KOnspekt z gimnastyki korekcyjnej.doc

(44 KB) Pobierz
SCENARIUSZ WYCIECZKI DO LEŚNEGO PARKU NIESPODZIANEK W USTRONIU – ZAWODZIU

Konspekt zajęć z gimnastyki korekcyjnej

 

 

Opracowała: mgr Elżbieta Słupik

                                  nauczycielka w Przedszkolu Nr 4 w Żorach

 

1.Wada: Plecy płaskie

2.Temat: Wyrabianie nawyku przyjmowania postawy skorygowanej.

3.Cele:

              - rozciąganie mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego,

              - wzmacnianie mięśni brzucha.

4.Wiek: 5-6 lat.

5.Miejsce ćwiczeń: salka gimnastyczna.

6.Czas trwania: 30 minut

7.Pomoce i przyrządy: piłki dla każdego dziecka, mały kocyk, woreczki, szarfy, ławeczki.

8.Przebieg:

 

 

CZĘŚĆ TOKU

 

 

CEL ĆWICZENIA

 

OPIS ĆWICZENIA

 

UWAGI

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.

 

 

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, przygotowania ćwiczących. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń.

 

 

1.Zbiórka w szeregu w pozycji stojącej – postawa skorygowana, kontrola prowadzącego.

2.

Motywacja do udziału w zajęciach – wyróżniamy dzieci za prawidłowe, staranne przyjmowanie pozycji korekcyjnych.

 

3.

- pobudzanie organizmu do wysiłku

- ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp

- rozciąganie mięśni grzbietu odcinka piersiowego

„Niedźwiedź i dzieci”

Dzieci biegają w stronę legowiska niedźwiedzia, stają przed nim

i mówią: „Ten kudłaty niedźwiedź mieszka w ciemnym borze, a my się go nie boimy, choć nas złapać może”. Niedźwiedź wybiega i łapie uciekające dzieci w granicach terenu zabawy. Przeszkodą dla niedźwiedzia w złapaniu dziecka jest przyjęcie przez nie pozycji klęku prostego.

1.Nauczycielka wyznacza teren zabawy, dziecko które będzie niedźwiedziem oraz legowisko niedźwiedzia z boku sali – szarfę.

2.Niedźwiedź przyjmuje pozycję stojącą skorygowaną.

4.

- ćwiczenie koncentracji uwagi

- ćwiczenie wzmacniające mięśnie stóp i kończyny dolne

P.w.: Pozycja stojąca, ręce skrzyżowane wyciągnięte przed siebie, trzymają w dłoniach laskę. Dzieci ustawione kolejno jeden za drugim. Marsz w dowolnych kierunkach – gęsiego za prowadzącym dzieckiem. Na sygnał – gwizdek – prowadzące dziecko przechodzi na koniec kolejki.

Kolejkę prowadzi następne dziecko.

1.Dłonie bardzo blisko siebie –trzymają laskę.

2.Zwrócenie uwagi na odcinek lędźwiowy.

5.

- wzmacnianie mięśni oddechowych

P.w.: Siad na piętach, ręce splecione przed sobą, wdech nosem –powietrze do „brzucha” / tor brzuszny /, wydech ustami.

1.Ćwiczenie oddechowe torem piersiowym i brzusznym. 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

6.

 

 

- ćwiczenia ramion i obręczy barkowej

- rozciąganie mięśni grzbietu

 

 

P.w.: Pozycja stojąca, ręce wyciągnięte przed sobą, wyrzut piłki do przodu.

 

 

1.Zwrócić uwagę na odcinek lędźwiowy.

7.

- wzmacnianie mięśni piersiowych

- rozciąganie mięśni karku

P.w.: Leżenie tyłem, wałek pod odcinkiem lędźwiowym, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Lekko podnosimy głowę do góry.

1.Wałek zrobiony z małego kocyka zwiniętego w rulon.

8.

- wzmacnianie prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, mięśni biodrowo – lędźwiowych,

- wzmacnianie mięśni kulszowo -goleniowych

P.w.: Klęk podparty, ręce blisko siebie, dłonie wzdłuż, wymachy naprzemienne nogami raz lewą, raz prawą w górę, powyżej miednicy, a następnie pogłębienie lordozy lędźwiowej.

 

9.

- wzmacnianie mięśni klatki piersiowej

P.w.: Pozycja stojąca, ręce wyciągnięte przed siebie – nożyce poziome.

1.Zwrócić uwagę na wykonanie nożyc / maksimum przy skrzyżowaniu rąk, nie wychodzić poza barki /.

10.

- rozciąganie mięśni brzucha

P.w.: Leżenie tyłem, wałek pod odcinkiem lędźwiowym, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej, wykonanie kończynami dolnymi nożyc pionowych.

1. Nożyce powinny być wykonane nisko nad poziomem powierzchni

/ 10 – 15 stopni /.

11.

- nauka prawidłowej czynności oddychania

P.w.: Stanie. Marsz po sali z wykonaniem wdechu powietrza nosem w czasie pięciu kroków, zatrzymania powietrza w płucach czasie trzech kroków, wydechu  w czasie siedmiu kroków.

1.W czasie ćwiczenia powinna być zachowana postawa skorygowana.

12.

- ćwiczenie mięśni stóp

P.w.: Pozycja stojąca, ręce wyciągnięte przed siebie trzymają w dłoniach laskę. Przejście w spięciu na palcach po ławce.

1.Dłonie bardzo blisko siebie – dotykają się, trzymają laskę.

2.Zwrócenie uwagi na odcinek lędźwiowy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

13.

 

 

- wzmacnianie mięśni stóp i kończyn dolnych

- ćwiczenie koncentracji

 

 

P.w.: Pozycja stojąca, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Dzieci maszerują po obwodzie koła, na sygnał umowny – gwizdek – maszerują we wspięciu na palcach; gwizdek – powrót do maszerowania na całych stopach.

 

 

1.Ustawienie dzieci na obwodzie koła.

14.

- wzmacnianie mięśni oddechowych

- zwiększenie ruchomości klatki piersiowej

P.w.: Leżenie tyłem, nogi ugięte, stopy oparte na podłodze, ręce obejmują klatkę piersiową. Wdech nosem, a następnie wydech ustami z równoczesnym uciskiem klatki piersiowej.

 

15.

- wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie łuków i decydujące o wydolności stopy

P.w.: Stanie. Palce stóp trzymają woreczki. Rzut woreczka w przód jedną nogą, a następnie próba wcelowania drugim woreczkiem w pierwszy. Po wykonaniu rzutów dojście do woreczków ruchami gąsienicy.

1.Ręce skrzyżowane na klatce piersiowej.

16.

Zbiórka w postawie skorygowanej. Ocena aktywności i osiągnięć dzieci.

Nastawienie dzieci do samodzielnych działań w domu – wykonanie dwóch ćwiczeń do wyboru. Pożegnanie.

1.Kontrola prowadzącego.

 

 

 

 

 

Literatura:

 

      1.Bondarowicz M., Owczarek S., Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej

              2.Kołodziej M., Kołodziej J., Wybrane lekcje wychowania fizycznego w nauczaniu

         początkowym

              3.Kutzner-Kozińska M., Korekcja wad postawy

              4.Owczarek S., Atlas ćwiczeń korekcyjnych

              5.Wilczyński J., Korekcja wad postawy ciała

              6.Wlaźnik K., Wychowanie fizyczne w przedszkolu

                           

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin