12.rtf

(8 KB) Pobierz
Technika dekontaminacji

Technika dekontaminacji

W kabinie znajdującej się w centralnej części namiotu następuje mycie ciepłą wodą trwające od 3 do 5 min. Czas ten uzależniony jest w znacznym stopniu od ilości poszkodowanych

i możliwości prowadzenia dekontaminacji. Czasami może być skrócony do 1 min. na osobę. Mycie

rozpoczyna się od głowy i włosów a kończy na stopach. Ratownik myjący poszkodowanego

posługuje się rozproszonym strumieniem wody pod niskim ciśnieniem. Szczególnie dokładnie należy umyć spojówki, pachy, pachwiny, okolice odbytu jak również ewentualne obszary uszkodzonej skóry. Ratownicy pracują w obniżonym stopniu ochrony tzn. w aparatach powietrznych, umundurowaniu specjalnym, rękawicach gumowych lub lateksowych (2 pary), butach gumowych. Po umyciu przekazują poszkodowanego rocie znajdującej się w strefie opieki medycznej.

Woda podekontaminacyjna przepompowywana jest do przenośnych zbiorników brezentowych a następnie, po zakończeniu działań chemicznie neutralizowana. Odzież zgromadzona w kontenerach podlega dekontaminacji w roztworze np. "Para Safe" lub przeznaczona jest do spalenia w zależności od zastosowanego środka i stopnia splamienia. Przedmioty wartościowe zostają zabezpieczone a w późniejszym czasie poddane oczyszczeniu.

Opieka medyczna

W strefie opieki medycznej kontynuowana jest procedura segregacji poszkodowanych ­triage, jak również stosowane są czynności mające na celu utrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Poszkodowany przygotowywany jest do dalszego transportu. Ratownicy pracują w niej bez ochrony chemicznej.

Zabezpieczenie medyczne

Przy podejmowaniu dekontaminacji wymagana jest ścisła współpraca z służbami medycznymi. Potrzeba tej współpracy wynika z konieczności szybkiego uruchomienia procedur medycznych, w tym m.in. segregacji poszkodowanych, zabezpieczenia ich czynności życiowych, transportu chorych, zapewnienia im odzieży zastępczej oraz przyjęcia poszkodowanych do przygotowanych zakładów opieki zdrowotnej. Zwykle też konieczna jest współpraca z regionalnym Ośrodkiem Informacji Toksykologicznej.

Należy podkreślić, że w przypadku masowego wypadku chemicznego część osób moze samodzielnie, bez przejścia dekontaminacji na miejscu akcji, dotrzeć do placówek służby zdrowia wprowadzając skażenie do ich wnętrza. Dlatego szpital musi być o tym wcześniej uprzedzony przez CPR lub dowódcę akcji. Wówczas konieczne jest przygotowanie punktów dekontaminacji bezpośrednio przed szpitalnym oddziałem ratunkowym lub izbą przyjęć. Personel pracujący

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin