zakładce „Dane FDOK-A” podane są dane serwisowe, a pod zakładką „Przypisy” umieszczone są dodatkowe przypisy (fussnoty) do danych serwisowych.

 

Pod zakładką „Nr SAA” znajduje się kompletacja dostarczanej skrzyni (numery komponentów).

 

Pod zakładką „Przebudowy” znajduje się wykaz numerów katalogowych i kodów dodatkowej zabudowy przystawki odbioru mocy wraz ze wskazówkami serwisowymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wciśnięciu strzałki przy numerze wariantu osi pokazuje się zakładka „Części na wymianę”, z której można odczytać numer katalogowy osi kompletnej do wybranego pojazdu (najczęściej różni się on od numeru wariantu). Numer ten może występować jako nowy i/lub regenerowany (wymieniony), co pokazują okienka obok numeru części.

 

Po prawej stronie są umieszczone informacje o orientacyjnych cenach w euro i grupie rabatowej (w GLC) części dostarczanej i części do regeneracji.

 

W zakładce „Dane FDOK-A” podane są dane serwisowe, a pod zakładką „Przypisy” umieszczone są dodatkowe przypisy (fussnoty) do danych serwisowych.

 

Pod zakładką „Nr SAA” znajduje się kompletacja dostarczanej osi (numery komponentów).

 

W zakładce „Przekładnie główne” znaleźć można numer katalogowy główki mostu do wskazanej osi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wciśnięciu przycisku „Konstrukcja szkieletowa” pokazuje się zakładka „Części na wymianę”, z której można odczytać numer katalogowy kabiny do wybranego pojazdu.

 

W zakładce „Dane FDOK-A” znajdują się ceny kabiny (w GLC) i wskazówki dotyczące zamawiania.

 

Pod zakładką „Nr SAA” znajduje się kompletacja dostarczanej kabiny (kody zabudowy z opisem).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakładka „Kody” otwiera listę wszystkich kodów SA zainstalowanych w wybranym pojeździe. Kody te mogą być z nazwami lub bez nazw (jak ma to miejsce w masce „Identyfikacja). Przycisk „Filtr” umożliwia pokazanie tylko wybranych kodów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakładka „Nr SAA” otwiera listę komponentów (wraz z nazwami) ułożonych w kolejnych grupach konstrukcyjnych. W widoku „Tabela” pokazują się tylko komponenty w wybranej grupie (po kliknięciu na krzyżyk), w widoku „Struktura drzewa” widoczne są wszystkie komponenty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakładka „Dane VPD” otwiera listę danych fabrycznych pojazdu. Lista ta zawiera niektóre ważne wskazówki dotyczące doboru części, których nie umieszczono w dokumentacji EPC. Stąd można odczytać np. numer katalogowy schowka nad szybą czołową w kabinie ciężarówki (np. QXVLA 1505795) lub numery katalogowe innych wskazanych części (należy wtedy z reguły odczytać pierwszych 10 cyfr).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zakładkach „Teksty AO” i „Teksty fabryczne” można znaleźć informacje o przebudowach, w szczególności wykonanych przez obce firmy. 

 

Uwaga! Przed przystąpieniem do doboru części zamiennych, szczególnie do starszych pojazdów, należy każdorazowo sprawdzać, czy w tekstach AO i tekstach technicznych (na poziomie pojazdu lub zespołu) nie ma istotnych informacji, które mogą rzutować na poprawność doboru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakładka „Warianty inst. elektrycznej” otwiera listę wiązek elektrycznych, na której można znaleźć numery katalogowe wiązek i ich opis.

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin