scenariusz_20_2005_jesienne_kryjowki_zwierzat.doc

(29 KB) Pobierz
Swierszczyk nr 20

Przydadzą się:

„Świerszczyk” nr 20/2005

Jesienne kryjówki zwierząt

 

 

 

 

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

• Wie, w jaki sposób niektóre zwierzęta przygotowują się do zimy, podaje przykłady ich zimowych kryjówek na wsi i w mieście.

• Odgrywa scenki pantomimiczne – przedstawia charakterystyczne zachowania wybranych zwierząt.

• Swobodnie prowadzi rozmowę na temat wysłuchanego tekstu, odpowiada na pytania.

 

Przebieg zajęć:

◙ W jaki sposób zwierzęta szykują się do nadchodzącej zimy? – rozmowa wprowadzająca: podawanie przykładów zachowań różnych zwierząt w okresie poprzedzającym nadejście zimy.

 

◙ „Zgadnij, jakie to zwierzę” – odgrywanie scenek pantomimicznych przedstawiających różne zwierzęta, odgadywanie nazw zwierząt.

 

◙ Słuchanie tekstu „Darmozjady i dzicy lokatorzy” Agnieszki i Włodka Bilińskich („Świerszczyk” nr 20/2005) czytanego przez nauczyciela lub chętne dziecko. Wyjaśnienie jego tytułu.

 

◙ Gdzie i dlaczego zwierzęta szukają bezpiecznego schronienia na zimę? – rozmowa na podstawie wysłuchanego tekstu oraz własnych obserwacji i doświadczeń. Wyjaśnienie, dlaczego zwierzęta tak się zachowują. Podawanie nazw innych zwierząt i ich zimowych kryjówek w mieście i na wsi.

 

◙ Wpisanie do tabeli informacji o zwierzętach szukających schronienia przed zimą (na podstawie tekstu) – praca w grupach.

 

spiżarnia

stajnia, obora

piwnica

kurnik

stodoła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

◙ Przedstawienie wyników prac grup – ustalenie, że w tabeli znajdują się informacje o tym, gdzie szukają schronienia zwierzęta na wsi. Podawanie przykładów kryjówek zwierząt w mieście.

 

◙ Spacer po najbliższej okolicy, np. spacer do parku, na łąkę. Poszukiwanie miejsc, które mogą być dobrym schronieniem zimowym dla zwierząt, podawanie nazw zwierząt, które mogą tam bezpiecznie przezimować.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin