TEMAT- CHIRURGIA ESTETYCZNA I PLASTYCZNA.doc

(101 KB) Pobierz
CHIRURGIA ESTETYCZNA I PLASTYCZNA

TEMAT: CHIRURGIA ESTETYCZNA I PLASTYCZNA

 

PODZIAŁ CHIRURGII UPIĘKSZAJĄCEJ:

 

l                     Chirurgia plastyczna (rekonstrukcyjna) – jej celem jest usuwanie anomalii wrodzonych oraz defektów będących wynikiem choroby lub wypadku. Polega na przywracaniu prawidłowego wyglądu.

l                     Chirurgia kosmetyczna (estetyczna) – jej celem jest korygowanie wad wyglądu
i udoskonalanie urody zgodnie z życzeniem pacjenta.

 

Chirurgia upiększająca może więc zajmować się zarówno osobami chorymi (chirurgia plastyczna- rekonstrukcyjna), jak i osobami zdrowymi (chirurgia kosmetyczna- estetyczna), których celem jest jedynie poprawa wyglądu oraz niejednokrotnie odzyskanie równowagi psychicznej.

Na działania chirurgii estetycznej może składac się wiele elementów: techniki chirurgiczne, dermatologiczne, kosmetyczne, fizykoterapeutyczne.

 

Inną grupę pacjentów stanowią osoby po wypadkach, w wyniku których ich wygląd zewnętrzny uległ zmianie, oszpeceniu, a także te osoby, które urodziły się z defektami wrodzonymi. W takich przypadkach należy oddać się w ręce chirurga plastyka.

Jeżeli do odzyskania zadowolenia i satysfakcji z własnego wyglądu nie wystarczą specjalistyczne zabiegi z zakresu szeroko pojętej kosmetyki i kosmetologii twarzy i ciała, to wówczas można zasięgnąć porady lekarza- plastyka.

Kosmetyczka pełni wówczas rolę doradcy, dlatego też musi posiadać wiedzę na temat metod upiększania i odmładzania.

Należy pamiętać, iż nie każdy człowiek może poddać się zabiegom chirurgii estetycznej. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań natury medycznej, gdyż operacja plastyczna wymaga odpowiednich warunków zdrowotnych. Przed każdym zabiegiem, oprócz szeregu badań, należy przeprowadzić wywiad, w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań, a także badanie organoleptyczne, mające na celu ustalenie napięcia mięśni, stanu skóry i zdrowia pacjenta.

 

Kosmetyczka współpracująca z lekarzem- plastykiem ma za zadanie:

 

l                     przeprowadzić wywiad z pacjentem,

l                     ustalić ewentualne przeciwwskazania do zabiegu,

l                     wykonać badanie organoleptyczne,

l                     przeprowadzić kurację wzmacniającą pod kątem zdrowia psychicznego i fizycznego,

l                     wyjaśnić szczegóły operacji,

l                     zalecić kurację przedoperacyjną,

 

Pielęgnacja domowa to przede wszystkim:

 

l                     Unikanie stresu i przepracowania,

l                     Unikanie spożywania używek (kawa, alkohol, papierosy),

l                     Racjonalna dieta,

l                     Higiena życia codziennego (ruch na świeżym powietrzu, sen),

 

 

 

 

ŚRODKI LIFTINGUJĄCE

 

1. Kolagen

Jest to podstawowe białko tkanki łącznej, występuje w połączeniu z innymi białkami strukturalnymi – elastyną i MPS – kwasem hialuronowym i siarczanem chondroityny. Struktura jaką jest kolagen nazywana jest proteoglikanem, pełni rolę szkieletu tkanki łącznej, nadaje skórze elastyczność,

napięcie, utrzymuje na właściwym poziomie nawilżenie skóry.

 

Kolagen występuje w różnych formach, większość z nich jest nierozpuszczalna
w wodzie i nie ma zdolności wchłaniania się w skórę, dlatego w kosmetyce wykorzystuje się hydrolizaty kolagenu. Kolagen występuje w wielu tkankach organizmu zwierząt a jego budowa jest zróżnicowana
w zależności od funkcji i miejsca występowania.

 

Generalnie rodzaje kolagenu dzielimy na:

l                       typ I - jest to najbardziej powszechnie występujący rodzaj kolagenu w ludzkim organizmie. Jest on obecny w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach i tkance łącznej kości. Występuje on także w skórze, tkance podskórnej.

l                       typ II - występuje w chrząstkach stawowych

l                       typ III - występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, w trakcie zabliźniania ran, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I, tworzy włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej,włókna te wybarwiają się solami metali ciężkich np. srebrem (argentos)

l                       typ IV - występuje w błonie podstawnej - mikrowłóknach międzytkankowych, tworzących cienkie membrany między różnymi tkankami organizmu

l                        typ V - śródmiąższowy - występuje na granicy tkanki tworzącej blizny i tkanek na krawędzi blizn - występuje zawsze jako dopełnienie kolagenu typu I

l                       typ VI - odmiana typu V - spełniająca tę samą funkcję

l                       typ VII - występuje w tkance nabłonkowej, m.in w skórze i na powierzchni tętnic

l                       VIII - występuje w śródbłonku - tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył i tętnic

l                       IX, X, XI - występują w chrząstkach - razem z typem II

l                       XII - występuje razem z typami I i III w wielu tkankach.

 

W młodej skórze, dzięki odpowiedniej aktywności fibroblastów, następuje nieustanny proces syntezy włókien kolagenowych, które poprzez procesy enzymatyczne ulegają rozkładowi.

Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność fibroblastów i zmniejsza się ilość kolagenu w skórze.

Kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go też jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej - np. do wypełniania ust.

 

2. Embrioblasty

Embrioblasty to wyciągi komórkowe przeznaczone do rewitalizacji skóry na drodze stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Są one przygotowywane do użycia w specjalnym procesie wielokrotnych zamrażań, naświetlań i filtracji.

Badania naukowe wykazały, że Embrioblasty wprowadzone do skóry pobudzają komórki "gospodarza". Wzmagają w ten sposób procesy odnowy  skóry (szczególnie w miejscach zmarszczek).

Surowiec pobierany jest w sterylnych warunkach z zawiązków embrionów bydlęcych w pierwszym trymestrze ciąży. Występuje on wówczas w postaci żelu, a w związku z tym, że płód nie ma jeszcze wtedy układu odpornościowego, istnieje małe ryzyko wystąpienia alergii.

 

Wskazania do zastosowania embrioblastów:

l                     Zmarszczki,

l                     Zwiotczała skóra twarzy, szyi,

l                     Profilaktyka przeciwstarzeniowa,

 

Sposób wykonywania zabiegu:

Materiał wstrzykuje się śródskórnie, poprzez wielokrotne wkłucia, w miejsca występowania zmarszczek mimicznych, twarzy, szyi, dekoltu. Po ostrzykiwaniu może pojawić się rumień i niewielki obrzęk. Dla utrzymania się efektów zabiegi należy powtarzać. Sekwencja: 2-3 zabiegi  w odstępach 10 dniowych, kolejne po 2-3 tygodniach i po miesiącu, z czasem odstępy można zwiększyć.

 

3. Silikon

Jest materiałem wypełniającym tkanki, podaje się go (wstrzykuje) głęboko pod skórę, co daje efekt zniwelowania średnio głębokich i głębokich zmarszczek. Znalazł on również zastosowanie w wypełnianiu, powiększaniu ust. W wyniku wstrzykiwania silikonu mogą powstać siniaki i opuchlizna. Zabiegi z zastosowaniem silikonu dają zadowalające i stosunkowo trwałe efekty, po około roku można powtórzyć zabieg. Ostrzykiwanie silikonem wymaga dużych umiejętności i doświadczenia, gdyż zbyt płytko podany materiał może spowodować powstanie efektów ubocznych w postaci zgrubień i stanów zapalnych, utrzymujących się nawet do kilku lat.

Istnieją sugestie, że silikon jest materiałem rakotwórczym.

 

4. Szwy podskórne

Jest to metoda wypełniania zmarszczek i regeneracji skóry, polegająca na umieszczeniu w skórze nici z odpowiednich tworzyw.

Najbardziej popularne są następujące materiały:

l                     Gor- tex,

l                     Katgut,

l                     Złote nici.

 

Złote nici

Zabieg polega na implantacji pod skórę właściwą złotych nici, które tworzą stelaż dla wiotczejących mięśni, napinają je i wygładzają skórę w miejscach poddanych zabiegowi – twarz, szyja, dekolt, owal twarzy, podbródek.

Za pomocą igły wprowadza się wewnątrz skóry nici, które umiejscawia się tak, aby tworzyły siatkę. Nić ma 25 cm długości. Lekarz tnie ją na odpowiednie kawałki by na danym obszarze tworzyły siateczkę.  W zabiegu wykorzystuje się nici ze złota najwyższej próby 999,9(24karaty) o grubości 0,1 mm. Złote nici są nierozpuszczalne, w związku z czym raz zaimplantowane pozostają w skórze całe życie. Zbyt głęboka implantacja spowoduje, że oczekiwane zmiany nie będą widoczne. Natomiast zbyt płytka spowoduje pogrubienie skóry w okolicy implantowanej nici albo ich „wychodzenie”. Zabiegi na twarzy są zabiegami bardzo odpowiedzialnymi i dlatego doświadczenie i profesjonalizm jest bardzo ważnym kryterium przy wyborze odpowiedniego lekarza.

 

Już po miesiącu w miejscach wszczepienia nici powstaje nowa sieć naczyń krwionośnych, co powoduje leprze ukrwienie, dotlenienie i odżywienie skóry, która staje się napięta, znikają przebarwienia, a istniejące zmarszczki ulegają wygładzeniu.

Jednocześnie złoto stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co daje efekt liftingu we wprowadzonych miejscach.
 

Celem implantacji złotych nici jest:

l                     Poprawa owalu twarzy,

l                     Opadające powieki, policzki,

l                     Poprawa jędrności skóry,

l                     Opóźnienie procesu starzenia się skóry,

l                     Lifting.

 

Sposób wykonania

Każda nić o długości 25 cm zakończona jest specjalną jednorazową igłą, której kształt pozwala uniknąć bólu w trakcie implantacji. Lekarz ze złotych nici tworzy siatkę, która podtrzymuje osłabione mięśnie i nie pozwala skórze zwiotczeć. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W celu odmłodzenia całej twarzy u osoby przed 40 rokiem życia potrzeba 5 nici, po jednej na policzki i owal twarzy, jednej w podbródek. Osoby po 40 roku życia potrzebują większej ilości nici, ponieważ ich skóra z biegiem lat zatraciła zdolności produkcji kolagenu i elastyny, a włókna białkowe uległy znacznemu osłabieniu, dlatego zalecana jest implantacja po dwie nici w każdy policzek.

Po zabiegu przez 4-7 dni mogą utrzymywać się lekkie zasinienia.

Złote nici działają dwuetapowo, co jest związane z budową samego implantu. W pierwszym etapie trwającym około 2 miesięcy widoczne jest działanie rozpuszczalnej nici chirurgicznej, która stanowi otoczkę właściwej złotej nici. Zwiększa się ilość komórek układu odpornościowego i dochodzi do oczyszczenia organizmu z martwych tkanek. W drugim etapie dochodzi do odkładania się włókien kolagenowych i elastylowych wokół złotej nici. Zabieg złotych nici jako jedyny, spośród znanych medycynie do tej pory, skutecznie powoduje wzrost ilości elastyny w skórze. Ponadto złoto ma działanie stymulujące produkcję nowych naczyń krwionośnych w skórze, co powoduje leprze jej dotlenienie i odżywienie, niwelowane są procesy starzenia, wygładzają się zmarszczki, znika zwiotczenie, zmniejszają się fałdy, zwiększa elastyczność, poprawia się koloryt cery, normalizuje się praca gruczołów łojowych, znika tak często widoczna siatka naczyń krwionośnych.

 

Katgut - są to powszechnie stosowane w chirurgii rozpuszczalne nici pochodzenia zwierzęcego.
Ich zastosowanie w medycynie estetycznej polega na celowym wywołaniu stanu zapalnego i w konsekwencji blizny (rodzaj włókniaka) wypełniającej zmarszczkę. Nici w ciągu kilku miesięcy całkowicie zespalają się ze skórą. Aby zapobiec ewentualnym infekcjom stosuje się równocześnie antybiotykoterapię. Po zabiegu utrzymuje się opuchlizna i siniaki (nawet kilka tygodni).

 

Gor- tex - jest to syntetyczna, porowata, nierozpuszczalna tkanina. Zabieg polega na wprowadzeniu za pomocą igły kilku nici lub płytek w głębokie warstwy skóry. Po zabiegu występują siniaki i opuchlizna, w celu niedopuszczenia do infekcji podaje się antybiotyki.

 

 

 

 

 

 

METODY STOSOWANE W CHIRURGII PLASTYCZNEJ

 

1. Terapia kolagenowa - polega na wstrzykiwaniu przez lekarza kolagenu w określone miejsca. W ten sposób wypełnia się zagłębienia, podnosząc je do poziomu skóry otaczającej.

Implanty kolagenowe stosuje się przy powierzchownych, niewielkich zmarszczkach
i liniach na twarzy, rzadziej do niwelowania powierzchownych blizn.

Przeciwwskazania do terapii kolagenowej:

l                     Alergia na kolagen,

l                     Implantów kolagenowych nie można stosować do powiększania piersi, wstrzykiwać do kości, ścięgien i mięśni,

l                     Ciąża,

l                     Karmienie piersią,

Terapia składa się z 3 etapów:

1. test na skórze (wstrzyknięcie niewielkiej   ilości kolagenu tuż pod skórę, w przedramię.
Przez 4 tygodnie obserwujemy miejsce wkłucia, czy nie wystąpiło swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk),

2. seria zabiegów,

3. okresowych korekt.

 

2. Mesolift - zabieg polegający na ujędrnianiu skóry twarzy, szyi i dekoltu za pomocą kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy stosuje się w postaci iniekcji w zmarszczki i ubytki skórne. W swojej pierwotnej postaci ulega wchłonięciu, dlatego do wypełniania używa się skoncentrowany i ustabilizowany implant. Kwas hialuronowy jest materiałem biodegradowalnym, w związku ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin